Rafael Abi Sırra Kadem Bastı!

İsrail'e görev için giden gazetecilerin neredeyse tamamı kendisiyle tanışmıştır. 19 yıldır İsrail'de yaşayan Türkiye kökenli bir musevi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ziyaretleri başta olmak üzere özellikle Türkiye'den İsrail'e yapılan üst düzey ziyaretleri "gazeteci" sıfatıyla yakından izler. Pos bıyıkları, iri göbeği ve ağzından düşürmediği sokak argosu ile yolda görseniz tipik bir Türk esnafı zannedersiniz.


İsrail'e giden gazetecilerle yakından ilgilenir, gidecekleri yerlere arabasıyla götürür, "Yengenizi arayayım da akşam yemek yapsın, bize gidelim" bile der. Yolda trafik sıkıştığında "Hooop aloo, önüne bak önüne!" diye klasik Türk tepkileri verir.

Gelin görün ki İsrail'de doğup büyümüş bir yahudiden daha fanatiktir. İsrail'in kanlı-kansız bütün eylemlerini militanca savunur. İsrail devletine toz kondurmaz. Rafael Sadi'ye göre Mavi Marmara gemisi "terörist doluydu", baskın yapan İsrail askerleri ise barış güvercini!

Bu fikirlerini reytingi bol Türk televizyonlarında bile göğsünü gere gere savundu. Fatih Altaylı'nın Teke Tek programında saatlerce İsrail propagandası yaptı.

Rafael Sadi, Mavi Marmara olayına kadar AKP tarafından da sevilip sayılan, itibar gören bir isimdi. Bu yaklaşımın başlıca nedeni, kendisinin Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Kasımpaşa'dan ilkokul ve mahalle arkadaşı olmasıdır. Erdoğan İsrail'e her gittiğinde Rafael Sadi ile görüşür, iki eski arkadaş birlikte gençlik anılarını yâdederlerdi.

Sadi, Türk medyasında bir süre "Başbakan'ın Kasımpaşa'dan bıçkınlık arkadaşı" postundan ekmek yedi. Bu imaj üzerinden haberler üretildi, hem Başbakan'ın "delikanlılığına", hem de Sadi'nin "Kasımpaşalılığına" sempatik vurgular yapıldı.

Erdoğan-Sadi ikilisi, giderek "Türk-İsrail dostluğunun" sembolü haline geliyordu ki Mavi Marmara olayı ipleri kopardı. İki Kasımpaşalı ayran içip ayrı düştüler.

Türk gazetecilerin "Rafael abi" diye hitap ettikleri Sadi, "Hastürk.tv" adlı bir internet sitesinden İsrail propagandası pompalamaya başladı. İsrail devletinin bülteni gibi çalışan bu sitenin neden "Hastürk" adını taşıdığı konusunda üç rivayet var.

Birinci rivayete göre "Asıl Türkler Yahudidir" mesajı verilmek isteniyor...

İkinci rivayete göre, ses çağrışımından hareketle aslında "H...tir Türk" denilmiş oluyor...

Son rivayete göre ise bu siteden televizyon yayını yapılmamasına rağmen "tv" eki kullanılarak Odatv ile özdeşlik kuruluyor...

Netice itibarıyla Rafael Sadi'nin izlerini taşıyan bu sitede, "Mavi Marmara'da cinsel taciz yaşandı" türünden gülünç ve de ağır hamaset kokan yoğun bir İsrail kara-propagandası yapılıyor. "Mavi Marmara'da cinsel taciz" haberlerindeki üslubun Samanyolu Tv'nin üslubuna olan benzerliği de ayrıca dikkat çekiyor.

Rafael Sadi, Mavi Marmara olayından sonra Tayyip Erdoğan'dan kopunca bir yandan bu siteden İsrail devletinin propaganda bültenlerini yayınlamaya başladı, diğer yandan da sürpriz bir biçimde Odatv'nin yazarları arasına katıldı.

Rafael Sadi'nin katılımı ile birlikte Odatv'de ilginç İsrail haberleri okumaya başladık. Wikileaks belgeleri üzerinden sistematik bir İsrail'i aklama faaliyeti başladı. Rafael Sadi'nin sitede yayımlanan haberler üzerindeki etkisi giderek arttı.

Ve 15 Şubat'ta "Ergenekon" soruşturmaları kapsamında Odatv'ye baskın yapıldı. 4 Mart'ta yapılan ikinci bir baskınla da Odatv'ye yönelik operasyon genişletildi. İşin içine, "sarışın bayanlar", "İkinci kaset skandalı" iddiaları girdi.

Ve Rafael Sadi, 15 Şubat 2011 tarihinden itibaren Odatv'de yazmamaya başladı. "Türkiye'den gelişmeler" gibi haber başlıkları olan Hastürk tv ise Odatv'ye yapılan baskınları bir kez bile haberleştirmedi. Türkiye'de yaşanan siyasi gelişmeleri yakından takip eden bu internet sitesi, Odatv baskını yokmuş gibi davrandı.

Rafael Abi sırra kadem bastı!

Açık İstihbarat - 09 Mart 2011
http://www.acikistihbarat.com/

Son Yazılar