AKP’nin Kapatılması Nasıl Engellendi?

İşte AKP’nin Kapatma Davasına Yapılan Müdahale

Son günlerde sözde 51 nolu CD’de bulunduğu iddia edilen bir not üzerinden Genelkurmay eski Başkanı İlker Bağbuğ aleyhinde bir kampanya yürütülüyor.

İddiaya göre İlker Başbuğ, dönemin ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu’ya Cumhurbaşkanlığı oylamasına katılmamasını istedi. Eğer Gül seçilirse TSK, sürece müdahale edecek ve AKP kapatılacaktı.


Yandaş medya artık ucu açık bir dava olan Ergenekon’a dayanarak AKP’nin kapatma davasına Genelkurmay’ın müdahale ettiğini savundu.

Biz AKP’ye açılan kapatma davasıyla ilgili somut bir başka belgeden söz edelim. Hem de Ergenekon iddianamesinden. Bakalım kapatma davasına kim müdahale etmiş?

İddianamenin 99 nolu klasöründe bulunan telefon konuşmasının sahibi bir Anayasa Mahkemesi üyesinin eşi ile bir gazeteci arasında.

31 Temmuz 2008 tarihinde saat 13:02’de kaydedilen konuşmada Mahkeme üyesi de eşinin yanında. Zaman zaman o da konuşmaya katılarak anlatılanları teyit ediyor.

Konuşmada Mahkeme üyesinin eşi gazeteciye kapatma davasında yaşanan inanılmaz bir olayı anlatıyor. Mahkeme üyesi de onaylıyor.

Buna göre AKP’nin laiklik karşıtı odak olduğu tespit ediliyor. Partinin kapatılması mahkemede konuşuluyor. Kapanması yönündeki eğilim daha ağır basıyor.

Oylamaya geçilirken heyet üyesinden biri 10 dakika ara talep ediyor ve düşünmesi gerektiğini söylüyor.

Mahkeme oylamadan önce ara veriyor.

Ara talep eden üye Başkan Haşim Kılıç’ın odasına geçiyor. Orada bir telefon görüşmesi yapıyor. Aradan dönüp beklenmedik bir şekilde kapatılmaması yönünde oy kullanıyor. AKP kapatılmıyor.

Mahkeme üyeleri o telefonun ucundaki kişiyi merak ederken, mahkeme üyesinin eşinin duyumuna göre o telefon aracılığıyla mahkeme üyesi banka hesabını kontrol ediyor. Beklediği paranın geldiğinden emin olunca kapatılmama yönünde oy kullanıyor.

Ergenekon Davası’nın ek klasöründe bulunan ve bizzat mahkemenin içinden kaynaklara dayanan bu iddia oldukça ilginç.

Zira kapatma davasına hükümet yanlısı bir gücün müdahale ettiğini gösteriyor.

Para iddiasının gerçekliği duyumdan ibaret olsa da ortada bir hakikat var ki birileri kritik karardan önce mahkeme üyesinin kararını telefondaki sözleri ile 180 derece değiştirdi.

Ancak o gücün kim olduğunun üzerine gidemiyoruz.

Odatv - 11 Haziran 2011

Son Yazılar