"AKP seçim startını gözaltı alınmamla vermiştir”

Dün evinde yapılan 13 saatlik aramadan sonra gözaltına alınan Soner Yalçın’ın avukatı Feza Yalçın’ın verdiği son bilgiler şöyle:

Soner Yalçın gözaltı sırasında sohbet ederken dedi ki;

"AKP seçim startını gözaltı alınmamla vermiştir.
AKP muhalif bir ses duymak istemiyor…Gazeteci isem mesleğimi yapacak isem yazmadan nasıl yapabileceğim.."

Gözaltı kararına konu iddia asılsız ve gerçek dışı olduğu için kanıt arandığı iddiası da gerçek dışı ve asılsızdır.

Nereler arandı, neler alındı diyorsak..

Yaklaşık olarak evinde 15000 kitap bulunuyor ve bu kitaplar tek tek sayfa sayfa bakıldı tüm kitaplar silkelendi. Üzerlerinde not var mı diye bakıldı. Hepsi piyasada satılan kitaplar. Bu kitapların büyük bir kısmıı yazarları tarafından imzalanarak Soner Yalçın’a hediye edilmiş kitaplar. Bu kitap topluluğundan sadece 10 kadarı alındı. Bu kitaplardan birtanesi yazarı Ferit İlsever olan ve bir çok yazara hediye edilen bu sırada Soner Yalçın’a da hediye edilmiş olan kitap.

Yıllardır kitap yazarken not aldığı 10 kadar not defteri vardı ve not defterleri içinde ne olup olmadığına bakılmaksızın alındı. Yaklaşık 15 kadar olan not defterlerinin de her birinde 10 kadar sayfasına not almıştı.

Çoğu kitap okurken ve 19 yıldır kitap yazarken tuttuğu bir kısmı klasör içinde bir kısmı kitapların içinde yer alan 150 sayfa kadar el yazısı notu alındı. Notların bir kısmı yeni yazmaya başladığı kitabı ile ilgili notlardı. O notlara çok dikkat edilmesini istedi.

Evde en az 5000 kadar cd vardı ve tüm cd’ ler incelendi 95 tane cd alındı. Bu cd ler içinde müzikten bilgisayar virus programlarına kadar karışık cd. grubuydu.

Eskiden kalma sağa sola atılmış bozuk 2 cep telefonu ile şu anda kullandığı cep telefonları kartları ve 4 bilgisayara ait hard disk kopyaları alındı.

Eskiden kalma videolarda kullanılan eski video kaseti içinde ne olduğuna bakılmadan alındı.

Odatv - 15 Şubat 2011