ABD Büyükelçiliğinin Casusluk Faaliyetleri

Wikileaks, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın belgelerini yayınladı ve bu belgeler bünyesinde Türkiye ile ilgili yazışmalar bizim basında da yer bulmaya başladı. Necip basınımızın huyunu iyi bildiğimizden, sözkonusu belgelerden neyi verip neyi vermeyeceklerini hep beraber göreceğiz.


Son zamanlarda, ABD'nın Dışişleri Bakanlığı'nın faaliyetleri ile ilgili Türkiye'yi de ilgilendiren bir başka ifşaat sözkonusu ve tabiki siz bunu necip basınımızda okuyama şansına sahip olamadınız.

Kuzey Avrupa'daki gazetelerin üstüne gittiği ve son olarak WMR tarafından ele alınan  konu , eski ABD Büyükelçisi'nin "Ergenekon" sürecinden kendisini sıyırmaya çalıştığı demeçleri ile birlikte okunduğunda daha bir anlam kazanıyor.

Finlandiya gazetesi Helsingin Sanomat'ın haberine göre, Finlandiya Güvenlik Polisi (SUPO) , ABD'li yetkililerden SIMAS hakkında bilgi istemiş durumda.

SIMAS nedir diyeceksiniz?

Açılımı , "Security Incident Managament Analysis System" (Güvenlik Vakaları Analiz Sistemi) olan SIMAS, ABD Büyükelçiliklerinin bulundukları ülkelerdeki vatandaşlar üzerinde casusluk yapmak için uyguladıkları programın üzerinden yürüdüğü sistem.

Bu program çerçevesinde ABD Büyükelçilikleri dışında farklı binalarda dinleme sistemleri kuruyorlar ve "büyükelçiliklerine saldırı tehditlerini farklı bir lokasyondan daha etkili takip edebilmek" bahanesi ile bu yapılar bünyesinde yerel teşkilatlarla işbirliği içinde vatandaşlar üzerinde  casusluk faaliyeti yürütüyorlar.

Bu faaliyet çerçevesinde, vatandaşlarla ilgili her türlü bilginin toplanması, görüntü analizi ve tabiki dinleme çalışmaları mevcut.

ABD'nin bu programı Oslo, Kopenhag, Stokholm, Şili, Kırgızistan , Mozambik gibi yerlerde yürüttüğü deşifre olduğuna göre ; bu programın , işgal altındaki Bağdat'tan sonra en büyük büyükelçiliklerden birine ev sahipliği yapan Türkiye'de, hele hele ABD Büyükelçiliği'nin bir isteğini iki etmeyen bir yönetim zihniyetinin (Bkz: ABD Büyükelçiliğini korumak için İstanbul'un hava sahasının bir bölümünün uçuşlara kapatılması ) işbirliği ile yapılmadığını varsaymak yanlış olmayacaktır.

Tabi bu tarz işbirlikleri karşısında ne tür karlar elde edildiği de , Finlandiya gazetesi Helsingin Sanomat'ın haberinde mevcut.

Gazete; Kuzey Avrupa ülkeler içerisinde ABD Dışişleri bakanlığının SIMAS programı ile en uyumlu çalışan ülkenin Danimarka olduğunu;  ABD ve Danimarka istihbarat birimleri arasında bu programla bağlantılı yoğun işbirliğinin Başbakan Fogh Rasmussen zamanında başladığını ve Rasmussen'in bu işbirliğinin NATO Genel Sekreterliği'ne aday gösterilmesinin sebeplerinden biri olduğu belirtiliyor.

ABD Büyükelçiliği'nin, büyükelçilik dışındaki binalardan ülke vatandaşları üzerinde casusluk yaptığı haberi, yıllardır Ankara kulislerinde konuşulan ve CHP tarafından Meclis kürsüsünde de dile getirilmeye başlanan "özel gizli dinleme karargahı" ile yanyana konulduğunda , ABD'nin büyükelçiliklerinin bulunduğu şehirlerde Anayasa ve TCK'ya aykırı olarak ne tür dinlemeler ve fişlemeler yaptığı net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Açık İstihbarat olarak , "Ergenekon" sürecinin ABD ile işbirliği içinde nasıl kurgulandığını ve zamanın büyükelçisi Edelman'ın nasıl tutuklanma listeleri hazırladığını, AKP hükümetinden kelle istediğini defalarca haberleştirdik. En son , "Edelman'ın 88 Kişilik Listesinden Kaç Kişi Tutuklandı?"
sorusunu sorduk.
(http://www.acikistihbarat.com/Haberler.asp?haber=9260 )

SIMAS sistemi, bu sürecin arka planındaki sisteme dair önemli bir ayrıntı olarak önümüzde duruyor. Ülkede "Gladio" aradığını iddia eden ve "Gladio" zihniyetine karşı savaş açtıklarını iddia edenlerin gözü önünde ve hatta onların işbirliği ve katkıları ile işleyen bu yapılar faaliyetlerine son hız devam ediyor.

ABD'ye hizmetin ödülsüz, muhafeletin cezasız kalmayacağı gerçeği omurgasız aydınlar, siyasetçiler ve yöneticiler için bir kez daha kanıtlanmış oluyor. Bu ülkenin namuslu insanları için ise ABD Büyükelçiliğinden gelecek ödülün de, cezanın da bir anlamı yok.

ABD Büyükelçiliğinin "güvenlik" gerekçesi ile Ankara ortasında cadde kapatmasına sesini çıkarmayanlardan...

ABD Büyükelçiliğinin güvenliği için İstanbul hava sahasını kapatanlardan ise bizim bir beklentimiz yok.


Açık İstihbarat - 29.11.2010
http://www.acikistihbarat.com/

Son Yazılar