suriye1_225

Peşmergeye deniz yolu açma planı!

Suriye’nin 7’ye bölünmesiyle kurulacak Kürt devleti, K. Irak’taki yapıyla birleşecek. Böylece Barzani’ye de Akdeniz yolu açılacak.

İsrail’in en büyük hayali!

Kendİ güvenliği için Suriye’yi 7 parçaya bölme planları yapan İsrail, ülkede çıkarılan karışıklığı fırsata çevirmeye çalışan peşmergebaşı Barzani’ye de ümit verdi. Barzani Suriyeli Kürtleri kışkırtmaya başladı.

İşte o planın aşamaları!

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, planı şöyle anlattı: Suriye’deki Kürt gruplar birleştirilip bir Kürt devleti kurulacak. Bu devlet Irak’taki yapıyla birleşecek. Böylece Barzani, Akdeniz’e inecek.

Türkmenler tehlikede...

Bu durumda Suriye’deki Türkmenler ve Kürtler de karşı karşıya gelecek. Eli zayıf olan Türkmenler olur. Çünkü bölgedeki Kürtler yıllardır Kürtçü yapılanmalar tarafından teşkilatlandırıldı ve silahlandırıldı.

Suriye üzerinden Barzani’ye deniz yolu!

İsrail’in planında, yediye bölünecek Suriye’de gruplar birleştirilip Kürt devleti kurulacak. Böylece peşmergeye Akdeniz’in yolu açılacak.

********************************************

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın, “Irak’ın kuzeyindeki Barzani yönetiminin tek şansının Türkiye ile işbirliği” değerlendirmesi, gözleri Irak’ın kuzeyine ve Suriye’ye çevirdi. Akdoğan’ın yazısında yer alan “İran-Suriye-Irak denkleminde Türkiye’nin konumu Kuzey Irak için hayati derecede önem taşıyor” ifadesi dikkat çekti. Barzani’nin bir süre önce Suriyeli Kürtlerle Erbil’de bir toplantı yapması ve Tunus’ta yapılan Suriye toplantısında muhaliflerin Kürtlere “özerklik” sözü vermesi, Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinin birleştirileceği yorumlarını da beraberinde getirdi. 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, İsrail’in 1980’lerin başında Suriye’nin bölünmesi planını hazırladığını hatırlatarak “Tunus’ta yapılan açıklamanın aslında bir önemi yok. Suriye’de Esad devrilmeden bir iç savaş çıkması mümkün değil. Ancak Esad devrilirse ve iç savaş çıkarsa İsrail’in hazırladığı plan çerçevesinde bu ülke bölünebilir” dedi.

“Nusayristan” çabası!

“Lazkiye çevresi, Akdeniz kıyı bölgesinde bir Nusayristan kurma çabaları var” diyen Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü: “İsrail’in planında Halep ve Şam, Kamışlı’dan Akdeniz’e uzanan bölgede ayrı ayrı gruplar halindeki Kürtleri birleştirerek bir Kürt devleti kurulacak. Bu devlet Irak’ın kuzeyiyle bağlantılı olacak ve ileride birleştirilecek. Bu durumda Barzani’nin kuracağı devletin Akdeniz’e uzanması gündeme gelecek. Yani deniz yolu açılacak. Böyle bir ihtimal, Barzani’nin Türkiye’ye karşı elini zayıflatmaz, tam tersine güçlendirir. Barzani burada pozisyonunu belirliyor.”

Türkmenler tehlikede!

Bu durumda Suriye’deki Türkmenler ve Kürtlerin de karşı karşıya geleceğinin altını çizen Prof. Özdağ, “Eli zayıf olan Türkmenler olur. Çünkü bölgedeki Kürtler yıllardır Kürtçü yapılanmalar tarafından teşkilatlandırıldı ve silahlandırıldı. Zaten Irak’ın kuzeyindeki yönetimin ve PKK’nın bölgede etkisi ve kendilerine bağlı hareket eden grupları var. Türkmenler ise hazırlıksız. Bu durum ileride Türkmenleri büyük tehlikeye sokar” diye konuştu:

Başbakan Erdoğan’ın siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, yazdığı yazıda bölgede bir denklem olduğunu ve Barzani’nin Türkiye’ye yakın durması gerektiğini ileri sürmüştü. Akdoğan yazısında Barzani’ye şu mesajı göndermişti:

Akdoğan’ın denklemi!

“Bölgesel gelişmeler Kuzey Irak yönetimini Türkiye ile daha sıkı işbirliğine itiyor. İran-Suriye-Irak denkleminde Türkiye’nin konumu Kuzey Irak için hayati derecede önem taşıyor. Barzani bir yandan Kürtlerin hamisi rolünü pekiştirmeye çalışıyor, diğer yandan PKK üzerinden kendi alanının daralmasını ve kendi yerel menfaatlerinin heba olmasını engellemeye çalışıyor. Neticede terörü tırmandıran PKK’nın Kuzey Irak’taki varlığı, Türkiye’nin müdahalesi için haklılık payı oluşturuyor. Ayrıca Barzani PKK’nın güçlenmesini, İran, Irak ve Suriye’deki hareketleri manipüle etmesini de kendi alanının daralması, kendi inisiyatifinin zayıflaması olarak görüyor.”

“Özerklik sinyali!”


Tunus’ta yapılan toplantıda Suriyeli muhalifler, ülkedeki Kürtlerin tüm haklarının korunacağına dair uluslararası toplumun önünde söz verdi. Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Beşar Esad sonrası dönemde Kürtlerin de saygın bir yer edineceğini kay-dederek, Kürt bölgelerine ’özerklik’ tanınacağının sinyallerini verdi. Galyun, yeni dönemde Kürt kimliğinin inkârına son verileceğini de ifade etti. Hamas Başbakanı Haniye de muhaliflere destek verdiğini açıkladı.

Ceyhun BOZKURT - 26 Şubat 2012 - Yeniçağ

Son Yazılar