Ortadoğu Uzmanı Tahari : Küçük Partiler İttifak Yapmalı

Ortadoğu uzmanı Amir Tahari, 12 Haziran seçimlerini değerlendirdiği makalesinde, AKP'nin umduğu başarıyı yakalamayacağını yazdı. Türkiye'de işlerin kötüye gittiğini vurgulayan Tahari, "Küçük partilerin birleşerek oluşturacağı bir ittifak, AKP'yi geride bırakabilir" dedi.


Wall Street Journal ve New York Times gibi gazetelerde makaleleri yayınlanan gazeteci ve Ortadoğu uzmanı Amir Tahari, 12 Haziran Seçimlerini değerlendirdi. Arap dünyasının önde gelen gazetelerinden Ashark Alavkat'a yazan Tahari, seçimin Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu için hüsranla sonuçlanacağını belirtti.

Amir Tahari, Türkiye'de ekonominin kötüye gittiğine, Türkiye bütçesinin büyük açık verdiğine ve işsizliğinin yükseldiğine dikkat çekti. İran asıllı yazar, "Yakın zamana kadar AKP, üçüncü kez iktidar olacak gibi görünüyordu. Fakat durumlar değişiyor" dedi.

AKP'nin, bir dokunuşla sönebileceğini söyleyen Tahari, Türkiye'deki ittifak arayışlarına dikkat çekti.

Yarım düzine küçük partinin AKP'ye karşı seçim koalisyonu kurarak yeni bir liderlik şekillendirdiği söyleniyor. Güncel müzakereleri yürüten partilerin yarısı bile anlaşsa, bu yeni blok AKP'den daha büyük bir çoğunluk kazanabilir.

Ünlü gazeteci, ana muhalefet partisi CHP'nin de siyasal kimliğinin oturmadığını yazdı. Tahiri, "CHP'nin bazı ileri gelenleri partiyi, AKP'nin yumuşak versiyonu haline dönüştürmek istiyor" dedi.

CHP'nin AKP'ye benzeme sevdası, CHP için yeni bir seçim felaketi olacak. Türkiye'de muhalefet ancak AKP'den bıkan seçmenlerin çoğunluğuyla iktidara dönebilir. Seçmenler, değiştimek istedikleri AKP'nin yumuşak versiyonunu istemeyecektir.

Ulusal Kanal - 13 Mart 2011

http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar