Türkiye İsrail’in Kalkanı Değildir!

NATO denetimindeki füze kalkanı sistemi çerçevesinde Türkiye’ye konuşlandırılacak radarların yeri belli oldu. Bu füze kalkanı radarları Malatya ili Akçadağ ilçesine bağlı Kürecik’teki askeri tesise yerleştirilecek. Mutabakat zaptının Türkiye adına Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve ABD adına Büyükelçi Francis Ricciardone imzaladı.


Füze kalkanı radar sistemi daha önce Orta Avrupa ülkelerine yerleştirilmek istenmiş, Rusya ve o ülkelerin tepkileri üzerine oralara yerleştirmekten vazgeçilmişti. Lizbon’daki NATO toplantısında Orta Avrupa’ya yerleştirilemeyen radar sisteminin Türkiye’ye yerleştirilmesi kararlaştırılmıştı. NATO içinde ABD’nin isteklerine karşı koyamayan tek hükümet olarak AKP iktidarı ülkemizin güvenlik ve çıkarlarına taban tabana zıt bu kararı hemen onayladı.

Bu radar sistemi niçin kuruluyor? Füze kalkanı kimi, hangi ülkeyi korumayı amaçlıyor? ABD ve NATO komşularımız olan Suriye ve İran’a saldırmayı planlamaktadırlar. Olası ABD ve NATO müdahalesine karşı İran’ın kendini savunmak için bölgedeki ABD ve İsrail hedeflerine saldırması karşısında kullanılacaktır bu füze kalkanı. Dolayısıyla Biz, İran’a saldıracak olan ABD ve İsrail’in korunması için kendimizi hedef yapmış oluyoruz. Türkiye İsrail’in kalkanı olamaz! Eşkiyaya yataklık yapmak suçtur.

Emperyalistlere yardım ve yataklık yapmak, komşularına karşı yabancılarla işbirliği yapmak büyük Türk milletine hakarettir.

Hükümet, TBMM’yi dışlayarak, suç işlemektedir. Topraklarımıza yabancı askerlerin ve başkalarınca kullanılacak radar sistemlerinin yerleştirilmesi Meclis kararı olmadan yapılamaz.

Bu radar sistemleri Rusya ve İran’a karşı kurulmaktadır. Bu nedenle bu iki ülkenin saldırı hedefi haline gelmiş durumdayız. Bu hükümetin varlığı artık Türkiye’nin güvenliğini ve bölge barışını tehdit etmektedir. Türkiye bu hükümetten kurtularak hem bölge barışını, hem de kendi güvenliğini sağlayabilir.

Halkımızı, siyasi partileri ve bütün demokratik kuruluşları NATO’nun ve ABD’nin İsrail’i korumak için ülkemize yerleştirmek istediği radar sistemine karşı çıkmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

Bayram YURTÇİÇEK - 15 Eylül 2011 - İşçi Partisi

Son Yazılar