kim_bu_turkler

Kim Bu "Türkler" ! İsyancılara Gemilerle Silah Taşıyorlar !

Kaddafi’nin isyancıları organize ettiğini ileri sürdüğü esrarengiz Türkler, bu kez de Yemen’deki iktidar karşıtı güçlere gemiyle binlerce tabanca taşırken ortaya çıktı.BAE polisi yakaladı

BİRLEŞİK Arap Emirlikleri’nde 16 bin tabanca ele geçirildi. Dubai Polis Müdürü, tabancaların Türk malı olduğunu, Türkiye’den yola çıktıktan sonra Mısır üzerinden Yemen’e gönderilmek üzere BAE’ye getirildiğini iddia etti.


‘Dış güçlere çalışan çeteler’ iddiası

LİBYA’daki ayaklanmanın ilk günlerinde de Kaddafi yönetimi “Ülkeyi karıştıranlar içinde Türkler de var” açıklamasını yapmıştı. Açıklamada, ülkeyi karıştırmak ve istikrarsızlığa sürüklemek için hareket eden ve aralarında Türk vatandaşlarının da bulunduğu “dış güçlere çalışan çeteler”in olduğu iddia edilmişti.

Büyükelçilik kanıt istedi

KADDAFİ yönetiminin yayın organlarında Türklerin de suçlanması üzerine harekete geçen Büyükelçilik, resmi makamlara bir yazı gönderdi. Yazıda vatandaşlarımızın ayaklanmayı gerçekleştiren gruplara destekle itham edilmeleri konusunda ’ayrıntılı bilgi’ istendi. Elçilik iddialarla ilgili somut kanıtlar talep etti.

Yemen muhalefetine Türk silahı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) polis, Yemen’e gönderilen 16 bin tabancayı ele geçirdi. Dubai Emniyet Müdürü General Dahi Halfan, kendisine bağlı birimlerin Şii direnişçilerin bulunduğu Yemen’in kuzeyine 16 bin silah gönderme girişimini engellediğini açıkladı. BAE polisi, Yemen’e konteyner içinde 16 bin silah gönderilmesiyle ilgili planı bozmasının ardından tabancaların Türk malı olduğu açıklandı. Açıklamada, tabancaların Türkiye’den yola çıktıktan sonra Mısır’a ulaştığı ve oradan da Yemen’e götürülmek üzere BAE’ye getirildiği ifade edildi. Silahların Yemen’in kuzeyindeki Şii direnişçilere gönderilmek istendiğini de kaydeden General Halfan, düzenlediği basın toplantısında, polisin bu olayla ilgili olarak Dubai’de biri Türk, 5’i Arap kökenli 6 kişiyi gözaltına aldığını da sözlerine ekledi.

Protestolar tam gaz

Yemen’de yoksulluk, işsizlik, geçim sıkıntısı gibi şikayetlerin tetiklediği yönetim karşıtı protestolar başkent Sana’da Devlet Üniversitesinin önündeki meydanda devam ediyor. Geçen Cuma 52 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylardan sonra Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih karşıtları bugün aynı meydanda cuma namazı sonrası büyük bir gösteriye hazırlanıyor. Protestocuların “Devrim kampı” olarak adlandırdıkları çadırların sayısında cuma öncesi artış gözleniyor. Bu arada, ordu ve muhafız alayı askerleri arasında çatışma çıktı. Mukalla bölgesinde çıkan çatışmada  3 asker yaralandı.


Yeniçağ - 24 Mart 2011

Son Yazılar