J.JeffreyŞifreyi CIA ajanı kırdı

Ankara’da, ABD Büyükelçisi sıfatıyla görev yapan James Jeffrey, Kürt açılımıyla ilgili değerlendirmeler yaparken, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın dillendirdiği “esrarengiz” ifadelerini böyle deşifre etti:

Abdullah Gül: Kendi sorunlarını kendi iradeleriyle çözemeyen devletler, başkalarının istismarına açıktır.

James Jeffrey: Biz çekilene kadar
PKK’yı tasfiyede başarılı olamazsak,
alternatif siyaseti bulacağız.

Tayyip Erdoğan: Açılımda
fazla süre yok. Yıl sonunu bulama-
yız, o kadar rahat değiliz. Çok geç olur.

James Jeffrey: 2011 Aralık’a kadar Irak’tan çekilmeyi tamamlayacağız.
Bu tarihe kadar bu iş bitmeli.


ABD’NİN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ, BAŞBAKAN VE CUMHURBAŞKANI’NIN
SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ

Şifreleri CIA ajanı kırdı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Kendi sorunlarını kendi iradeleriyle çözemeyen devletler, başkalarının istismarına açıktır” ve Başbakan Erdoğan’ın “ Kürt açılımında fazla süre yok.Yıl sonunu bulamayız. Çok geç olur” sözlerinin ardındaki şifreleri ABD’nin CIA ajanı Büyükelçisi James Jeffrey açıklık getirdi. Dün bazı gazetelerin Ankara temsilcilerine açıklamalarda bulunan Jeffrey, açık açık bu işi 2011 yılına kadar çözün mesajı verdi.

Bu iş bitsin
“Biz ’Demokratik Açılım’ı destekliyoruz. Ancak bu bizim projemiz değil” diyen Jeffrey, “ABD 2011 yılı Aralık ayına kadar Irak’tan çekilmeyi tamamlayacak. Biz biliyoruz ki Irak’taki Amerikan rolü yavaş yavaş azalıyor. Türkiye’ye yardım etmek için çaba gösteriyoruz. Bu tarihe kadar bu iş bitmeli diyoruz. Umarız ki bu konu bitecek. Biz çekilmeden önce Türkiye bu konuyu bitirecek. Askeri, siyasi, diplomatik çaba gösteriyoruz. Türkiye, Irak, ABD bu sorunu bitirmek için beraber çalışıyor. Bir an önce PKK tehdidini bitirmek istiyor. Ancak tek bir tarih yok. Ne kadar erken olursa o kadar iyi. ’Şu tarihe kadar bu iş bitmeli’diyemiyoruz. Başarılı olamazsak alternatif siyaseti bugünden arayıp bulacağız.” ifadelerini kullandı.

Telkinlerde bulunuyoruz
Dağlıca ve Aktütün saldırılardan sonra ABD ve Türkiye arasında başlayan istihbarat paylaşımını anlatan ABD Büyükelçisi, “Biz Türkiye’nin PKK’ya karşı askeri operasyonlarını destekliyoruz. ’Demokratik Açılım’ı da destekliyoruz. Bu konu çok hassas bir iç siyasi tartışma konusu. O nedenle biz konuşmuyoruz. Ama olay hiçbir şekilde bir Amerikan planı değil” dedi. PKK elebaşlarının uyuşturucu kaçakçısı olarak ilan edip, ABD’deki mal varlığına el konulması için karar aldıklarını hatırlatan Büyükelçi Jeffery, bu konuda Avrupa ülkelerine de telkinlerde bulunduklarını söyledi.

Abdullah Gül:
Kendi sorunlarını kendi iradeleriyle çözemeyen devletler, başkalarının istismarına açıktır

Tayyip Erdoğan:
Açılımında fazla süre yok. Yıl sonunu falan bulamayız, o kadar rahat değiliz.
Çok geç olur

James Jeffrey:
2011 yılı Aralık ayına kadar Irak’tan çekilmeyi tamamlayacağız. Bu tarihe kadar bu iş bitmeli. (Erdoğan’a)

Başkalarına fırsat vermeden çözelim
TBMM’nin 2 Ekim’deki yeni yasama yılı açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Kendi içinde güçlü bir mutabakatı sağlayamamış bir devletin dünya sahnesinde güçlü olması düşünülemez. Kendi sorunlarını kendi iradeleriyle çözemeyen devletler, başkalarının istismarına açıktır. Siyasi aklı güçlü bir devlet buna izin vermez; sorunlarını başkalarına fırsat vermeden kendi iradesiyle çözer” diye konuşmuştu.

Yıl sonunu filan bulamayız
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AKP’nin 8. kuruluş yıl dönümü nedeniyle parti genel merkezinde verilen resepsiyonda ‘Kürt açılımı’ ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Burada konuşan Erdoğan gazetecilerin sorusu üzerine ellerini çabuk tutmak zorunda olduklarını belirterek, “Arkadaşlar çalışmayı yürütüyorlar. Yıl sonunu falan bulamayız, o kadar rahat değiliz” ifadesini kullanmıştı.

24/10/2009 - Yeniçağ Gazetesi

Son Yazılar