suriye_halki_ayakta_ve_guclu

Amerikancı Bozgunculara Duyurulur: Suriye Ayakta ve Güçlü

TGB, meydanlardan üniversitelere pek çok ortamda Suriye halkıyla buluştuğu ziyaretinde yaşananları ve izlenimlerini 12 Temmuz'da İstanbul'da ve 13 Temmuz'da Mersin'de düzenlediği toplantılarda basınla paylaştı. Türkiye'deki basına emperyalistler tarafından yürütülen yanlış bilgilendirme çalışmaları nedeniyle büyük ölçüde  doğru yansımayan Suriye gerçeklerini TGB anlattı.


Basın toplantılarında TGB Genel Başkanı İlker Yücel şunları söyledi:


Amerikancı Bozgunculara Duyurulur!

Suriye Halkı Ayaktadır, Güçlüdür ve Birleşmiştir!


- TGB 6 – 10 Temmuz 2011 tarihleri arasında Suriye Ulusal Gençlik Birliği'nin davetlisi olarak Suriye'de çeşitli temaslarda bulunmuştur.

- Suriye Ulusal Öğrenci Birliği 1950'de kurulmuş ve ülkenin bütün öğrencilerini kapsayan bir öğrenci örgütüdür. Kurucuları arasında Hafız Esat üyeleri arasında da Beşar Esat yer almaktadır. Suriye Ulusal Gençlik Birliği Genel Başkanı Dr. Ammar Saati aynı zamanda milletvekilidir.

- TGB Heyeti Lazkiye'de Tishreen Üniversitesi, Şam'da Şam Üniversitesi, Halep'te Halep Üniversitesi öğrencileri ile buluşmuştur. Her öğrenci grubuyla ortalama 3 saat görüşmeler yapılmıştır.

- Suriyeli öğrenciler Recep Tayip Erdoğan'ın bir anda neden Suriye düşmanı olduğunu merak etmektedir. Büyük bir şaşkınlık içerisindeler. Biz TGB heyeti olarak Büyük Ortadoğu Projesi'ni ve onun eşbaşkanlığını anlattık. Recep Tayip Erdoğan Eşbaşkanlık gereği olarak Irak işgalini desteklemiş, Libya'da NATO'yu desteklemiş, İran'a karşı kurulacak füze kalkanının yanında yer almış, Haçlı Seferlerinin 'medeniyet etkileşimi' olduğunu belirtmiş, Suriye-Türkiye sınırının mayınlı bölümünün temizlenmesi hususunda İsrail firmalarını tercih etmiş ve son olarak da ABD'nin Suriye baskısında da ABD tarafında yer alarak sınırlarımızı Suriye'ye karşı kullandırmıştır.

- Bütün gerçekleri Suriyeli öğrencilere görsel malzemelerle birlikte sunduk. Yanımızda Büyük Ortadoğu Projesi'ni İngilizce olarak anlatan CD'ler götürerek öğrenci gruplarına hediye ettik.

- Suriyeli öğrencilerle yapılan toplantılar çok verimli geçmiştir. Karşılıklı soru cevaplar saatler sürmüştür. Bu görüşmelerde Güçlü Türkiye ve Güçlü Suriye vurgusu yapılmış, her iki ülkenin güçlü olması içinde emperyalizmin bölgeden def edilmesi gerçeğinin altı çizilmiştir.

- TGB heyeti üniversitelerdeki görüşmelerinin yanı sıra birçok Suriyeli gazeteciyle de buluşmuştur. Suriye medyası TGB heyetinin temaslarını yakından izlemiştir. TGB Genel Başkanı ile özel röportajlar yapılmıştır.

- TGB Heyeti Şam, Lazkiye ve Halep'te turistik mekânları gezmiş, çarşılarda ve sokaklarda dolaşmıştır. TGB'liler Batıcı medya kuruluşlarının yayınları aksine sokaklarda çatışma ve kargaşa değil Suriyelilerin Bayrağı yüceltme eylemlerine şahit olmuştur. Örneğin biz Şam'da bulunduğumuz gün El-Cezire kanalı Şam'da yoğun çatışmaların yaşandığını ve birçok kişinin öldüğü yönünde haberler yapmıştı. Oysaki Şam'da gün boyu BAAS taraftarlarının eylemleri vardı.

- TGB heyeti Şam'da bulunan Suriye Ulusal Öğrenci Birliği'nin Genel Merkezi'ni 8 Temmuz'da ziyaret ederek Dr. Ammar Saati ile ortak bir basın açıklaması gerçekleştirmiştir. TGB heyeti Ammar Saati'ye Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk kitabını hediye etmiştir. Ammar Saati basın açıklamasında "Mustafa Kemal'in önünde de mücadele etmeyip sömürge olmak seçeneği vardı ve elinin tersiyle itti. Bugün bizde tıpkı sizin gibi Ya İstiklal Ya Ölüm diyoruz" dedi.

- TGB heyetini Şeriat üniversitesi Öğretim Üyesi – Aynı zamanda Babası Şeriat Mahkemesi üyesi ve ülkenin önde gelen din adamlarından olan- Tevfik Buti ziyaret etmiştir. Buti, TGB'lilerin ziyaretinin çok önemli olduğunu belirtmiştir. Bunun yanında ziyaret edilen bütün üniversitelerin müdürleriyle ve BAAS Partisi Halep Başkanı Dr. Mustafa Cidar ile de özel görüşmeler yapılmıştır.

- Eylemlerin en büyüğü 10 Temmuz'da 16 km uzunluğunda bayrağın açıldığı Lazkiye eylemi olmuştur. Bu eyleme TGB'liler de katılmıştır. TGB'liler yoğun sevgi gösterileriyle karşılanmıştır. Suriyeli Gençler TGB'lileri görünce dakikalarca "Vahed, vahed vahed, Suriye – Türkiye vahed" (Türkiye – Suriye Bir) sloganları atmıştır. TGB'liler aynı zamanda 9 Temmuz'da Halep'te düzenlenen meşaleli yürüyüşe onur konuğu olarak katılmıştır.

- Lazkiye'de düzenlenen eylemde açılan 16 km uzunluğundaki bayrağı toplam 23 kişi dikmiştir. Bayrak 7 ton ağırlığındadır. 300 kilo makara ipliği kullanılmıştır.

- Şu anda Suriye halkı tam anlamıyla bir seferberlik ilan etmiştir. Ülke düşman tertiplerine karşı birleşmektedir. Suriye halkı devrimcileşmektedir.

- Suriyeliler büyük kitle hareketleriyle birlikte düşmanı caydırmaktadır. Her büyük kent adeta eylem yarışı yapmaktadır. Batı medyası bu eylemleri gizlemektedir. En güzel bayrak eylemi, en büyük bayrak eylemi, en kalabalık bayrak eylemi gibi eylemler düzenleyerek her kent adeta birbiriyle yarışmaktadır.

- Suriye halkını birleşmiş ve güçlü görmekle mutlu olduk. Türk halkının AKP gibi ABD'nin yanında olmadığını Suriye'nin yanında olduğunu belirttik.

Saygılarımızla

TGB Genel Merkezi - 14 Temmuz 2011


Mersin'deki basın toplantısıyla ilgili haberler:

http://www.haber01.com/suriye-deki-olaylar-h9710.html

http://www.sonses.tv/3900--suriyedeki-olaylara-aciklama-.html

Son Yazılar