pkk_neden_amanoslarda

PKK Neden Amanoslar'da? ABD'nin Amacı Ne?

PKK'nın Mart ayında "kaldırdık" dediği "eylemsizlik kararı", fiilen devam ediyor. Ancak iki hafta önce Amanoslar'a düzenlenen bir askeri operasyonda, PKK'nın "tim komutanı" düzeyindeki 7 üyesinin öldürülmesi; dikkatleri yeniden Hatay bölgesine çekti.

Eylemsizlik kararına rağmen, PKK'nın Amanoslar'daki hareketliliği mercek altına alındı.

Askeri kaynaklar, PKK'nın Amanoslar'daki yoğun faaliyetini, "Amerika'nın Irak'tan çekilme planının bir parçası" olarak görüyor.

12 Haziran'a kadar eylemsizlik kararını sürdüren PKK'nın Amanoslar'da bir saldırya hazırlandığı ifade ediliyor.

Amanoslar'da 35 kişilik bir grubu bulunan PKK, iki hafta önce düzenlenen askeri operasyonda lider kadrosundan 7 kişiyi kaybetti. Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre; bölgedeki grubun liderliğine, 50'ye yakın saldırıda yer alan bir örgüt üyesi getirildi. Amanos Dağları'ndaki grup, Suriye'den sızan militanlarla takviye edildi.

Son operasyonda grubun liderliğini yapan Zeki Durdu'nun sırt çantasında ele geçirilen harita ve krokiler, Askeri istihbaratı harekete geçirdi. "PKK'nın İskenderun Arsuz bölgesinde eylem hazırlığı içinde olduğu" bilgisi; Başbakanlık, MİT, Emniyet ve Jandarma'ya iletildi.

Askeri kaynaklar; PKK'nın Amanoslara olan ilgisini "Amerika'nın Irak'tan çekilme planıyla" ilişkilendiriyor.

Bu yılın sonunda başlayacak plana göre; Habur'dan Türkiye'ye girecek 50 bin Amerikan askeri ve ağır silahlar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni enine çizen bir hattan İskenderun'a ulaştırılacak. Plan kapsamında, İskenderun ve Mersin Limanı'ndan tahliye yapılacak.

Ancak Amerika, bu planı Türk Ordusu'na kabul ettiremiyor.

Bu çerçevede Türk Deniz Kuvvetleri'nin konumu daha büyük önem kazanıyor. PKK, İskenderun ve bölgesindeki faaliyetleri bu nedenle yoğunlaştırıyor.

PKK içerisinde birden fazla grup bulunuyor. Bu grupların Kandil ve İmralı'dan çok, yabancı gizli servislerin kontrolü altında olduğu biliniyor.

Amerika ve PKK bölgedeki faaliyetlerini sürdürürken, vatan savunması yapacak komutanlar "Balyoz davasından" tutuklu.

Bölge'den sorumlu olan 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek ve İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Mehmet Fatih Ilgar, 11 Şubat'tan beri Hasdal Cezaevi'nde.

Ulusal Kanal - 13 Nisan 2011
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar