samda_vahset2_225

Şam'da dehşet : 55 ölü, 400 yaralı!

Son yılların en büyük intihar saldırısıyla sarsılan Şam’ın El Kazzaz bölgesinde iki bombalı araçla düzenlenen saldırıda, aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Olay yerine toplanan Suriyeliler, Erdoğan için "Çocuk katili" diye slogan attılar.


Şam- Suriye’nin başkenti Şam’da ikiz saldırılarda en az 55 kişi öldü, 400’e yakın kişi yaralandı.

Şam’ın güneyinde, kenti Lübnan’a bağlayan otoyol üzerinde bombalı araçla düzenlenen intihar saldırılarında ölenler arasında, bir okul minibüsünde bulunan çok sayıda çocuk da var. İçişleri Bakanlığı El Kazzaz semtinde büyük yıkıma yol açan saldırılarda kullanılan patlayıcı miktarının 1100 kilodan fazla olduğunu kaydetti.

Devlet televizyonu olayı “terörist saldırı” olarak nitelerken, Fransa, Şam yönetimini kınadı.

El Kazzaz’da devletin istihbaratına ait iki ayrı binanın yakınındaki kavşakta düzenlenen saldırının bugüne kadarki en büyük intihar saldırısı olduğunu belirten yetkililer, yapılış tarzından ötürü eylemden İslami örgütleri sorumlu tutuyorlar.

Büyük tonajlı kamyon, TIR, minibüs ve binek otolardan oluşan 30’dan fazla aracın kâğıt parçası gibi yandığı ya da karton gibi bükülmesine yol açan patlama Şam’ın merkezinde de duyuldu.

Associated Press muhabiri, sağlık görevlilerinin olay yerinden insan parçaları topladığını belirtirken, patlama bölgesindeki kamyonetlerin ve patlamanın asıl hedefi olduğu tahmin edilen terörle mücadele ve askeri istihbarat binalarının ağır hasara uğradığını bildirdi. Ülkede 20’den fazla gizli polis teşkilatı bulunuyor.

İlk patlama, insanların işe gitmek için yola koyulduğu sabah saatlerinde, saat 8.00’den biraz önce meydana geldi. Daha fazla kalabalığı çekmek için düzenlendiği sanılan ilk saldırının ardından çok daha büyük bir patlama meydana geldi. Patlamalar yolda iki büyük çukur açılmasına yol açtı.

samda_vahset3_225

Halk Erdoğan’a tepkili!

Olay yerine toplanan ve yakınları için gözyaşı döken çok sayıda bölge sakini, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında “Çocuk katili,  Türkiye’nin Deccal’i” sloganı attı.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın sözcüsü Ahmet Fevzi, Cenevre’den yaptığı yazılı açıklamada, Annan’ın bombalı saldırıları şiddetle kınadığını, can kayıplarından ötürü üzüntü duyduğunu ve kurbanların ailelerine başsağlığı dilediğini bildirdi.

Kofi Annan ayrıca, saldırıların kabul edilemez olduğunu, Suriye’deki şiddetin sona ermesi gerektiğini belirterek taraflara çağrıda bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero ise “Suriye’deki kanlı saldırıların sorumlusunun Şam yönetimi olduğunu” belirterek  “Suriye’de yönetim, baskı ve sindirme yolunu seçerek, çıkışı olmayan şiddet sarmalı içine girmiştir” ifadesini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi’nin 2042 ve 2043 sayılı kararlarının uygulanmasının önemine dikkati çeken sözcü, krizden çıkışın tek yolunun Annan planını uygulanarak barışçıl ve demokratik bir sisteme geçmek olduğunu vurguladı.

Aslında Suriye’de iki tarafın da ateşkese uyması gerekiyor, ancak ülkedeki 70 kadar gözlemci şimdiye dek şiddete son vermeyi başaramadı. Humus’un da önceki gece yoğun saldırıya maruz kaldığı bildirildi.

Mustafa Kemal ERDEMOL - 11 Mayıs 2012 - Cumhuriyet

Son Yazılar