Kılıçdaroğlu Fetullah’ın Güdümüne mi Girdi?

Laikliğe ve Kemalizme karşı çıkışlarıyla, şeriattan yana tavırlarıyla bilinen, Turgut Özal’ın Milli Eğitim Bakanı, Radikal gazetesinin köşe yazarlarından Hasan Celal Güzel, Deniz Baykal’ın liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) için, “Türkiye’nin başının belası bu parti kapatılmalı” diyordu.


Aynı Hasan Celal Güzel şimdi, Kılıçdaroğlu’na ve onu genel başkanlığa getirmiş olan CHP’ye övgüler yağdırıyor, sanki kendisi de oy verecekmiş gibi bir hava yaratıyor, Kılıçdaroğlu’nun liderliğindeki CHP’nin iktidara yürümekte olduğunu iddia ediyor. Oysa Güzel’in yaptığı aslında tam bir sahteciliktir, ikiyüzlülüktür. Şahsen benim AKP’ye oy verme olasılığım ne kadarsa Güzel’in de CHP’ye oy verme olasılığı o kadardır, yani yüzde sıfırdır.

Fethullah Güzel’in müritlerinden Mustafa Ünal da, 17 Ekim tarihli Zaman gazetesindeki köşesinde, Abdullah Gül’ün Çankaya’da teke indirerek 29 Ekim’de vereceği türbanlı resepsiyona Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılacağını umduğunu, Kılıçdaroğlu’nun Önder Sav’ı ve Muharrem İnce’yi aşması gerektiğini söylerken, “Kılıçdaroğlu, başkanlıktan liderliğe terfi etmek istiyorsa Önder Sav’ı ve Muharrem İnce’yi aşmalı, Cumhurbaşkanı’nın 29 Ekim’de vereceği resepsiyona katılmalıdır. Aksi halde kendisini bitirir ve başkanlığı kaybeder. Parti içi dengeleri gözeterek koltuğunu koruyamaz” demektedir.

CHP’nin politikalarını esneten Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül ile geliştirdiği iyi ilişkilerle bir arayış içinde olduğunu da göstermiş. Bu iyi ilişkilerin en önemli göstergesi, 29 Ekim’deki türbanlı resepsiyona katılması olacakmış. Aksi halde kendisini bitirecek ve genel başkanlığı kaybedecekmiş.

Bu tehdit, şantaj ve aba altından sopa göstermeler neyin nesi acaba?

Kılıçdaroğlu’nu CHP’nin başına gökten zembille kimlerin indirdiği bu tehdit ve şantajlarda net olarak ortaya çıkmıyor mu? Fethullahçılar Kılıçdaroğlu’na “seni oraya biz getirdik. Bizim çizgimizin dışına çıkarsan seni getirdiğimiz gibi götürmesini de biliriz” demiyorlar mı? Kılıçdaroğlu’nun bunlara bir yanıt verdiğini duydunuz mu?

Bütün bu verileri gördükten sonra, CHP’nin de Fethullah Gülen’in kontrolüne girdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kılıçdaroğlu’nun cemaatlere saygı duymasının nedenini; AKP’yi Anayasa Mahkemesi’nin “AKP, laikliğe karşı eylemlerin merkesi haline gelmiştir” şeklindeki kararını görmemesini, laikliğin tehlike altında olduğu gerçeğini göz ardı etmesini ve “laikliğin tehlikede olduğunu düşünmüyorum” demesini, türbanı savunmasını, Deniz Feneri yolsuzluklarına, Habur’da kurulan skandal çadır mahkemelerine niçin sessiz kaldığını, Atatürk devrimleri konusunda tek bir söz etmemesinin nedenini şimdi anladınız mı?

Kılıçdaroğlu genel af talebini dillendirirken AKP ve BDP ile aynı çizgide buluşmadı mı? AKP’nin Öcalan ve Kandil ile girdiği diyaloğa ve gizli görüşmelere, PKK’ya verdiği tavizlere Kılıçdaroğlu’nun bir itirazı var mı? Bu diyalog ve gizli görüşmelerin Mecliste bir kapalı oturumda konuşulmasını sağlayan Kılıçdaroğlu değil miydi?

Hayatımın en önemli ve uzun bir dilimini saflarında geçirdiğim CHP’nin bugünkü durumunu içime sindiremiyorum ve bundan sonra da bu partinin Kemalist çizgiye gireceğine inanmıyorum. “Ne ABD ne AB, başı dik, tam bağımsız, Atatürkçü Türkiye” demesi ve AB ülkelerinin PKK’ya verdiği desteği sorgulaması gereken Kılıçdaroğlu, “CHP olarak biz de AB içinde olmayı istiyoruz” diyebiliyor.

İP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Lozan’da, Berlinde, Parislerde düzenlediği mitinglerde, mahkemelerdeki ifadelerinde “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” diye haykırırken ve Türkiye’yi savunurken CHP’nin Perinçek’e destek verdiğini gördünüz mü? Kılıçdaroğlu’nun Ermeni soykırım yalanlarına, Yunanistan’ın Ege’deki haksız taleplerine, Irak’ın kuzeyinde oluşturulmaya çalışılan sözde Kürdistan –özde ikinci İsrail- devletine, Tayyip Erdoğan’ın BOP eşbaşkanlığına bir itirazı var mı?

İşte o Kılıçdaroğlu’na Fethullahçı Zaman gazetesinden, Hasan Celal Güzel’den övgüler yağıyor şimdi. Bütün bunları CHP tabanının bir değerlendirmeye tabi tutması gerekmez mi?

Sefer ÇETİNKAYA - 27 Ekim 2010 - İlk Kurşun
http://www.ilk-kursun.com/

Son Yazılar