exeter_logo225

Exeter mezunları!

Bu köşede, siz sevgili okuyucularımı bilgilendirme amaçlı yazılar yazıyorum. Gazeteniz Meydan’ın birinci yaş günü nedeniyle telefonla, mail yoluyla kutlayanlara teşekkür ediyorum.


Bakın ortalık dinleme skandalıyla meşgul. Ülkenin idaresi kör topal yürüyor. Bir dış işleri bakanı çıkıyor, müslüman çoğunluk baskı altında diyebiliyor. Başbakan da destek veriyor.

İnanılacak gibi değil. Bu nasıl baskı ki eşi türbanlı cumhurbaşkanı, başbakan, dış işleri bakanı olabiliyor.

İnancının gereğini yerine getiren biri olarak bugüne kadar baskı ortamı görmedim. Savcılık dönemimde de, akademisyenlik döneminde de, gazetecilik döneminde de nasıl bir baskı var anlayamadım. Anlayan varsa bildirirse sevinirim.

Oysa bakın ülkeyi yönetenlerin gizlediği ilişkiler ağını bu köşede dile getiriyoruz. Ben en çok neye hayret ederim biliyor musunuz? Milletvekili iken ettikleri yemine. Ya yalandan yemin ettiler ya unuttular ya da yemin ettikleri değerler onlar için anlam ifade etmiyor.

İhanetler zinciri işbirlikçi yaklaşımlar sürüp giderken gündeme bakın. Herşey ortada değil mi?

Avrupa’da ise toplantılar zincirinde nedense hep Türkiye aleyhtarı kişiler var. Bir takım zevat, İngiliz Kraliyeti armalı kuruluşların korumasında buluşup Türkiye’ye veryansın ediyorlar...

* * *   * * *   * * *
Kimler bunlar?..

Öncelikle, Irak petrollerine çöreklenmek isteyenlerin izdüşümünü taşıyan, eski diplomat ve gazeteci kimlikli paralı askerler...

Patronları da BP, Shell!..

Şimdi bu Exeter neyin nesidir diye bakalım...

İngiltere’de bir Exeter Üniversitesi vardır. İngiliz Üniversiteleri arasında “Kürt Araştırmaları Enstitüsü” olan tek yüksek öğretim kurumudur.

Exeter Üniversitesi’nde ayrıca Arap ve İslami Araştırmalar Enstitüsü de bulunuyor!

İngiliz İstihbarat Servisleri’nin yurt dışı görevlere gönderilecek ajanlarının önemli bir bölümü Exeter Üniversitesi’nde eğitim görür.

Ayrıca Arap ve İslam Dünyası ile Kürtler hakkında uzmanlaşması gereken İngiliz ajanlar da bu üniversitenin hocaları tarafından eğitilir.

Üniversite yayınlarında, Irak’ın kuzeyinden “Irak Kürdistanı” diye söz edilir.

* * *   * * *   * * *
İngiliz İstihbarat Servisi’nin bir yan kuruluşu olan Green Peace (Yeşil Barış) örgütü de Exeter Üniversitesi tarafından kurulmuştur.

Exeter Üniversitesi’nden mezun olan veya doktorasını burada yapan kişileri, daha sonra özellikle İslam ülkelerinde önemli ekonomik ve siyasi kuruluşların başında veya devlet görevlerinde görmek mümkündür.

Mesela İslam Kalkınma Bankası’nın bütün önemli yöneticileri Exeter Üniversitesi’nde yüksek lisans veya doktora yapmıştır!

Tabii buraya gönderilecek öğrencileri de kendi ülkelerindeki “İslami kuruluşlar” seçer!

İngiliz tarihinde kullanılan işkence aletlerinden biri “Exeter Dükünün Kızı” olarak anılır...

Bu Exeter Üniversitesi, “Bizim kapımıza” nasıl yanaşmıştır!?.

Abdullah Gül, Exeter Üniversitesi’nde iki yıl eğitim-öğretim görmüştür. Abdullah gül, yurtdışına çıktıktan sonra  Türkiye’de hiçbir yerde çalışmış değildir. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da Abdullah Gül’ün bu üniversitedeki sınıf arkadaşıdır!

Abdullah Gül, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş ve Prof. Sebahattin Zaim gibi hocalarının teşviki ve sağladıkları Milli Kültür Vakfı bursu ile 1976-1978 yıllarında İngiltere’ye gönderilmiştir... Dönüşte Sebahattin Zaim’in daveti ile Sakarya Üniversitesi’nde görev almıştır...

Devam edelim... İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğu, Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yapmıştır. Harry Potter serisinin yazarı Joanne Rowling, Exeter Üniversitesi’nde, Fransızca ve klasik edebiyatlar okumuştur!

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutulmaz Exeter Üniversitesi’nde kamu yönetimi yüksek lisansı yapmıştır.

Exeter Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ian Markham’ın “Said Nursî’nin başarısı : Hakikat ve hoşgörü” başlıklı bir makalesi vardır! Yani bu üniversite “Dinlerarası diyalog”un kurgulanmasında da vardır. Markham, Exeter’de ilahiyat dalında öğretim görevlisidir...

Dahası da vardır!..

“İçişleri Bakanlığı, birçok kaymakam adayını Milli Güvenlik Akademisi eğitiminden sonra Exeter Üniversitesi’ne göndermiş ve burada dil eğitimi almasını sağlamıştır. Halen Türkiye’de, özellikle Güneydoğu ilçelerinde görev yapan birçok kaymakam ve vali yardımcısı Exeter’de doktora yapmıştır! Yüksek yargı organlarından da tetkik hakimleri Exeter Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine gönderilmektedir!

Şimdi siz ne anladınız bu yazıdan?

Bir çok şey anlaşılmıyor mu?

Exeter'den eğitimli kişi, ülkenin tepesinde!

Şövalye nişanı alıyor gururla takıyor. Yorum sizlerin!

Günün Sözü: Sadece kendini akıllı, bilgili, yetenekli sanma, yanılırsın, üzülürsün.

Nurullah AYDIN - 03 Haziran 2008

Son Yazılar