ayni_bagin_guluyuz_biz_feto_abdul_kilicdar225

Kemal Kılıçdaroğlu : 'Biz anti Amerikancı mıyız? Hayır!..'

Ulusal Kanal'da konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Anti Amerikancı olmadıklarını, TESEV'den ayrılmayacağını açıkladı.


Ulusal Kanal'a konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halil Nebiler, Can Ataklı, Mine Kırıkkanat ve Yalçın Bayer'in sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu bir soru üzerine, "TESEV'den istifa edemiyorum. Vakıf kurucularının istifası hukuken mümkün değil. Biz TESEV'i kurduğumuzda Soros falan yoktu" diye konuştu.

Ulusal Kanal'ın İstanbul'daki merkezinde güncel ve siyasal gelişmeleri yorumlayan Kılıçdaroğlu, İlker Başbuğ'un tutuklanmasını da değerlendirken, "Bu sürecin nerede biteceği belli değil. Siyasi iktidar Uludere'nin üstünü örtmeye çalışıyor" dedi.

Yaklaşık üç saat süren program boyunca değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu'na, izleyicilerin yönelttiği sorular da yöneltildi. Bir izleyici, Kılıçdaroğlu'nun TESEV'den istifa edip etmeyeceğini sordu.

Kılıçdaroğlu, TESEV üyeliğine ilişkin olarak şunu söyledi:

"TESEV'den istifa etmeyeceğim. TESEV bir dernek değil ki istifa edeyim. Vakıf... Kurucularından biri de benim. Ben dilekçe verip üyelikten istifa ediyorum desem bile, bunun hukuken bir geçerliliği yok... Ben kurucu üye olduğum zaman ne Soros vardı ne başka bir şey vardı...

Anti Amerikancılık!

Biz anti Amerikancı mıyız? Hayır... Hiçbir devlete karşı değiliz. Hiçbir zaman bir ülkenin içişlerimize müdalalesini, gizli kapaklı işlerini istemeyiz. Ben bunu ABD büyükelçisine de Rusya büyükelçisine de söylüyorum.

TESEV'e üye olmak suç değil!

Programda TESEV konusunun ısrarla gündeme getirilmesi üzerine, bu konuda açıklama yapmaya devam eden Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“TESEV’e üye olmak suç değil. Ben sadece TESEV üyesi değilim ki. Ben aynı zamanda Vakıf 2000’in de üyesiyim. Vatandaşın Vergisini Koruma Derneği'nin de üyesiyim. Biz bir dönem geliyor ‘Neden sivil toplum kuruluşlarına üye olmadınız?’ diyoruz. Üye oluyoruz bu kez de ‘Neden üye oldun’ diyoruz. TESEV'e sadece ben değil, partimizden çok sayıda üye var. Üye olan çok sayıda aydın var, iş adamı var. Araştırma yapan, şu anda, Ergenekon'dan içeride yatan insanlar da var TESEV'den yardım alan ya da TESEV adına çalışma yapan..."

Sunucu Halil Nebiler: "Siz üye olduğunuzda Soros yoktu ama, artık Soros var. Soros, Büyük Ortadoğu Projesi anlamında çalışan bir vakıf haline dönüştürdü TESEV'i... O anlamda sordum."

Kılıçdaroğlu: ''Hayır. Ama vakıftan istifa edilmez ki. Mahkeme kararıyla kurucu üyeler kimdir, şunlar. Bitti o kadar. Hani TESEV'in sabah akşam toplantılarına katılsam hadi bu eleştiriye yine diyeceğim olsun. Yok öyle bir şey.''

AntiGazete - 08 Ocak 2012
http://www.antigazete.com/

Son Yazılar