taksim_meydan_birzamanlar2_225

Taksim'de...

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasına göre Taksim'de tüm erişim taşıt tünelleri ile sağlanacak, trafik yeraltına alınacak, 1939'da yıkılan Taksim Kışlası yeniden yapılacak, Gezi Parkı'nın altı ise katlı otopark olacak..."


Size, sevgili dostum, evet size soruyorum!

Siz, bir ekim akşamı, Taksim'de renk renk aydınlatılmış Maksem'den sular akarken, kaskadlı havuzların önünde dizilip, bir elinizde annenizin eli diğerinde bir maytap ile hiç Cumhuriyet Bayramı töreni izlediniz mi?

Eskiden, çok eskiden, "The Marmara"nın yerinde faaliyet gösteren Ankara Pazarı'nın naftalin kokan dükkânından, iki liraya, bir düzine ahşap askı satın aldınız mı?

Sonraları, oraya yapılan otelin kafesinde gazete okudunuz mu, Onat orada öldürüldüğünde ağladınız mı?

Taksim Anıtı'nın önünde, arkadaşınızla el ele tutuşup şipşak fotoğraf çektirdiniz mi?

Siz, bir mayıs sonrası, parkın ortasına dikiliveren devasa süngü anıtı fark ettiniz mi, o ucubenin yanından ürkerek geçtiniz mi?

Sahiden, siz hiç Kristal Büfe'den hamburger yemiş miydiniz?

Bir yaz akşamı, Park'ın altındaki otobüs duraklarında Ataköy'deki sevgilinizle buluşmak için hiç kuyruğa girdiniz mi?

AKM'nin en üst katındaki sanat galerisinde bir arkadaşınızın yapıtlarının sergi düzenini hazırlarken, galerinin camına alnınızı dayayıp, aşağıda akşamın alacakaranlığında koşturan insan kalabalığını hüzünle seyrettiniz mi?

AKM'nin yanındaki dolmuş duraklarının kâhyasının "Taksim-Sarıyer" diye bağıran, boğuk, rakılı sesini hatırlıyor musunuz?

Yakup'ta, Refik'te, Cumhuriyet'te, Pasaj'da, Kimene'de arkadaşlarınızla kafayı bulup, biraz bulanıklaşmış vitrin ışıklarını izleyerek Taksim'in yolunu gözlediniz mi?

Haydi diyelim Park Otel'de Yahya Kemal'i, Divan'da Attilâ İlhan'ı göremediniz, yaşınız yetmez; ama siz Çiçek Bar'ı, Kaktüs'ü ve "müdavimlerini" nasıl bilmezsiniz?

Cadde'de, Meydan'da marjinal gazete sattınız, bildiri dağıttınız mı; Gey Biseksüel Travesti, Cumartesi Anneleri, Greenpeace, Emek'i Yıktırmayacağız gibi eylemlere katılıp biber gazı, cop filan yediniz mi?

Yemediniz mi? Peki ya Balıkpazarı'ndan aldığınız lakerda, çiroz veya pavuryayı?

Arşivci olmadığınız malum, ama seyretmeye gitmemiş olsanız da Tarlabaşı yıkımlarının fotoğrafları gözünüzün önüne geliyor mu?

Narmanlı Han'daki noterde beklerken çevrenizdeki antika eşyaları uzun uzun incelediniz mi?

Bir gece geç vakit, Meydan'ın kuytu bir köşesinde peşinize hiç tinerci bir çocuk takıldı mı?

Siz bu Meydan'da hiç açık hava konseri izlediniz mi, izlerken sahneyi daha iyi görebilmek için Anıt'a tırmanmaya kalkıştınız mı?

Anıt'ın etrafını dolanan, "nostaljik" tabir edilen tramvaya "Hokkabaza döndürmüşler benim güzel tramvayımı" diye hüzünle baktınız mı?

Herhangi bir vesile ile o Anıt'a çelenk koydunuz mu? Siz AKM yangınını seyretmeye gelmiş miydiniz?

Karlı bir gece, Talimhane'deki bir akrabanızın evinden çıktıktan sonra, Meydan'ın kaldırımlarında taksilerin peşinde koşturdunuz mu?

Siz acaba, Kabadayı (Ömer Vargı) , Güz Sancısı (Tomris Giritlioğlu), Issız Adam (Çağan Irmak), Kazancı Yokuşu (Ferhan Şensoy), Beyoğlu Piliçleri (Türker İnanoğlu) filmlerini seyrettiniz mi?

Acaba, Beyoğlu Rapsodisi (Ahmet Ümit), Düş Şatoları (Burçak Evren), İntermezzo (Fikret Adil), Şişhaneye Yağmur Yağıyordu (Haldun Taner), Tüneldeki Çocuk (Sait Faik), Fatih- Harbiye (Peyami Safa) kitaplarını okudunuz mu?

Hachette'ten, Kitap Sarayı'ndan, Denizler Kitabevi'nden, Simurg'dan, Mephisto'dan aldığınız kitaplara sarılıp İnci'de profiterol yediniz umarım; sinema günlerinde Emek'in kapısında belki bilet de dilenmişsinizdir. Daha ilk gençliğinizde de Atlas'ta Sylvie Vartan, Fitaş'ta Cem Karaca konserine de gitmişinizdir belki; ama çok daha öncelerinde art arda dört seks filmi oynatan sinemalarda sizi hiç görmedim. Ne günlerdi bir bilseniz. Ama artık biraz yaşlandık değil mi, iş güç sahibiyiz. Deneyimli yöneticiler, plancılar, mimarlarız. Paramız da var artık, bu akşam Taksim'e, rüzgâra karşı yürümek biraz zor geliyor, hazır Meydan'da trafik ışıkları taşıtlar için kırmızıya döndü, acele bir taksi bulmalı.

İyi geceler beyefendi, umarım rahat rahat uyuyacaksınız.

Haydar KARABEY (Mimar) - 23 Şubat 2012 - Baki Selamlar
http://www.bakiselamlar.com/knb/

taksim_meydan_birzamanlar2

Son Yazılar