soner yalcin cemaat kilicini akpye sapladi225 

Cemaat Kılıcını AKP'ye Sapladı!

AKP’lilerin ne yapacaklarını bilemez halde olduğunu belirten Yalçın Hüseyin Çelik gibi isimlerin AKP'yi bitirmek için partinin içine sokulduğunu ve Erdoğan’ın bunu hâlâ anlayamadığını belirtti.

Cemaat’in Ergenekon kılıcını AKP'ye sapladığını belirten Yalçın AKP için “Bunu değerlendirebilecek yetenekleri ve siyasi birikimleri yoktur.” Dedi.

“Gazeteci, yazar, araştırmacı ve tarihçi, Odatv kurucusu ve sanığı, ünlü ve devrimci... Ersever cinayetinden tutun da Ermeni diasporasına, Gladyonun JİTEM’inden Uğur Mumcu cinayetlerine kadar yakın geçmişin karanlık sayfalarının hep peşine düşmüş, tarihle paralellik aramış bir aydın... Hasan Yalçın, Hikmet Çiçek, Feyza Perinçek gibi Aydınlıkçı gazetecilerle de çalışmış, Mehmet Ali Birand, Uğur Dündar, Ertuğrul Özkök gibi isimlerle de... Hepsinde de öne çıkmış, parlamış, gencecik yaşından başlayarak İstihbarat Şefi, Ankara Temsilcisi, Genel Yayın Yönetmeni ya da Konsept Danışmanı gibi unvanlar kazanmış... Odatv davasıyla 2011 Şubat 2012 Aralık arasında yolu Silivri’ye düşmüş, iki yıla yakın hapis yatmış.

Soner Yalçın’a Ergenekon davasında alınan kararları ve davanın kendisini sorduk. İşte yanıtları...

- Ergenekon davasında kararlar açıklandı, size göre bir sürpriz var mı?

Sürpriz oldu; mahkemenin bu kadar köşeye sıkıştığını tahmin edememiştim. Cezaevinde gardiyanlar, Osman Yıldırım’ın kendilerine, “beni bırakmazlarsa konuşacağım, artık bıktım” dediğini söylüyorlardı. Ben de içimden, “o kadar da değil, Osman yıldırım’ı cezaevinden çıkaramazlar” diyordum. Mahkemenin Osman Yıldırım’a tahliye; A. Arslan’ın “liderim” dediği, “Cumhuriyet’e atılan üç el bombasını ondan aldım” dediği Süleyman Esen ve Ümraniye bombaları yalanına ortak olan Ali Yiğit’e beraat vermesi tüm gerçekleri ortaya koydu. Mahkeme nasıl bir mahkeme olduğunu bu kararlarla ortaya koydu.Tabii anlayana; anlamak isteyene...

EMPERYALİZM ANTİ-EMPERYALİZME KARSI!

 Ergenekon davasında hangi güçler karşı karşıya geldi?

Türkiye'de saflaşma bu mahkeme sürecinde de net olarak ortaya çıktı. Emperyalizme boyun eğenler ile anti-emperyalistler arasındaki mücadeledir bu. Fakat emperyalistler bile, bu davanın muhalif güçleri kuvvetlendireceğini, sayısını artıracağını hesap edip çark etmeye başlamışlardır. Ama, cehalet döneminin kinci artıkları bunu anlayamamaktadır. Anlayamamalarının temel sebebi korkularıdır. insan karşısındakini kendi gibi bilir; bu nedenle bu kinci cahiller sanıyorlar ki "bize de bir oyun yapıp cezaevine atacaklar." Hayır biz onlar gibi değiliz. Biz bu ülkede hukuku hakim kılacağız.

Ergenekon davasında yargılanan MHP'liler, CHP'liler, İP'liler, DYP'liler arasında sadece İP'den yöneticiler var. Bu farkı nasıl yorumluyorsunuz?

İP'lilerin diğer partilerden farkı, olgular üzerinden muhalefet yapmalarıdır. Yani belgeyle bilgiyle halkın karşısına çıkıyorlar. Yazının, bilginin gücü diğerlerinde yok. Bugün İP'in bu derece halk muhalefetinin öncüsü olmasının sebebi teorik ve pratik zenginliğidir. Aydınlıkçılar bu zenginliği, tarih içinde bedeller ödeyerek ilmek ilmek örerek bugünlere getirmiştir. Bu nedenle cezaları büyüktür!

RUSYA VE İRAN İLE İTTİFAK İSTEYEN ASKERLER!

Ergenekon davasında ayaklar altına alınan hakları sıralayacak olursak, ilk sırada basın özgürlüğünü sayan görüşe katılıyor musunuz?

En ağır cezaları alan meslek grubu arasında askerler ile gazetecileri görüyorum. Neymiş Ergenekon neredeyse gazeteciler cemiyeti örgütüymüş! Tetikçiler dediler, faili meçhuller dediler, suikastler dediler sonunda gazetecilere onlarca yıl ceza verdiler. ikinci sırada askerler var; "Yeni Dünya Düzeni'ne uyum sağlayamayan" askerleri yok etme projesidir bu dava aynı zamanda. "NATO konsepti değişti biz de Rusya ile İran ile ittifak kurmalıyız" diyenler bugün cczaevindedir. Yeni Dünya Düzeni'ne uyum sağlayanlar, boyun eğenler makamlarında oturmaktadır.

HÜSEYİN ÇELİK AKP'Yİ BİTİRMEK İÇİN CEMAAT İÇİNE YERLEŞTİRİLDİ!

Hükümet Ergenekon davasından sizce ne umdu ne buldu?

Türkiye'de bir hükümet olduğuna inanmıyorum. Türkiye'nin bir başbakanı yok bir belediye başkanı var. Tek bildiği inşaat ihaleleri dağıtmak. Onun dışındaki politikalarda sadece söyleneni yapıyor. Çaresizdir. Zaten donanımı yeterli değildir. Bu nedenle "seçilmiştir." Şaşkın şaşkın sağa sola bakmaktadır, ne diyeceğini, ne yapacağını bile bilmemektedir. Ergenekon davası AKP için bumerang olmuştur, gelip kendisini vurmuştur. Başta Başbuğ olmak üzere kimseye bu cezaları açıklayamıyorlar. Ne yapacaklarını bilemez haldeler. HÜSEYİN ÇELİK gibi isimler AKP'yi bitirmek için partinin içine sokulmuşlardır ve bunu Erdoğanlar hala anlayabilmiş değildir. Cemaat Ergenekon kılıcını AKP'ye saplamıştır. Bunu değerlendirebilecek yetenekleri ve siyasi birikimleri yoktur.

BU DAHA BAŞLANGIÇ DURDURAMAYACAKLAR!

Ergenekon kararlarından sonra umutlu musunuz, karamsar mısınız?

Çok umutluyum. Cezaevinden çıktıktan sonra "korkuyu yenmek" parolasıyla ülkeyi dolaşmaya başladığımda söyledim; tarih okuyan biri olarak söylüyorum, tarihte öyle anlar, öyle kırılmalar yaşanır ki, ortaya çıkan değişiklik herkesi şaşırtır. Bu sözlerim ardından Gezi Direnişi ortaya çıktı. Ve yine tarihten biliyorum ki, bu daha başlangıç. Durduramayacaklar. Bu nedenle çok korkuyorlar. Kaybedeceklerini anladılar.”

(devam edecek)

Söyleşi : Füsun İKİKARDEŞ - 12 Ağustos 2013 - Aydınlık