Doğu Akdeniz'de İsrail Provokasyonu İçin İdeal Zaman

Topraklarına hakim olamayan bir devleti parçalamanın en akıllı yolu o devleti boyunu aşan hülyalara sürüklemektir. "Yeni Osmanlı" projesi devletimize bu yönde sunulan bir hülyadır ve bu hali ile devlet içindeki ayrışmanın ve çatışmanın da ağırlık merkezini oluşturmaktadır.


"Yeni Osmanlı" projesi , TSK içindeki kuvvet dengeleri açısından da ince ayarları gerektirmektedir.

Anadolu merkezli bir "ulus devletin" donanma ve hava kuvvetleri ihtiyacı ile , "imparatorluk" hayalleri kuran ve bu hayaller peşinde hinterlandını genişletmeye çalışan bir devletin donanma ve hava kuvvetleri ihtiyacı farklıdır. İkinci tür devletin kara kuvvetlerinin kendi içindeki kompozisyonu bile farklı olacaktır.

"Emperyal" hülyaları kuran/kurdurulan bir devlet ordusunun kadroları içindeki re-organizasyonu temin ederken (Bkz. "Ergenekon" operasyonu) aynı zamanda savunma sektöründe de bu doğrultuda hamleler yapar. Donanmaya son yıllarda yapılan yatırımlar (Bkz. Milgem projesi, denizaltı finansmanları, v.s.) bu niyetin bütçesine dair dışa vurumlardır.

Keza aynı devlet, bu yeni gücünü , lojistik yeteneğini ve en önemlisi niyetini sergilemek için her fırsatı kullanmakta tereddüt etmeyecektir.

Libya'da yaşananlar devlete bu fırsatı tanımıştır.

Gazze'ye  yüzlerce insanını donanma korumasız yollayan bir devletin Libya'daki vatandaşlarımızı tahliye edecek feribotlara gölge koruma sağlaması için üç fırkateyni görevlendirmesini, komplo teorilerine girmeden şimdilik "geç akıllanma" olarak okuyalım ve vatandaşını korumak için geç de olsa gereken hamleyi yapan devletimizin hanesine artı puan olarak yazalım.

Bu haber diğer haberlerle yanyana konulduğunda ise farklı bir tablo ortaya çıkıyor.

Türkiye donanmasını Doğu Akdeniz'de hareketlendirdiği bir dönemeçte; İran da bir fırkateynini ve beraberindeki lojistik gemisini Süveyş Kanalı'ndan Doğu Akdeniz'e soktu.

Bu arada Libya bahanesi ile bazı NATO ülkelerinin de Akdeniz'deki faaliyetlerini arttırdığını da bir kenara not edelim.

İsrail'in Doğu Akdeniz'i kendi gölü zannettiği ve bekaası için vazgeçilmez gördüğü aşikar.

İsrail'in Doğu Akdeniz konusunda hassasiyeti o kadar yüksek ki bu konuda sahibinin elini bile ısırmaya hazır olduğu tarihle de sabit.

1967'de USS Liberty vakasını hatırlayın.

Hatırlamıyorsanız, "İsrail Doğu Akdeniz'de Sahibini Bile Isırmıştı" başlıklı haberimizi okuyun.

Bu haberi okuduğunuzda, İsrail'in, 6 gün savaşları sırasında Doğu Akdeniz'de gözetleme görevinde bulunan ABD'nin (ABD'nin o savaş sırasında teknik olarak tarafsız ülke konumunda olduğunu unutmayalım) USS Liberty isimli askeri gemisini  "sehven" bombaladığını ve denizcilerinin ölümüne sebep olduğunu görürsünüz. Daha da önemlisi; her yanı ile maksatlı olduğu anlaşılan bu bombalamanın ABD kongresi ve yönetimi tarafından araştırılmadığını ve İsrail'in ödediği tazminatlarla üstünün örtüldüğünü görürsünüz.

Bu tarihi olay İsrail'in Doğu Akdeniz'de yeltenebileceği komploların çapı açısından öğreticidir.

Şimdi yukarıdaki üç haberi ve bu tarihi gerçeği yanyana koyun...

Üzerine İsrail'in İran'la savaş başlatma ve özellikle bu savaşında Türkiye'yi İran'la karşı karşıya getirme yolundaki çabalarını ekleyin...

Tarihin cilveli ve tesadüfi doğası ile karıştırın ve soruları şu şekilde servis edin...

"Doğu Akdeniz son yaşanan gelişmeler ışığında, İsrail'in hedeflerine uygun olarak, İran ve Türkiye'yi karşı karşıya getirme yolunda kullanabileceği manivelalar artmış mıdır?"

"İsrail'in elinde bu tarz bir "yanlış bayrak" (false flag) operasyonu düzenleyip , bunu İran'ın üzerine yıkacak teknoloji mevcut mudur?"

"NATO gemileri ile İran gemileri arasında çıkabilecek bir gerilimde, NATO üyesi olan Türkiye kendini doğal olarak İran'la bir çatışmanın tarafı bulabilir mi?"

Büyük olasılıkla "Hayır". Peki ya "düşük olasılık?"

Hükümetler yüksek olasılıklı senaryoları idare etmek, devletler "düşük" olasılıklı senaryoları öngörmek ve hazırlıklı olmak  için vardır.  "Emperyal" hülyalara dalmış olanlara düşük olasılıklı bir hatırlatma.

Açık İstihbarat - 24 Şubat 2011
http://www.acikistihbarat.com/

Son Yazılar