CIA, FBI, NGO ve Generaller Türkiye’de

Özgürlük, demokrasi ve insan hakları, dünya üzerinde siyaseten en çok kullanılan kavramlardır. Batının yeni sömürge politikası olarak, halkları uyuşturmak için kullandığı çağdaş argümanlar. Bunlara, ileri demokrasi, küresel adalet projesi kavramları da eklendi.


Dönemsel olarak güvenlik yetkileri, yargı mensupları ABD’de eğitime kurslara gönderildi. Döndüler ve çalışmaya başladılar. Her birine önemli görevler verildi.

Türkiye- ABD ilişkisi; 1939 askeri anlaşma ve 1946 Missouri zırhlısının karşılanışından sonra ve 1952’de NATO’ya girişle birlikte, Millici unsurlarla ABD’ci unsurlar arasındaki iktidar savaşı, bugünlere geldi. İç içe geçen asker, istihbarat ve eğitim işbirliği yeni yapılandırmayla birlikte o dönemdeki gibi muhalifleri etkisizleştirmeye yöneldi.

Indiana eyalet yöneticilerinin Türkiye'den ortak aradıkları konusu, heyetin bir haftalık ziyareti boyunca gündemden düşmemişti. ABD Ticaret Odası'na bağlı Türk Amerikan İşadamları Derneği TABA-AMCHAM tarafından konuk edilen heyet, daha sonra Anadolu iş dünyası ile görüştü. TABA yöneticileri, heyetin Bahçeşehir Üniversitesi ve Sanko Holding başta olmak üzere yatırımcılarla buluştu.

17 kişilik Amerikan heyeti, başta Marmara Grubu Vakfı olmak üzere iş ve siyaset dünyasından üst düzey yöneticilerle buluştu.

Askeri ve sivil yetkililerden oluşan heyette, ABD Milli Savunma Üniversitesi (NDU) Caps programı katılımcıları ve 2 sivil var.

Chris Aquilino Deniz Kuvvetleri Tuğamiral Strateji ve Mevzuat Direktörü
Steve Arquiette Hava Kuvvetleri Tuğgeneral Operasyon Direktörü Vekili
Beth Flanagan Ulusal Valiler Birliği Sivil Kaynak Keşfi Direktörü
Gretchen Herbert Deniz Kuvvetleri Tuğamiral Bilişim Teknolojisi Direktörü
Kevin Mangum Kara Kuvvetleri Tuğgeneral Hava Destek Komutanı
Jeff Mathis Ulusal Muhafızlar Tuğgeneral Antiterörizm-Ulusal Savunma Direktörü
Fred Midgette Sahil Güvenlik Tuğamiral 9'uncu Sahil Güvenlik Bölgesi Komutanı
Vic Petrenko Kara Kuvvetleri Tuğgeneral Halkla İlişkiler Komutanı
Tim Ray Hava Kuvvetleri Tuğgeneral Operasyon Direktörü
Badfinger Rocco Deniz Kuvvetleri Tuğamiral Avrupa Masası Direktörü
Cowboy Rydholm Hava Kuvvetleri Tuğgeneral Denetleme Sorumlusu
Jack Shanahan Hava Kuvvetleri Tuğgeneral Birlik Komutanı
Herm Shelanski Deniz Kuvvetleri Tuğamiral Takip ve İntikal Birliği Direktör Vekili
Kevin Slates Deniz Kuvvetleri Tuğamiral Birlik Komutanı
Ken Tovo Kara Kuvvetleri Tuğgeneral Birlik Komutanı
Scott Vander Hamm Hava Kuvvetleri Tuğgeneral Birlik Komutanı
Kathy Zuback Savunma Bakanlığı Sivil Şirket Yönetimi-Portföy Sorumlusu

Akdeniz çanağında ekonomik ve siyasi istikrarsızlıklar artıyor. İspanya, İtalya ve Yunanistan ekonomik krizle boğuşuyor. Tunus ve Mısır'da iktidarlar sokak gösterileriyle devrildi. Libya; haçlılarca bombalanıyor. Yemen, Suriye’de olaylar devam ediyor.

14 haçlı savaşına karşı İslam dünyasını koruyan, set olan Türkiye; 15 inci ve 16’ıncı haçlı savaşlarında ne yazık ki haçlılarla ittifak kuran İslam’dan dönme münafık cemaat-tarikat-liboş, dönek yöneticiler eliyle, tarihi geçmişini, bir anda sildi, attı.

ABD-İngiltere; Ankara ve İstanbul’a yerleştirdiği CIA, FBI, NSA istihbarat ağıyla, NGO sivil örgüt mensuplarıyla, devşirdiği işbirlikçi siyasetçi, gazeteci ve akademisyenleriyle, yargı güvenlik birimlerinde yeniden yapılandığı Yeni Gladio ile Türkiye’nin yönetim iradesini teslim almıştır.

ABD; Türk Milleti’nin tarihi kimliği ile özdeş Ergenekon kavramını dejenere edecek şekilde bu adla muhalifleri tasfiyeyi İslamcı parti ve cemaat eliyle gerçekleştirirken, Türkiye-ABD ilişkilerinin varolan durumunu çarpıcı bir şekilde tarihe not düşecek şekilde ortaya koymuştur.

Türk Milleti’nin dirilişinin odak noktası da budur.

Tarih bir kez daha tekerrür edecek ve işgalciler ve işbirlikçileri geldikleri gibi gideceklerdir. Ancak bu kez ihanetlerinin bedelini ödeyerek.

Günün Sözü: Acizler için imkansız, korkaklar için müthiş gözüken şeyler kahramanlar için idealdir.

Nurullah AYDIN - 06 Nisan 2011

http://www.guncelmeydan.com/

Son Yazılar