Özbek Polisi, Cemaatle İlişkili 50’den Fazla Şirketi Bastı

Özbekistan devleti, Fethullah Gülen cemaatine "Ülkede dini örgüt kurmak" suçlamasıyla büyük bir operasyon düzenledi. Özbek polisi, ülkedeki 50’ye yakın şirketi, baskın düzenleyerek kapattı.


BBC ve Özbek haber ajanslarından edinilen bilgilere göre, Özbekistan yönetimi Fethullah Gülen Cemaatine yönelik ülkede kapsamlı bir operasyon başlattı.

Çarşamba günü başlayan operasyonda, aralarında Özbekistan’daki en büyük alışveriş merkezi zincirine sahip olan Turkuaz Global’in de bulunduğu 50’den fazla şirkete baskın düzenlendi ve şirketlerin tüm malvarlıklarına el konarak, çalışanlar tutuklandı.

Özbek devlet televizyonunun haberine göre, bu şirketler “Nurculuk” dinî akımının gayelerini yaymaya çalışan yayınları dağıtma ve gizli örgüt kurmakla suçlanıyor.

Operasyon sonrası devlet televizyonunda yayınlanan bir programda da Türkiye-Özbekistan ilişkileri, operasyon düzenlenen şirketler ve Gülen cemaatinin faaliyetleri konusunda kapsamlı bilgiler verildi.

Programda, operasyon düzenlenen şirketlerin Türkiye’yle Özbekistan arasındaki kardeşlik ilişkilerini ve ülkedeki elverişli yatırım ortamını kötüye kullandıkları ve vergi kaçırdıkları belirtildi. Şirketlerin, çalışma koşullarının da, ülkedeki standartların dışında olduğuna dikkat çekildi.

Özbek yönetimi önceli yıllarda da Gülen cemaatine ait olan okullara baskın düzenlemişti. Özbek polisi, Gülen cemaatinin okullarında çalışan Amerikalı öğretmenlerin CİA ajanı olduğunu ve diplomat pasaportuyla ülkeye girdiklerini ortaya çıkarmıştı. 5 ABD’li öğretmen ve 3 Türk öğretmen daha sonra tutuklanmıştı.

Ulusal Kanal - 11 Mart 2011
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar