1 Mart Tezkeresini İngilizler mi Engelledi?

Yeni Düşmanlarımız İngilizler

İngiltere, 16 dünya devletinin "Büyük Krallık" altında birleşmesinden oluşan bir devlettir. Birleşik Krallık, Britanya İmparatorluğu döneminde kapsadığı çok geniş coğrafya nedeniyle "güneş batmayan imparatorluk" olarak anılmıştır. Büyük Krallık´a bağlı devletçikler Kraliçe tarafından atanan Sömürge Vali´leri aracılığıyla yönetilir. Bu 16 devletten hariç, ikili gizli antlaşmalarla 60´a yakın ülkenin Büyük Krallık´a bağlı olduğu söylenir. Bu gizli antlaşmalar şimdilik ortaya çıkmasa da birçok coğrafyada birçok ülke İngilizler´in dümen suyunda hareket ederler.


1. Dünya Savaşı´nda ülkemizin bir bölümünü işgal etmiş, Sevr Antlaşması´nın sürekliliğini sağlamak için çok uğraşılar vermişlerdir. Geçmişte ülkemizdeki birçok isyan ve ayaklanmanın arkasında daima İngilizler olmuştur. Desteklediği kürt isyanlarıyla Kerkük ve Musul´u kaybetmemize neden olan başlıca dış düşmanımız İngilizlerdir.

Günümüzde ulusalcı ve milliyetçi kesimde ABD düşmanlığı çok yüksek düzeyde olmasına karşın İngilizler hakkında pek yazılıp çizilmez. Türk milletinin yüzde 90´dan fazlası ABD´ye karşı büyük düşmanlık beslerken İngilizler´in adı bu bağlamda pek anılmaz. O yüzden ABD´yi "açık düşman" ve İngilizler´i "sinsi düşman" olarak niteleyebiliriz.

Dış tehditler kapsamında açık düşmanımız ABD´nin, sinsi düşmanımızla yer değiştirmesinin serüveni şöyledir:

Dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice 7 Ağustos 2003´de Vaşington Post Gazetesi´nde yayınlanan makalesinde "BOP Projesini" açıklamış ve ardından düğmeye basılmıştır. Küresel sermayenin başkanlığında Bush yönetimi sert bir şekilde BOP operasyonunu yürütmeye başlamıştır. Ülkemizin başında bulunan RTE birçok kez bu projenin eşbaşkanı olduğunu söylemiştir. BOP yöneticileri 2006 yılına doğru Orta Doğu´da sert müdahelelerle yapılan bu değişikliklerin kabul görmediğini ve kısa sürede bu operasyonun hüsrana uğrayacağını anlamışlardır.

2008´de ABD´nin ekonomik krize girmesi ve Küresel Sermaye´nin kuklası olan Bush Yönetimi´nin Kasım 2008´de sona ermesiyle kartlar yeniden dağıtılmaya başlamıştır.İşte bu süreçten sonra Küresel Sermaye kendine yeni ortak olarak İngilizler´i seçmiştir. Böylelikle yeni planın adı BİP(Büyük İngiltere Projesi) olmuştur. Eş zamanlı olarak İngiltere "Yeni Osmanlı ve Hilafet" düğmesine basmıştır. 2006-2008 yılları arasında birçok politikacı ve yüksek bürokrat İngiltere,Yeni Zelanda, Avusturalya hattında mekik dokumuştur.

BİP´in düğmesine basılmasıyla ülkemizde de "Yeni Osmanlıcılık ve Hilafet" yanlısı yöneticiler işbaşına getirilmiştir. 2007´de Ekseter Üniversitesi mezunu Abdullah Gül Cumhurbaşkanı yapılmış, gölge Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da 2009 yılında Dışişleri Bakanı yapılmıştır. Kendisi "Stratejik Derinlik" adlı bir kitap yazmış ve kitapta uygulamaya koyduğu "Yeni Osmanlı Projesi"ni anlatmıştır. Mayıs 2008´de İngiltere kraliçesi "Kraliçe Elizabeth HMS ILLUSTRIOUS" uçak gemisiyle Montrö Boğazlar Antlaşması´nı hiçe sayarak Çanakkale Boğazı´ndan geçmiş ve Abdullah Gül´e hizmetlerinden dolayı İngiliz nişanı takmıştır. Kraliçe´nin hizmetkarı görevini layıkıyla yerine getirdiği için en son 2010´da Chatham House tarafından "yılın devlet adamı" seçilmiştir.

AKP ve İngilizler bağlamında, dinci fakat milli eksende yayın yapan,Ergenekon iftirasından dolayı operasyona uğramış Milli Çözüm Dergisi´nin sahibi Ahmet Akgül bir kitap yazmıştır. Kitaptan "Yeni düşmanlarımız İngilizler ve AKP" hakkındaki ilginç bölümü aktarmak istiyorum:

*********
" AKP'li: Sadece o değil, ABD'li, İngiliz, İsrailli, Fransız birçok uzmandan TSK' ya karşı yürüttüğümüz savaşta yardım aldık. Ama onlar da çuvalladı. Hepimiz çuvalladık. Bu kabinenin (AKP hükümetinin) Listesi, Londra ve ABD'de oluşturuldu. Bakanlar Kurulu'nda İngilizlerin, Amerikalıların, İsraillerin, Almanların, Fransızların kotası olduğu söylendi. Biz itiraz ettik, iftira dedik. Ama maalesef realite bu. İngilizlerin elinde ipimiz. Dış güçlerin piyonu gibiyiz!..

- Sadece onlar mı?

AKP'li: Onlar (İngilizler), hem ABD'lileri, hem İsraillileri hem Almanları, hem de AB üyelerini parmaklarında oynatıyor. Barzani'yi, Talabani'yi, kürtleri ve Arapları.

- İngiliz Büyükelçisi Westmacott?

AKP'li: O en büyük fitne başı. Hükümet'in içine düştüğü açmazın mimarı o, 'kürt devletini kabul edin, Arap ve Yahudi sermayesi Türkiye'ye akacak' dedi. Bizi yanlış yönlendirdi.. .

- RTE'nin kürt sorunu söyleminin mimarı o mu?

AKP'li: Öncelikle İngilizler ve tabii Westmacott. İsrailliler de var.

- Sana göre İngilizlerin amacı ne?

AKP'li: Onlar (İngilizler), Hindistan ve Çin'i arkalarına alarak dünyaya yeniden egemen olmayı planlıyorlar. 'Güneş batmayan
imparatorluk' şehveti içindeler. ABD'yi Irak batağına çeken İngilizler ve Yahudilerdir. İngilizler ABD'yi bölgeden uzaklaştırıp, kürt devleti ve İsrail ile ittifak kurup Ortadoğu'ya oturmak istiyorlar. Bu sebeple ABD ile İslam ülkelerinin arasını açtılar; özellikle 11 Eylül'den sonra. Westmacott bizimkine (RTE) demiş ki, İngiltere, Rusya, Çin ve Hindistan ile birlik oluşturuyoruz. ABD bölgeden tasfiye olacak.

- Tezkerenin suçlusu bu durumda İngiltere olmuyor mu? İngilizler, hem İsrail'i hem de ABD'yi yanıltıyor. AKP, bu İngiliz dümenini yenecek güçte mi?

AKP'li: Biz İngiliz malı bir partiyiz. Ya da Almanların deyimi ile 'ankesörlü telefon' gibiyiz. Jetonu kim atarsa, onun düdüğünü çalıyoruz. Hiçbir şeye hazır değilmişiz. Kullanılmışız. İngilizler ince ama vahşice, İsrail, ABD üzerinden, ABD IMF üzerinden, Almanlar, Fransızlar AB ve kürtler üzerinden ama tüm düşmanlarımız, hem kürtler, hem AB ve ekonomi üzerinden AK Parti hükümetini kullanıyor. Çok üzülüyor ve kahroluyorum..."

*********
Sonuç olarak, açık düşmanlarımızdan hariç, sinsi düşmanlarımızı da göz ardı etmeden irdelemeli, dengeler değiştikçe, yeni düşmanlarımızı gözden kaçırmamalıyız.

Ergenekon TÜRKSOY
Kaynak: AKP İntihara Gidiyor (Ahmet Akgül)

http://www.turkcuturanci.com

Son Yazılar