Pamuk'a ilk dava Muğla'da
Orhan Pamuk’un, “Türkler, 30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni’yi öldürdü” diyerek Türk milletine iftirada bulunmuştu.

Türk milletine iftira atarak Nobel ve para kazanan Orhan Pamuk’a yargı yolunun açılmasıyla tazminat davaları da başladı. Marmaris’te yaşayan Ahmet Yılmaz, “Adalet istiyorum. Pamuk, şehit olan ve mezarının yerini dahi bilmediğim dedeme hakaret edemez” diyerek tazminat davası açtı.


Küfürcü Orhan Pamuk’a ilk dava geldi
Yargıtay’ın Orhan Pamuk’a tazminat davasının yolunu açmasının ardından ilk dava geldi. Marmaris’te bir vatandaş küfürcü Pamuk’a 1 TL’lik manevi tazminat davası açtı.

Orhan Pamuk’un, “Türkler, 30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni’yi öldürdü” diyerek Türk milletine iftirada bulunmuştu.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun yazar Orhan Pamuk hakkında, İsviçre’de yayımlanan bir dergiye verdiği röportajdaki sözleri nedeniyle manevi tazminat davası açılabileceği yönündeki kararı üzerine bir vatandaşın hemen harekete geçtiği öğrenildi. Muğla’ya bağlı Marmaris ilçesinde Ahmet Yılmaz adlı bir vatandaş, Orhan Pamuk aleyhine 1 TL’lik tazminat davası açtı. Bir çelik kapı firmasında işçi olarak çalışan Ahmet Yılmaz, adliyesi önünde yazılı basın açıklaması yaptı. Yılmaz, “Bende adalet istiyorum. Doğmamış çocuğunu göremeden vatan savunmasında şehit olan ve mezarının dahi nerde olduğunu bilmediğim Ahmet dedem için. Birileri çıkıp haksız yere ve hiçbir şekilde belgeye dayandırmadan Türk Milleti’nin kara toprakta şehit olmuş yatan atasına hakaret edip iftira atamaz.” dedi. Yılmaz şunları kaydetti:

Yalan... İftira
“Yazar Orhan Pamuk, “Türkler, 30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni’yi öldürdü“ diyerek Türklüğü alenen aşağılayarak Türk Milleti’nin yapmadığı bir soykırımı yapmış gibi dile getirmiş ve Türk Milleti’ni dünya kamuoyunda küçük düşürme çabası içine girmiştir. Atalarıma atılan iftiralar karşısında Türk vatandaşı olarak bende Orhan Pamuk hakkında şikayetçi oldum. Eğer sonuç alamazsam konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne  (AİHM) götüreceğim.  AİHM Türkiye aleyhine açılan davaları hızla gözden geçirip her davada mahkum etmektedir.  Aynı mahkeme, Türk milletinin geçmişiyle alay edercesine iftira atanları nasıl cezalandıracaktır?”

10/10/2009  - YeniÇağ Gazetesi

Son Yazılar