rte_bop_kalbimdesin

"Eşbaşkan"a Yeni Görev!

Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti'ne yeni bir eşbaşkanlık görevi daha verildi. ABD Dışışleri Bakanı Hilary Clinton tarafından açıklanan “Küresel Terörizmle Mücadele Forumu” adlı girişimin eşbaşkanlığını Amerika ve Türkiye üstlenecek. Amaç, “Ortadoğu’da ABD yanlısı iktidarların kurulmasını ve devamlılığını sağlamak. Amerikan karşıtı güçlere engel olmak.”

AKP Hükümeti, Büyük Ortadoğu Projesi’nin eşbaşkanlığı görevini ileri boyuta taşıdı.

bopun-artistleri

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton tarafından açıklanan “Küresel Terörizmle Mücade Forumu”  adlı yeni girişimin eşbaşkanlığını Amerika ve Türkiye üstlenecek, 30 kadar ülke de destek verecek.

Clinton’ın New York’taki 11 Eylül olaylarında yaklaşık 70 öğrencisi ve mezununu kaybeden John Jay Ceza Hukuku Koleji’nde yaptığı konuşmada Terörizme Mücadele Forumu'nun hedefleri hakkında da bilgi verdi.

Buna göre girişim, Tunus, Mısır ve Libya gibi otoriter rejimlerden kurtulup demokrasiye geçiş süreci başlatan ülkelere yardımcı olacak. Clinton, Forum ile eşgüdümün sağlanması için ABD Dışişleri Bakanlığı’nda özel bir birim kurulacağını da açıkladı.

davutoglu_hillary

Yeni forumun esas amacının “Ortadoğu’da ABD yanlısı iktidarların kurulmasını ve devamlılığını sağlamak, Amerikan karşıtı güçlere engel olmak“ olduğu belirtiliyor.

AKP iktidarına verilen yeni eşbaşkanlık görevi 14 Mart 2011 tarihinde İstanbul’da yapılan “Değişim Liderleri Zirvesi’nde” karara bağlandı.

Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı zirvede Ortadoğu’daki Amerikancı iktidarlara karşı gelişen hareketlerin nasıl engelleneceği, kontrolden çıkanların nasıl kontrol altına alınacağı tartışıldı. Zirvede, Amerika’nın gündeme getirdiği, “Arap baharına liderlik yapamazsak bu hareket Amerika ve müttefiklerini mahveder” görüşü üzerine böyle bir oluşuma gidilmesi kararlaştırıldı. AKP iktidarı da buna destek verdi.

tayyip_ve_patron

Başbakan Erdoğan, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da değişen dengeler karşısında Türkiye’nin yeni rolünü anlatımıştı:

"Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki sorunları da ancak birlikte hareket ederek, ortak çözüm önerilerini ortaklaşa uygulama planına geçirerek çözebiliriz."

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da “Değişim Liderleri Zirvesi’nde”ki konuşmasıyla ABD'nin dikkatini çekmiş ve Amerika'da "Geleceğin Başbakanı" diye söz edilmeye başlanmıştı.

Ulusal Kanal - 11 Eylül 2011

Son Yazılar