tayyip_ve_patron

Sağlıklı Giren Hasta Çıkıyor! Silivri Ölüm Kampına Dönüyor!

Silivri Cezaevi‘nde tam bir sağlık skandalı yaşanıyor. Cezaevi’nde kalan Ergenekon davaları sanıklarının sağlık durumları ciddiyetini korurken davalara bakan Özel Görevli Mahkemeler, tahliye taleplerini ısrarla reddediyor. Tahliye taleplerinin reddedilmesinde gerekçe gösterilen ‘yurtdışına kaçma’, ya da ‘delilleri karatma‘ şüphesi, sanıkların sağlık durumları gözönüne alındığında imkansız görünüyor.


Ergenekon davalarında son olarak rahatsızlanan kişi, Sesar Araştırma Merkezi Başkanı İsmail Yıldız, 21 Temmuz 2007 tarihinde tutuklanan Yıldız son Ergenekon duruşmasında gözyaşları içinde yaşadaıklarını mahkeme heyetine anlattı ve tahliyesini istedi. Davaya bakan İstanbul Özel görevli 13. Ağır Ceza Mahkemsi ise verdiği ara kararda Yıldız’ın talebini reddederek “Adli Tıp Kurumu’na sevk edilerek sanığın cezai ehliyetinin bulunup bulunmadığı ile ilgili rapor aldırılmasına” karar verdi. Yıldız’ın bir süredir duruşmalardaki davranışları dikkat çekiyordu. Kulağına götürdüğü bir peçeteyle konuşur gibi hareketler yapan Yıldız, dünyanın en büyük istihbarat örgütünün başındaki kişi olduğunu iddia ediyordu. Yıldız bu davranışları nedeniyle kaldırıldığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden daha da kötüleşmiş olarak geri döndü.

Yaklaşık 30 kilo veren Yıldız’ın vücüdunda kas bile kalmadığı, akli dengesini yitirdiği, konuşmakta zorluk çektiği duruşmalarda görülebiliyor.

tayyip_abdbuyukelcisi_gnkmbaskani

Sağlıklı Giren Hasta Çıkıyor

Tutuklu hastaların elektrik olmayan karanlık bir odada tedavi edildiği Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi‘nin şartları, sağlıklı hastaları bile hasta edecek kadar kötü. Örneğin odalarında tuvalet bulunmayan ‘hastane’de kalan tutuklu hastalar,tuvaletlerini şişeye yapmak zorunda kalıyor.

Balyoz Davası kapsamında tutuklanan emekli Albay Mehmet Yoleri, yıllarını terörle mücadelede geçiren bir subay. Yoleri’de psikolojik bir hastalık olan Harp Psikozu var. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gören Yoleri, hastanenin şartları oldukça kötü olduğundan tedavisini yarım bırakarak Silivri Cezaevi’ne döndü. Yoleri’nin tedavisi iyi gidiyordu ancak hastanenin şartlarından dolayı hastalığı başa sardı. Yoleri şimdi, cezaevinde koğuş arkadaşlarının yardımıyla hastaneden daha iyi durumda.

davutoglu_hillary

‘Balon Adama Döndü’

Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, sağlık durumu en ciddi sanıklardan biri. Ersöz’ün vücudunda et yiyen bakteri bulunuyor. Vücudunun çeşitli bölgelerinde çok büyük yaralar mevcut ve yürüyemiyor. Ayrıca prostatı ve karaciğerinde de bir kitle bulunuyor. Kalbinde de problemi olan Ersöz, bu durumdayken Silivri Devlet Hastanesi’nden, Cezaevi’ndeki polikliniğe yatırıldı.

Doktorların şimdi de cezaevi revirine yatırmak istedikleri Ersöz, kortizon ve antibiyotiklerle ayakta duruyor. Avukatı Ali Rıza Dizdar, bu ilaçların etkisiyle Ersöz’ün adeta ‘Balon Adama’ döndüğünü ifade ediyor. Dizdar ayrıca Silivri Necmi Ayan Devlet Hastanesi‘ndeki doktorların özel seçilmiş doktorlar olduğunu belirtiyor.

Hilmioğlu Karaciğer Kanseri

Eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu da karaciğer kanseri. Hilmioğlu sağlık durumu nedeniyle duruşmalara katılamıyor. Ancak taleplerin alındığı duruşmalara katılan Hilmioğlu, ısrarla tahliyesini talep etmesine rağmen İstanbul Özel Görevli 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, tahliye talebini reddediyor.

Kalbinde problem olan emekli Tuğgeneral Veli Küçük‘ün böbrek üstü bezlerinde, karaciğerinde ve kulak arkasında kitleler bulunuyor. Ancak Küçük, duruşmalara verilen aralarda ‘Biz burada vatani görevimizi yapıyoruz’ diyerek yakınlarına moral veriyor.

CHP Zonguldak Milletvekili seçilen ancak tahliye edilmeyen Mehmet Haberal’ın da sağlık sorun ları yaşayan sanıklardan. Haberal’ın hiper tansiyonu ve kalp ritimlerinde bozukluk var. Rahatsızlığı stres, üzüntü ve baskı ile tetiklenen Haberal’ın bir gün içinde 303 kez ritim bozukluğu yaşadığı raporu olmasına rağmen hastaneden taburcu edilip Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

İddianamesi Bile Hazır Değil

Odatv soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteci yazar Doğan Yurdakul’un da yüksek tansiyonu bulunuyor. Sürekli olarak kan sulandırıcı ilaç kullanan Yurdakul’un tutuklanamasına sebep olan soruşturmanın iddianamesi bile hala hazırlanmadı.

Gazi Astsubay Oktay Yıldırım ise cezaevinden çıkarken ellerine kelepçe takıldığı için hastaneye gitmeyi reddediyor.

Aydınlık - 12 Ağustos 2011

Son Yazılar