Tarihe Not Düştüler!

Koşaner, “Askerlerim tutuklu, görevde kalamam” diyerek istifa etti. İstifanın nedeni tutuklu paşalar, “Komutanlarımızın fedakarlığından güç aldık” dedi.


Taktik hep aynı…Geçen yıl olduğu gibi Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesinde üst düzey komutanlar hakkında “yakalama” kararı verilmesi isteniyor. Tüm kameralar ona çevriliyor. Bu, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler‘di. Aynı salonda olması, bir üst rütbeye terfi edecekleri belirlemede görev alması, irticai faaliyetlerde bulundukları için ihraç edilecek personel hakkında oy vermesi gereken Orgeneral Bilgin Balanlı ise cezevindeydi.

72 Asker Terfi Olma Şansını Kaybetti

Tutuklu 14 amiral ve generalin bir üst rütbeye terfileri ele alınması gerekirken, tutuklu oldukları için yükselme şansları ortadan kalkıyor. 58 albay, tutuklu olduğu için general olma şanslarını başından yitiriyor. Bu komutanları yakından tanıyan, suçlandıkları konuların iç yüzünü bilen Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları, istifa etti.

İmza: Tutuklu Olan TSK Mensupları

İstifaların ardından, değişik kesimlerin görüşleri basına yansıdı. Peki, tutuklu komutanlar, kendilerinin durumu yüzünden istifa eden komutanlarının bu tutumunu nasıl karşıladı? Merak ettim. Bunun cevabı da geldi. İşte Hasdal Askeri Cezaevi’nde tutuklu bulunan komutanların ortak görüşü ve altında “Tutuklu TSK mensupları” yazan açıklama:

**********************************************

Asker ve Ailelerine İşkence Yapılıyor

“Sayın Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarımız; halen tutuklu bulunan 250 TSK mensubuna yönelik tutuklamaların evrensel hukuk kaidelerine, adalete ve vicdani değerlere uygun olmadığı vurgulanmış, mağdur edilen TSK personelinin hak ve hukukunu koruyamadıkları için kendilerine istifa etmekten başka bir seçenek bırakılmadığını kamuoyuna açıklamıştır.

Üretilen belgeler ve dijital veriler gerekçe gösterilerek yapılan tutuklamalar sonucu temel insan hak ve hürriyetleri ile meslekteki gelişim imkanları çalınan ve masumiyet karinesi ihlal edilen askerler ve ailelerine işkence yapılmaktadır. ‘Önce vatan ve görev anlayışı’ ile yıllardır ihmal ettikleri aileleri ile cezaevi şartlarında görüşmek zorunda kalan ve uzun tutuklamalar ile mağdur edilen TSK mensupları, komutanlarının sine-i millete dönerek gösterdikleri fedakarlıktan güç almışlardır.

Liderlik Vasıflarını Göstermişlerdir.

Demokratik hukuk devleti olan ülkemizde komutanlık yaptıklarının bilinci ile istifa ederek tarihe not düşen komutanlarımız; devlet adamı kimlikleri ile insan odaklı yönetim anlayışını benimseyen liderlik vasıflarını göstermişlerdir. Bu davalarda, Türk halkının gözünün içine baka baka söylenen ‘hukuki süreçler işliyor’ ifadesine artık kimse inanmıyor. Başta terör ile mücadele olmak üzere yıllardır emir ve komuta zinciri içinde omuz omuza görev yaptığımız komutanlarımızın istifa gerekçelerinde açıkladıkları güven ve desteklerine teşekkür ediyoruz.”


TSK, bir YAŞ daha gördü…

Ama böylesini de ilk kez…

Saygı ÖZTÜRK - 02 Ağustos 2011 - Sözcü

Son Yazılar