alexandre_dugin225

"Suriye olayları Batının kumpası!"

Suriye’nin sırf ABD ve politikalarına alkış tutmaması nedeniyle; askeri müdahale, işgal ve yeniden sömürgeleştirmeyle tehdit edildiğini söyleyen Dugin, Suriye olaylarının Batının kumpası olduğunu açıkladı.


Sana’nın haberine göre Rus Avrasya Örgütü Başkanı Alexander DUGİN batılı sömürgeci devletlerin ulusal bağımsızlık politikası izleyen devletleri zayıflatma çabası içinde olduğun belirterek bu çabaların sadece Suriye’yi hedef almadığını halkın talepleri doğrultusunda bağımsız bir politika izleyen bütün devletlerin bu çabaların hedefini teşkil ettiğini aktardı.

Suriye televizyonunda Cumartersi günü bir programa katılan Dugin Rusya hükümetinin ve halkının her durumda Suriye’yi destekleyeceğine ve halkların haklarına saygı duyacağını belirterek bu süreçte Suriye’yi savunmanın Rusya’nın milli çıkarlarını savunmakla aynı anlama geldiğini dile getirdi.

Bütün Suriyelilerin sorunlarını dış müdahalelerden uzak ve bağımsız bir şekilde diyalog yöntemiyle çözmeleri gerektiğine değinen Dugin; Rusya’nın bütün halk ve devletlerin kendi yönetim sistemlerini belirleme hakları bulunduğuna inandığını kaydetti.

Batının dünyada tek bir devletin yani ABD’nin egemen olduğu evrensel bir sistem yaratmaya çalıştığını dile getiren Dugin; bu amaçlarına ulaşma çabaları sırasında batılı devletlerin demokratik bir ülkeyle karşı karşıya geldiklerinde bu ülkenin anti demokratik olduğunu iddia ederek saldırıya geçtiklerini beyan etti.

Batı’nın Katar ve Suudi Arabistan gibi demokratik tek bir icraatın bile bulunmadığı devletleri desteklediğine dikkat çeken Dugin; bu ülkelerde demokrasi bulunması halinde ABD ve politikalarına alkış tutmayacaklarını kaydetti.

Suriye’nin sırf ABD ve politikalarına alkış tutmaması nedeniyle; askeri müdahale, işgal ve yeniden sömürgeleştirmeyle tehdit edildiğini söyleyen Dugin; Suudi Arabistan’ın bölgede merkezi bir rol alma hayalleriyle Suriye’yi ortadan kaldırmak için; teröristlere mali ve silah yardımı sağlanması çağrısında bulunduğunu ifade etti.

(Fha) - 03 Mart 2012

Son Yazılar