ABD 3. Uçak Gemisini de Bölgeye Gönderiyor

Amerika Kore yarımadasına üçüncü uçak gemisini gönderiyor. Ronald Reagan gemisinin yeni yılda Batı Pasifik'te olacak şekilde yola çıktığı açıklandı. Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates de 9 Ocak'ta Çin'e resmi ziyarette bulunacak.


Amerika Kore Yarımadasına üçüncü uçak gemisini gönderiyor. Çin CCTV kanalında çıkan habere göre, Amerikan donanması, nükleer başlık taşıyan üçüncü uçak gemisini bölgeye gönderdiğini açıkladı. Yeni uçak gemisinin yeni yılda Batı Pasifik'te olacağı belirtildi.

Amerika'nın bölgeye gönderdiği 3. uçak gemisi eski Amerikan başkanı Ronald Reagan'ın adını taşıyor.

Yeni uçak gemisinin bölgeye ulaşmasıyla Amerika'nın Sarı Denizde göreve hazır uçak gemisi sayısı üçe yükselecek.

Amerika'nın halen Sarı denizde her biri 75 savaş uçağı taşıyan George Washington ve Carl Vinson uçak gemileri bulunuyor.

George Washinton Japonya'da,  bölgeye yeni ulaşan Carl Vinson ise Guam'da konuşlandı. George Washington, Kore Yarımadası'nda Kasım ve Aralık aylarındaki restleşmelerde, güney Kore'yle ortak tatbikatlarda boy göstermişti.

Çin devlet televizyonu CCTV'nin haberine göre, uzmanlar Amerika'nın  3. uçak gemisini bölgeye göndermesini son 60 yılda bölgedeki en büyük askeri kışkırtma olarak değerlendiriyor.

Diğer yandan, Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates Çin  Savunma Bakanı Liang Guanglei'nin davetlisi olarak 9-12 Ocak tarihleri arasında Çin'i ziyaret edecek.

Çin Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Gates'in ziyaretinde, uluslararası ve bölgesel güvenlik konularının ele alınacağı bildirildi. Çin ve Amerikan ordusu arasındaki ilişkiler ve diğer sorunlar üzerinde de görüş alışverişinde bulunulacağı gelen bilgileri arasında.

Çin kaynaklarına göre Gates'in Çin ziyaretinde, Kore yarımadasına ve Sarı Deniz'e yapılan askeri yığınak ve Amerika'nın Taiwan'a silah satışının da ele alınması bekleniyor.

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao da 19 Ocak'ta Washington'a gidecek. Çinli yetkililer ziyaretin çok önceden planlandığına dikkat çektiler.

Ulusal Kanal - 29 Aralık 2010
http://www.ulusalkanal.com.tr/

**********************************

G.KORE'DEN ABD'YE ÇALIM...


Amerika'nın Pasifik'e üçüncü uçak gemisini göndermesi Amerikan medyası tarafından"beklenmedik olaylara hazırlık" olarak yorumlandı. Güney Kore devlet başkanından ise Amerika'ya ters düşecek bir açıklama geldi. Lee Myung-bak çözüm yolu olarak diplomasiyi gösterdi ve Çin'in altılı görüşmelere başlansın önerisine destek verdi.

Kore yarımadası Güney Kore'nin yeni askeri tatbikatlara başlamasıyla hareketli günler geçiriyor.

Güney Kore Gerçek mermilerle gerçekleştirilen tatbikatların Cuma gününe kadar sürecek. Tatbikatlar Güney Kore'nin 23 ayrı bölgesinde düzenleniyor. Bu bölgeler arasında tartışmalı sınır bölgeleri bulunmuyor.

Amerika'nın bölgeye üçüncü uçak gemisini gönderdiğini açıklaması Kore Yarımadasındaki gelişmelere yeni bir ivme kazandırdı. Çin kaynakları Ronald Reagon uçak gemisinin dünyadaki en ileri nükleer güce sahip gemilerden biri olduğuna dikkat çekti.

Washington yönetiminin Kore yarımadasında üç uçak gemisi bulundurmasını Amerikan medyası Obama yönetiminin beklenmedik olaylar için hazırlık yapması olarak değerlendirdi.

Son yirmi yılda uçak gemilerinin Körfez ve Irak savaşları öncesinde yerleştirildiğine dikkat çekildi. Uzmanlar Amerika'nın üçüncü uçak gemisini Batı Pasifik'e konuşlandırmasın Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yönelik en büyük kışkırtma olarak yorumladılar.

Bölgede gerginlik devam ederken Güney Kore Amerika'nın savaş kışkırtmalarına karşı önemli bir adım attı.  Devlet Başkanı Lee Myung-bak Pyongyang yönetmini nükleer programından vazgeçirmenin tek yolunun diplomasi olduğunu söyledi. Lee Myung bak Çin'in altılı görüşmelere başlansın önerisine de destek verdi. Güney Kore Devlet başkanı Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin 2012 yılına kadar hem ekonomik hem de askeri açıdan büyük bir güç olmayı hedeflediğini belirtti.

Diğer yandan, Çin ve Rusya Dışişleri yetkilileri dün Moskova'da Kore yarımadasındaki gerginliği masaya yatırdı.

İki ülke yetkilileri  Altılı Görüşmeler'in Kore Yarımadası sorununun çözümünde  en etkili yol olduğunu  vurguladılar. Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Cheng Guoping ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexei Borodavkin,  Kore Yarımadası'nda yeniden bir savaş çıkmasına asla izin vermeyeceklerini ifade ettiler. Çin ve Rusya Kore yarımadasındaki gerginlik karşısnda  işbirliğini güçlendirme kararı aldılar.

9-12 Ocak tarihleri arasında Çin'i ziyaret edecek olan Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates programına Güney Kore'yi aldı. Pentagon, Gates'in 14 Ocak'ta Güney Kore'de olacağını, ziyarette Kore Yarımadası'ndaki güvenlik sorununun ele alınacağını duyurdu.

Ulusal Kanal - 29 Aralık 2010

http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar