iky1

Türkiye’nin öncü vatanseverleri İlk Kurşun Yemeğinde buluştu..(1)

Yaratılan ve yaşanan korku imparatorluğuna rağmen çizgisinde,ilkesinde sapma göstermeyen, mücadelelerini korkusuzca sürdüren aydınlar, İlk Kurşun Yazarları ve okurları 8 Ekim 2011 Cumartesi günü İstanbul Kadıköy Aden Otel’de, “İlk Kurşun Gazetesi Yazarları ve Okurları Tanışma Yemeği”nde buluştu…Büyük buluşmaya ilişkin haber ve resimleri sitemizde yayınlanacaktır…

iky2

200′ü aşkın aydınlık insanın katıldığı geceyi tanınmış genç Tiyatro sanatçısı ve İlk Kurşun yazarı Utku Erişik sundu…Utku Erişik, katılanlara şiirlerle dolu duygusal anlar yaşatırken, Yeşim ve Aytaç Solak da söyledikleri şarkı ve türkülerle coşturdu.

İlk Kurşun yazar ve okurlarını tanıştırmayı ve İlk Kurşun Gazetesi’yle dayanışmayı amaçlayan; öncelikle millete öncülük ve önderlik yapacak aydınları buluşturmayı amaçlayan geceye katılım büyüktü.

iky3

Ali Eralp, Ali Rıza Üçer, Barış Doster, Bedri Baykam, Can Ataklı, Erdal Sarızeybek, Erol Bilbilik, Faik Ahmet Akıncı, Figen Özen, Gazanfer Eryüksel, Güneş Erkul,Mustafa Mutlu,Mehmet Faraç, Mete Akıncı, Muazzez İlmiye Çığ, Suay Karaman, Türker Ertürk, Ümit Zileli ve Yaşar Okuyan gibi İlk Kurşun yazarları ve vatansever toplumcu çizgileriyle tanınmış şahsiyetlerin katıldığı gecede yapılan konuşmalarda birbirinden çarpıcı saptamalar yapıldı ve mesajlar verildi.

iky4

Erdal Sarızeybek yine çarpıcı coşturan bir konuşma yaptı...

Büyük buluşmayı düzenleyen tertip konuşması adına Betül Sarıhan bu etkinliğin önemini ve gelişimini şöyle anlattı: “Ben, internet üzerinde, üye sayısı 120 bine varan bir sayfanın yöneticisiyim. Partiler üstü bir yapıya sahibiz. Yolumuz M. Kemal Atatürk’ün bize çizdiği yoldur. Paylaşımlarımız arasında İlk Kurşun gazetesi internet sitesinin yeri büyüktür. Çünkü grubumuzun çizgisiyle birebir örtüşmektedir.

Bir gün siteyi yine haber paylaşımı yapmak için açtığımda Utku Erişik’in “İlk kurşun gazetesi ve Tiyatro birilerinin kapısına kilit” yazısıyla karşılaştım. Haberi okuduğumda çok üzüldüm ve ne yapabilirizi düşünmeye başladım. Ardından Erdal Sarızeybek’in bu konudaki yazısı düştü siteye. Öncelikle yazıları hemen grubumda paylaşarak üyelerin dikkatini ve desteğini çekmek istedim. Gazeteye abonelik konusundaki haberleri paylaşarak desteği artırmak istedim. Fakat bunu yeterli olmayacağı ortadaydı.

Bu konuda duyarlı olduğuna inandığım dostlarıma konuyu anlattım. Birlikte Utku bey’e ulaşarak neler yapabileceğimizi konuşalım istedik. Sağolsun Utku bey de bizleri kırmadı ve bir toplantı düzenledik, buluştuk..

Utku beyin önerisi olan okurlar ve yazarların buluşacağı bir yemek düzenlenmesi konusunda mutabık kaldık. İlk Kurşun Genel Yayın Yönetmeni Güneş Bey’e dileğimizi ilettik, olumlu karşıladı ve çalışmalara başladık.

Sevgili misafirler, bu yemeğin düzenlenmesinde 6 kişiydik. Sizlere bu kişilerin kimler olduğunu kısaca belirtmek isterim.

Bizler çeşitli iş dallarında çalışan, birimiz emekli, birimiz ev kadını 6 arkadaşız. Kalpleri bu vatan için çarpan,ülkenin içinde bulunduğu duruma kayıtsız kalamayan, bir şeyler yapabilmek için çırpınan insanlarız. Amacımız tek ve kesindir..! Atatürk’ün ışığından asla ayrılmayan Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni ölene dek korumak ve savunmak…!

Bu yemeği hazırlayan ekip budur işte!

Bizler ülkemizin bugün çok sesliliğini kaybettiğini ve elimizde ulusalcı çizgide yüreğini ortaya koyarak gerçekleri bize ulaştıran, az sayıda yayın organının kaldığının bilincinde olan insanlarız. İlk kurşun gazetesinin kapanmasına gönlümüz razı olamazdı. Hatta bu desteğin sürmesi ve ilk kurşun’u günlük gazete şekline dönüştürebilmek en büyük arzumuz. Umarım sizlerin ve halkımızın büyük katkılarıyla bunu başarırız. Bu yemeğin düzenlenmesi esnasında bir takım engeller ve saldırılarla da karşılaştık. Çirkin ve haksız dedikodular kulağımıza geldi. İyi niyetimizi anlamayanlar veya saptırmak isteyenler de oldu ama hiçbirine önem vermedik, yolumuz doğruydu, sadece bunu biliyorduk,yılmadık ve işte bugün buradayız. Artık konuşmayı bırakıp bir şeyler yapma zamanı…Gazetemizin adına da gönderme yapacak olursak, türlü özverilerle düzenlenen ve bıçağın kemiğe dayandığının ciddi bir göstergesi olan bu ilk yemeğin, Hasan Tahsin’in ilk kurşunu kadar etkili olacağına yürekten inanıyoruz.”

iky5

Vatan Gazetesi yazarı Mustafa Mutlu; İlk Kurşun Gazetesi Yazarlar ve Okurlar Tanışma Yemeğinde yaptığı konuşmada;

“konuşma yapma planım yoktu ama burdaki güzel hava ve de az önce dinlediğim konuşmalar benim de duygu ve düşüncelerimi aktarmaya itti.Daha önceki konuşmalarda da belirtildiği gibi tepki göstermiyoruz, halkımızı bırakın halka örnek olacak aydınlarımız bile yaşanan sürece tepki göstermiyor.Ve sustukça geriliyoruz. Ve kendi kendimize özeleştiri yapacak olursak; birbirimize sahip çıkmıyoruz, çıkmamanın yanısıra kendi aramızda da önemli bir iletişim sıkıntımız var.Bu iletişim sıkıntımızı gidermek adına böyle etkinlikleri önemli buluyorum.Ve burda da kendi iletişimimizde de ne kadar geri kaldığımızı görüyorum. Örneğin iktidara ironi ile sert eleştirilerde bulunan beni bile AKP’lileşmekle suçlayanlar çıkabiliyor. Düşünün ironi ile yazdığım bir yazıyı bile doğru düzgün okumadan eleştiriler gönderen insanlarımız var.Daha fazla geç olmadan önce aramızdaki birlik ve beraberliği sağlamak,iletişim eksiğimizi kapatmak zorundayız.”

iky6

Eski Devlet Bakanı Yaşar Okuyan da yemeğe katılanlar arasındaydı…

Not: Resimler; Tülin Kayı Dörtel, Şebnem Derviş ve Birsen Var başta olmak üzere birçok dostumuz tarafından bize iletilmiştir.

İlk Kurşun -10 Ekim 2011

Son Yazılar