yandaslar_aynibagin_guluyuz_biz

Mesele Amerika Olunca… Aynı Bağın Gülüyüz Biz

Sağcısı, solcusu, Türkçüsü, Kürtçüsü, Milliyetçisi, Cumhuriyetçisi tüm Türkiye basını Suriye’nin ırzına geçmek için sıraya girmiş durumda.

Sanki Obama ve İngiltere Dışişleri Bakanı Hague’nin bir sözüyle hepsi harekete geçiyor. Türk basınının tarihi utanç veren haberlerle doludur. 2 Ağustos 2011 tarihli gazetelerin Suriye’ye yönelik yayımları da bu utanç tarihinde yerini alacak.


Bu haberleri vereceğiz.


Önce olayı anlatalım. Suriye’de ABD destekli ve AKP iktidarının himayesinde yürütülen sözde muhalif, bölücü bir hareket var. Halkın büyük çoğunluğunun itibar etmediği ancak Batılı haber ajanslarının yalan haberleriyle yürütülen yoğun bir psikolojik harekât yürütülüyor. Öyle ki bazen muhaliflere olmayan gösteriler yaptırılıyor, bazen olmayan katliamlar eski görüntüler kullanılarak ekranlarda yayınlanıyor.

Şimdi de Esad yönetiminin isyancılara tanklarla saldırdığı haberleri yayımlanıyor. Ramazan ayının kana bulandığı iddia ediliyor. Hague, Suriye’ye müdahale ‘uzak bir ihtimal değil’ diye açıklama yapıyor. Obama ‘uluslararası kamuoyunu’ göreve çağırıyor. Bizim Amerika’nın ‘küçüğü’ rolünü oynayan Gül ve Davutoğlu ise sürekli Suriye’yi tehdit ediyor. Türkiye’nin satılmış basını ise NATO’yu göreve davet ediyor.

İslamcı Basın

Bugün – Gül’den Esad’a katliam uyarısı – İftarda bomba yağdı.

Takvim – Gözü döndü (Esad’ın fotoğrafı ile)

Yenişafak – Yeter artık Esad!

Star – Kanlı Ramazan Dünyayı Kızdırdı!

Akit – Halka Yönelik Saldırıları Derhal Bitir.

Sabah – Ankara Esad’dan Ümidini Kesti.

Zaman – Gül ve Davutoğlu: Suriye’deki Olaylara Sessiz Kalamayız.

Bazı doğruları çok söyleyince ‘klişe’ denmeye başlar. Ama onlar yine de doğrudurlar. Tekrar durumunda kaldığımız klişe şu: Irak’ta, Afganistan’da ve Libya’da milyonlarca müslümanı sizin o çok sevdiğiniz ABD ve müttefikleri katletmedi mi? İslamcı basın laik Esad yönetiminin Müslüman katliamı yaptığı yalanını sayıklıyorlar. Ve ABD’den, İngiltere’den, NATO’dan gelen müdahale sinyallerini bir taraflarına kına yakarak bekliyorlar. Öyle ya onlar için ABD emperyalizmi İslam dünyasının baş koruyucusu.

Liberal Basın

Güneş: Gül’den Esad’a Sert Uyarı.

Vatan: Suriye’ye Askeri Müdahale İstendi.

Radikal: Şam’a Baskıda Rol Türkiye’nin.

Milliyet: Suriyeliler Ramazan’a Tanklarla Uyandı.

Akşam: Kanlı Ramazan’a Sessiz Kalamayız.

Habertürk: Artık Sessiz Kalmayız.

Hürriyet: Hama’da İnsanlık Dramı. Parklar ve Bahçeler Mezarlık Oldu.

Taraf: Ankara’dan Şam’a: Şiddeti Durdurun.

Onlar zaten NATO’nun emir eri. Bir ıslıkla göreve koşuyorlar. Sahi Saddam’ın kitle imha silahları vardı değil mi?

Bu Kadar Değil

Ortadoğu: Esad’ın Tankları Cehennemi Yaşatıyor.

Evrensel: Suriye Operasyonu Devam Ediyor.

Özgür Gündem: Katliam Sürüyor, Sinirler Gerildi.

Cumhuriyet: Türkiye ve Dünya Sessiz Kalmadı – Şam Dünyanın Tepkisini Çekti.

Ülkücüler de, Kürtçüler de sahte solcular da, Cumhuriyetçiler de konu Suriye olunca birleştiler.

Eh İşte

Sözcü: AB, Suriye’ye el attı.

Sözcü tarafsız bir haberi tercih etti.

Birgün: İşbirlikçiye Gün Doğdu.

Birgün ABD saldırganlığını tespit ederek doğruya yaklaşırken, Suriye’de Esad’ın bir ‘katliam’ uyguladığının altını da çizerek Irak işgalinde olduğu gibi ‘Ne Sam, Ne Saddam’ biçiminde özetlenen klasik Dev-Yol tavrını devam ettirdi.

Yalnız Aydınlık

Aydınlık: Esad’dan Tarihi Uyarı: Biz Bölünürsek Bölge Devletleri de Bölünür.

Gerçeği bir tek Aydınlık gazetesi yakalayabildi. Çünkü Suriye kaynaklı haber alabiliyor. Batı’nın haber ajanslarına mahkûm değil.

Biz Aptal mıyız?

İnsan düşünmeden edemiyor. Hiç mi ders almıyor insanlık? Afganistan, Irak ve Libya saldırılarından önce de aynı saçmalıkları yazmadılar mı? Yugoslavya bölünürken attıkları palavralar unutuldu mu? Peki daha zor bir soru soralım: Ortadoğu gazetesi ile Gündem Gazetesi’ne, Cumhuriyet ile Akit’e benzer haberleri yaptıran irade nedir?

Amerika mı? Gerçekten hepsi bu kadar mı sadık oraya? Bir tek Aydınlık mı kaldı? O halde sağdan sola hepsi insanlığı katletmek için savaş goygoyculuğu yapadursun biz Aydınlık okumaya, gerçekleri öğrenmeye devam edeceğiz. İnsanlığın onuru için! Suriye’de Batının postalları gezmesin diye. Türkiye kardeş bir halkın üzerine sürülmesin diye. Klişe ama, çocuklar ölmesin diye!

Utku REYHAN (TGB GYK Üyesi) - 02 Ağustos 2011 - TGB

Son Yazılar