hepimiz_azeriyiz_deyelimmi_vusale_mahirgizi

‘Hepimiz Azeri’yiz’ deyelim mi?

Fransa’nın soykırımı inkâr edenleri cezalandırma yasası Azerbaycan’da böyük tepgi gördü.

Dış İşler Bakanlığı, Cümhurbaşkanlığı, mühalifeti, sivil toplum örgütleri, mediası ile tepgisini gösterdi. Hoş, Türkiye’de birilerini yene de memnun edemedik. Amma zaten derdimiz bu deyildi ki...

Biz Türkiye kadar Azerbaycan’ı da yaralamış, özgürlüye ve adalete aykırı olan yasanın kabul edilmesine tepkimizi sergiledik. Hele hele hep özgürlüyü kısıtlama suçlamasını aldığımız Fransız resmi makamlarına, parlamentosuna ve bu karara sessiz kalmış aydınlarına kırğınlığımızı ilettik. Bir yerlerde başarılı da olduk.

Biz haksızlığın, adaletin çiğnenmesinin ne demek olduğunu gayet iyi biliriz. Çünki toprak yitiren, yurdu yağmalanan, çocuklari Ermeni kurşunuyla katledilmiş milletik. O üzden Fransa Senatosu’nun Ermenilere destek yasasını hem de kendimize hakaret olarak görüyoruz.

Biz de haykırmak, 20 yıldır ki, dünyanın göremediği hakikatımızı bağırmak istiyoruz.

Onu en yakınımızdaki İstanbul caddelerinde “Hepimiz Ermeni’yiz” diye bağırıb yürüyenlerin duymasını istiyoruz.

Fransız’dan, Alman’dan, Çinliden önce Türk’ün ve Türkiye’nin bizim hakikatımızı görmesini umuyoruz. Yaklaşık bir ay sonra Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrinde yapılmış soykırımdan 20 yıl geçmiş olacak.

20 yıl önce birkaç saat içinde bir kent yeryüzünden silindi.

Ermenilerden kaçan 2500 sivilden 613’ü düşmen kurşunuyla katledildi, 63’ü çoçuk, 106’sı bayan, 70’i ihtiyardı. Bir saat içinde 8 aile yok oldu. 487 kişi düşmen kurşunuyla yaralandı, 76’sı çoçukdu. 1275 kişi rehin alındı, 150 kişinin öldü-kaldısından halen haber yok...

Ve bu vahşet 20 yıl önce dünyanın gözü önünde yaşandı. Hiç kimseden ses çıkmadı...

Azerbaycan bu cinayetlerin, bu facianın dünyaya duyurulması yolunda tek başına mücadele etti; halen de devam ediyor bu çileler...

Bir ay sonra bütün dünyaya Türk’ün nasıl soykırıma tabi tutulduğunu gösterecek gündü. İstanbul sokaklarında yüz binlerin Hocalı katliamının kareleri ile yürüyüb, dünyaya 20 yıl önce olanları haykırmak imkânı var.

Ne dersiniz? İstanbul sokaklarından “Hepimiz Azeri’yiz” deye bağıralım mı?


‘Türkiye’nin vicdanı’nı bir de bu yandan gösterelim mi dünyaya?

Gelin tarihin en büyük, en güzel kardeşlik hikâyesi Türkiye ve Azerbaycan olarak bir ve beraber başta Fransa olmak üzere Avrupa’nın yüzüne bu gerçeği haykıralım mı?

Bunu şimdi yapmayacaksak ne zaman yapacağız?

“Hepimiz Azeri’yiz” deyelim mi?

Vüsale MAHİRGIZI (Azerbaycan Press Ajansı Genel Yayın Yönetmeni)
(Azerbaycan Türkçesi ile yazılan yazının anlatımına dokunulmamıştır.)

Günün Sözü : “İki insanın iyi geçinmesi, hiç kusursuz olmaları ile değil, birbirlerinin kusurlarını hoş görmeleri ile sağlanır.”
(A. Toqueville)

Yalçın BAYER - 31 Ocak 2012 - Hürriyet

Son Yazılar