Yeğeninin RTÜK'de daire başkanı olmasını Abdulah Gül istedi

Aydınlık dergisi, iktidar sahiplerinin ses kayıtlarını yayınlamaya devam ediyor. Bu hafta yayınlanan 5. ses kaydında,

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile üst düzey bir RTÜK yöneticisi arasındaki telefon konuşması, Abdullah Gül'ün yeğeninin RTÜK'te nasıl daire başkanı olduğunu ortaya çıkardı. Yeğeninin daire başkanı olmasını bizzat Abdullah Gül istedi, Gökçek de bu isteği RTÜK'e iletti. Gökçek'in konuşması, Abdullah Gül'ün yalan söylediğini de gözler önüne serdi. Gül, yeğeninin daire başkanlığına atandığından haberinin olmadığını söylemişti.

Aydınlık dergisinin son sayısında yayımlanan bu ses kaydı, RTÜK'te büyük tartışmalara neden olan usulsüz atamanın perde arkasını ortaya çıkardı. Melih Gökçek ile üst düzey bir RTÜK yöneticisi arasında yapıldığı anlaşılan görüşme, Halil İbrahim Gül'ün RTÜK'te daire başkanı yapılmasını, bizzat amcası Abdullah Gül'ün istediğini ortaya koydu.

Abdullah Gül'ün yeğeni Halil İbrahim Gül, 2002 yılında RTÜK'te çalışmaya başladı. 2004 yılında ise RTÜK Araştırma Geliştirme Dairesi Başkanlığı'na atandı. Gül'ün RTÜK'te çalıştığı iki yıl, "uzman denetçi" kadrosuna alınması için yeterli değildi.

Ancak Halil İbrahim Gül, "uzman denetçi" olmadan daire başkanı yapıldı. Atama bu yönüyle tartışmaları da beraberinde getirdi. Meclis'e soru önergeleri verildi, davalar açıldı… Abdullah Gül ise atamadan haberinin olmadığını söylüyordu. Ortaya çıkarılan ses kaydı, Gül'ün gerçeği söylemediğini de gözler önüne serdi.

Ulusal Kanal - 23.11.2009
http://www.ulusalkanal.com/

Son Yazılar