abdulgul_kirgizlara_abd_ussunu_kapatmayin225

Gül'den Kırgızlara : ABD üssünü kapatmayın!

ABD'nin Manas üssünün kapatılmasını Gül önledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'e başkent Bişkek'te bulunan Manas Havaalanı'ndaki ABD üssünü kapatmaması için baskı yaptığı ortaya çıktı. Wikileaks'te ABD Bişkek Büyükelçisi Tatiana C. Gfoeller tarafından hazırlanıp merkeze gönderilen 3 Haziran 2009 tarihli kriptoda, Türkiye'nin Kırgızistan Büyükelçisi Serpil Alpman'ın Gül ile Bakiyev arasındaki görüşmelerin ayrıntılarını verdiği görülüyor.

'Batı'ya ihtiyacın var!'

Abdullah Gül'ün 26-28 Mayıs 2009 tarihleri arasıda Kırgızistan'a gerçekleştirdiği ziyaretin ayrıntılarını açıklayan Alpman, Gül'ün Bakiyev'e ABD'nin Manas'taki askeri hava üssünü kapatarak Batı karşıtı bir hareket yapmaması gerektiğini, çünkü Kırgızistan'da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminde Batı'ya ihtiyacının olacağını söylediğini belirtiyor.

Bakiyev de buna karşılık Manas'taki üssün kapatılması kararının Batı karşıtı bir düşünceden kaynaklanmadığını, bunun sebebinin ekonomik olduğunu söylüyor. Kriptoda, Bakiyev, ABD'nin Pakistan'a yardım için 5 milyon dolar sağladığından ancak kendilerine yeteri kadar yardımda bulunmadığından şikayet ediyor.

ABD'li yetkililerin bölgeye yeterince ilgi göstermediğinden yakınan Bakiyev'in ABD liderleriyle görüşmek istediğini Gül'e aktardığı ifade ediliyor.

Gül'ün çabası işe yaradı!

Gül ile görüşen Bakiyev'in daha sonra ABD'nin Manas'ta kalması için Kırgızistan'ın “tamamen hazır olduğunu” ve bu konuda görüşmeler yaptıklarını açıklayan Türk Büyükelçisi Alpman, dönemin Kırgız Cumhurbaşkanı'nın Manas Üssü'nün askeri bir üs olayacağını kendisine söylediğini aktarıyor. Alpman, ABD Büyükelçisi Gfoeller'e bundan sonra üssün çevre güvenliğini korumaktan sorumlu olacağını belirttiğini de ifade ediyor.

Alpman'ın korkusu!

2009 tarihli kriptoda, Alpman'ın, Gül'ün Kırgızistan'ı ziyaret etmesini istemediğini, bunun seçimlerden önce Bakiyev'e destek olarak algılanabileceğinden korktuğunu belirttiği görülüyor. Gül- Bakiyev görüşmesinde Afganistan konusunun ağırlıklı olarak görüşüldüğü belirtilen kriptoda Alpman, Gül'ün Afganistan'ın istikrarsızlığının tüm bölgede etkili olabileceğini ve Afganistan'a 1000 askerden oluşan bir birlik gönderileceğini söylüyor.

Gfoeller : Gül'ün zamanlaması iyi!

ABD'nin Kırgızistan Büyükelçisi Gfoeller'in kriptonun sonunda yaptığı yorum ise oldukça dikkat çekici. Gfoeller, “Gül'ün Afganistan konusundaki ısrarı ve Kırgızistan'ın Afganistan'daki desteğini arttırması yönündeki çabası etkiliydi ve zamanı iyiydi” yorumunu yapıyor.

Atambayev “güvenilir” değil!

Kriptoda, Gül'ün, Bişkek'e ziyareti sırasında dönemin muhalif lideri şimdiki Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'le görüşmeyi önceden kabul ettiği ancak daha sonra Atambayev'in gerçekten “güvenilir bir muhalif” olup olmadığına dair kuşkuları olduğunu belirtip, görüşme gerçekleştirmediği aktarılıyor.

Ayça PARALI - Erdem ATAY - 16 Şubat 2012 - Aydınlık

Son Yazılar