tayyip_kilicdaroglu

Yeni CHP, Atatürk’ün CHP’si değil artık!

Sevgili okurlarım, geçmişte Deniz Baykal’ı, CHP içinde kendi yerine kimseyi yetiştirmediği, biraz sivrilen gençleri törpülediği, partiyi halkla buluşturmadığı için eleştirel yazılar yazmıştım. Bugün geldiğimiz noktada Baykal’ın liderliğini yaptığı CHP’yi ise mumla arıyoruz ama bulan, gören varsa bana da haber versin.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Eşbaşkanlığı’nı yaptığı ve adı da “Yeni CHP” (YCHP) olarak değiştirilmiş CHP, artık rotasından, var oluş çizgisinden ve ideolojisinden, Atatürk’ün gösterdiği ulusalcı, anti-emperyalist yoldan sapmış, Atatürk devrimlerini savunmaktan vazgeçmiş; emperyalistlerin çıkarlarını savunmaya, Libya Tezkeresi’ne verdiği “Evet” oyuyla gösterdiği gibi Amerikancı, AB’ci bir siyaset izlemeye başlamıştır. Cemaatlere saygı duyarak, türbanı savunarak defakto bir durum yaratılmasını sağlamış ve türbanın ilköğretim okullarına kadar girmesine yardımcı olmuş, laikliği de umursamayan bir YCHP ile karşı karşıyayız artık.

Habur avukatı Sezgin Tanrıkulu ve daha pek çok PKK’lı, Muhammed Çakmak ve daha pek çok Fethullahçı, “Ben Atatük devrimlerinin bekçisi değilim, olmak da istemiyorum” diyen Sena Kaleli ve daha pek çok ikinci cumhuriyetçi, Atatürk düşmanı kişiler, dönekler, liboşlar, Fethullah’ın Zaman gazetesi tarafından desteklenen, Dersim olaylarından yola çıkarak Atatürk’ü soykırımcı ilan etmeye çalışan ve  sağ gelenekten gelen Kılıçdaroğlu sayesinde YCHP’nin karar organlarında, MYK’sında yer almaktadır.

YCHP’den şikayetçi olan kişi bir tek ben değilim. 29 Eylül günü gözaltına alınan, Maltepe’yi AKP’nin elinden alan Belediye Başkanı Mustafa Zengin, bakın YCHP ve Kılıçdaroğlu için neler söylüyor:

“Sayın Kılıçdaroğlu, bir Turgut Kazan, bir Ümit Kocasakal kadar bile olamadı. Haber yayılır yayılmaz, belediye binamızın ve savcılığın önü bizi destekleyenlerle doldu. Oysa ben önce genel başkanımdan ve genel merkezimden destek beklerdim. Ama artık partimde başka hesaplar yapılıyor.

Bu yüzden de CHP’de güven bunalımı var. Bir yılda beş kez il başkanını değiştiren partiye kim güvenir. CHP’nin ideolojisi ve 6 ok çok önemlidir.

Halk savaşmaya hazır ama güveneceği bir parti yok…AB’cilerin, ABD’cilerin, liboşyarın ve Haburcuların doluştuğu bir partiden halka yarar gelmez…

Kayseri Belediye Başkanı’na kefil olan Cumhurbaşkanı gibi, bize kefil olan bir genel merkezimiz ve CHP Genel Başkanımız yok.”

Şimdi bu parti, laikliğe karşı eylemlerin –söylemlerin değil, bizzat eylemlerin- merkezi haline geldiği Anayasa Mahkemesi kararıyla saptanmış olan gerici, Atatürk düşmanı ve yasa dışı örgüt AKP ile, bölücü ve gene yasa dışı örgüt PKK’nın üzerinde uzlaşmaya vardıkları anayasaya destek vermektedir.

CHP’nin deneyimli siyasetçileri ve eski milletvekilleri Rahmi Güner, Onur Öymen, Tacidar Seyhan, Şahin Mengü, Akif Ekinci, Ergün Aydoğan gibi isimler başta olmak üzere İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal ve daha pek çok baro başkanı, Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanatoğlu, Anayasa Hukuku Profesörü ve eski YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’e kadar pek çok bilim adamı YCHP’ye Tayyip ve Öcalan tarafından hazırlanmış anayasaya destek vermemesi çağırısında bulunduğu halde Kılıçdaroğlu bu çağırılara kulaklarını tıkamakta, Türkiye’yi param parça edecek Tayyip-Öcalan Anayasası’na desteğini sürdürmektedir.

Çünkü Kılıçdaroğlu’na Amerika’dan öyle talimat gelmiştir.

Sefer ÇETİNKAYA - 07 Ekim 2011 - TürkCelil

Son Yazılar