kuznetsov_ucak_gemisi225

Tayyip Bey, girin ama…

Amerika Birleşik Devletleri, yeni stratejisi gereği Suriye’ye girmek istemiyor.

Suriye sorunun, Büyük Ortadoğu Projesi Eşbaşkan’ı üzerinden çözme çabasında. Bu da Türkiye’nin Suriye’ye girerek bir tampon bölge oluşturması anlamına geliyor.

Türkiye’nin iç dinamikleri ve TSK bu plana izin verecek mi? Bu ayrı bir tartışma konusu. Ama ortaya çıkan yeni gelişmeler, Suriye’nin böyle bir operasyon için kolay lokma olmadığını ortaya koyuyor. Yeni gelişmeleri anlamak için, bu sütunlarda daha önce yayınladığımız, “Tayip Erdoğan’ı korkutan amiral: Kuznetsov” yazımızdan bir bölümü yeniden okumakta yarar var:

“Rus donanmasının amiral gemisi Kuznetsov uçak gemisi, alışılmışın üzerinde sayıda koruma görevi yapan su üstü ve denizaltı filosuyla birlikte, Ocak ayının ortasında Suriye’nin Tartus limanına geldi. Burada üç gün kaldı. Daha sonra ana üssüne dönmek üzere Akdeniz’den çıktı ve Ocak ayının sonlarında İngiltere açıklarından geçerken kendisine İngiliz donanmasından HMS Liverpool fırkateyni gözcülük ve eskortluk yaptı. Gemi şu anda Arhangelsk’teki deniz üssüne dönmüş bulunuyor.

Tartus limanına gelen filo içindeki iki büyük nakliye gemisi, Suriye ordusuna ağır silah ve donanım takviyesi yaptı. Bunların arasında dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemi olan S-300 uçaksavar/füzesavar bataryaları da Suriye’ye teslim edildi.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Şam’ı ziyaret eden Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile birlikte Rus Dış İstihbarat servisi başkanı birlikte geldi. Görüşmelerde Rus Dış İstihbaratı, Suriye ve çevresindeki düşman hareketlerini izlemek üzere Suriyede komuta merkezleri kurarak faaliyete geçirdi.”

RUS VE İRAN ÖZEL BİRLİKLERİ SURİYE’DE!


Amiral Kuznetsov’un Suriye ziyaretinden sonra, Rus donanmasından bir gemi daha Suriye’yi ziyaret etti. Gemide, Rus ordusunun özel birliklerinden seçkin bir grup bulunuyordu. Bu birlik, Suriye’de Rus Dış İstihbaratının kurduğu komuta merkezlerine konuşlandı. Eş zamanlı olarak İran ordusundan gelen özel birliklerle de buluştular ve istihbarat örgütlerinin belirlediği noktalara yönelerek buralardaki çatışmalara komuta etmeye başladılar.

Esad’ın birkaç gün önce direnişin merkezlerinden biri sayılan Hama’da yaptığı gövde gösterisi, işte bu çalışmanın sonuçlarından sadece biriydi.

DARYAL RADARI, YUKON FÜZELERİ HAZIR!

Suriye-Lübnan sınırındaki Sanin dağında bulunan elektronik haberleşme sistemi, Kuznetsov’dan indirilen yeni sistemle modernize edildi. Başka?

Suriye’nin, Jabel Hannah dağında bulunan radarı, 1991 yılındaki İsrail saldırısında tahrip edilmişti. İran, bu radarın yerine 2009’da Daryal radarını yerleştirdi. Faz dizili Daryal radarı, 60’ar derece açıyla birbirini bulan iki tarama yapıyor ve bunlar örtüştüğünde radarın gücü 2 bin 500 kilometre menzile kadar çıkabiliyor. Böylece Türkiye, Kıbrıs, Kahire gibi merkezleri rahatça tarayabilen Daryal’ın verileri anında Sanin’deki merkeze, oradan da Moskova ve Tahran’a gönderiliyor.

Biz, boşu boşuna “Kuznetsov’a dikkat” dememiştik. Kuznetsov’un ziyaretinden sonra Suriye’nin deniz sınırlarına Yukon tipi deniz seyir füzeleri konuşlandırıldı. Denizden 5 metre yüksekte, ses hızının 2.5 katı bir hızla uçabilen bu füzeler, Suriye’ye saldırabilecek hedefleri bekliyor.

Ben size şunu yapın, bunu yapın demiyorum. Ama bir şey yapmadan önce özellikle İsrail Haaretz veya İngilizlerin istihbarata yakın strateji kuruluşlarının internet sitelerine bir göz atın derim. Neyse, yine de siz bilirsiniz.

Halil NEBİLER - 29 Mart 2012 - Ulusak Kanal
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar