tunus nahda fransaya ragmen kaybetti

Ennahda Fransa'ya rağmen kaybetti!

Batı dünyasında önde gelen 'ilerici aydın'lar arasında sayılan Bernard Henry Levy'nin Tunus

seçimlerinde İhvancı Ennahda'yı desteklemek üzere bu ülkede gizli faaliyet yürüttüğü ortaya çıktı. Levy'nin daha önce de El Kaidecilerle fotoğrafları ortaya çıkmıştı.

Tunus’ta gerçekleşen Parlamento seçimlerinde, Fransa’nın desteklediği “ılımlı İslamcı” Ennahda’nın seçimleri kaybetmesi, Fransa’yı yeni arayışlara itti.

Fransız derin devleti ile ilişkili olduğu iddia edilen Fransız “entelektüel” Bernard Henry Levy’nin, Tunus’ta gerçekleşen Parlamento seçimlerinde Ennahda’nın, laik eğilimli Nida Tunus adlı partinin gerisinde kalması sonrası, 31 Ekim tarihinde Tunus’a gizli bir ziyaret gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

CİHATÇILARLA FRANSA ARASI KÖPRÜ...

Tunus’ta başlayan ve daha sonrasında bütün Arap dünyasına yayılan “Arap Baharı” döneminde, demokrasi adına İslami örgütlere verdiği destekle tanınan Henry Levy, Libya’da Devlet Başkanı Kaddafi’nin katledilişi döneminde, İslami gruplar ve Fransız Devleti arasında köprü rolü oynaması ile tanınıyor.

Tunus’un önde gelen avukatları, Tunus Cumhuriyet Savcılığını, Levy’yi Tunus’a davet eden kişilerin araştırılması konusunda soruşturma açmaya davet etti.

Avukatlar, Levy’nin, Yugoslavya, Suriye ve son olarak Libya’da oynadığı rolün bütün dünya tarafından bilindiğini, bu kişinin Tunus’u ziyaret etmesinin, ülkenin milli güvenliği için tehdit oluşturduğunu ifade ettiler.

TUNUS SORUŞTURMA BAŞLATTI...

Konu ile ilgili olarak basının sorularını yanıtlayan Tunus Dışişleri Bakanı Mongi Hamdi, Bernard Henry Levy’nin, Tunus ziyaretini açıklığa kavuşturmak için soruşturma başlatıldığını son dakika bilgisi olarak paylaştı.

Levy’nin, bilinen bir kişi olduğunu ve böyle bir ziyaret için Tunuslu yetkililere önceden bilgi verilmesi gerektiğini ifade eden Mongi, Levy’i gizli bir biçimde Tunus’a davet edenleri ortaya çıkartmak için soruşturma başlattıklarını ifade etti.

Parlamento seçimlerinden başarı ile çıkan Nida Tunus Partisi'nin yetkilisi konu ile ilgili olarak basına yaptıkları açıklamada, Levy’nin Tunus’a ziyaretini basından öğrendiklerini ve konu ile ilgili bir bilgilerinin bulunmadığını açıkladı.

Tunus basınında çıkan yorumlarda, Levy’nin, seçimlerden mağlubiyetle ayrılan Ennahda Partisi lideri Raşid Gannuşi tarafından Tunus’a davet edilmiş olduğu iddiası ağırlık kazanıyor.

Tunuslu siyasi uzmanlar, seçimlerden mağlubiyetle ayrılan Gannuşi'nin, Levy üzerinden Fransız Devletine mesaj göndererek, desteğin sürmesi isteğinde bulunmuş olabileceği bilgisini paylaştılar.

LİBYA'DAN AFGANİSTAN'A EL KAİDE'NİN HAMİSİ!

Öte yandan, Tunus basınına konuşan askeri kaynaklar, Levy’nin Tunus ziyaretinin zamanlamasına dikkat çekti.

Libya’nın Derna şehrinde, bölgede faaliyet gösteren İslamcı grupların katılımı ile bir toplantı düzenlendiğini bildiren yetkililer, bu toplantıdan IŞID lideri Ebu Bekir Bağdadi’ye sadakat kararının çıktığını ve bölgede faaliyet gösteren terör örgütlerinin IŞID bayrağı altında birleştiğini ifade ettiler.

Levy’nin ziyaretinin, Tunus’ta İslamcı Ennahda’nın seçimleri kaybetmesi ve Tunus’un komşusu Libya’daki dinci terör örgütlerinin IŞİD bayrağı altında birleşme kararı alması sonrasına gelmesi soru işaretlerini arttırıyor.

TERÖRİSTLERLE FOTOĞRAFLAR...

2002 yılında, Fransa Başbakanı “Sosyalist” Lionel Jospin tarafından Afganistan’ın Kültürel olarak yeniden kurulması görevi ile Kabil'e gönderilen Levy’nin ilk olarak burada, İslamcı örgütlerle ilişkiye geçtiği iddiası basına yansımıştı.

2011 yılında başlayan “Arap Baharı” esnasında, Arap dünyasında, Müslüman Kardeşler temelli örgütlere verdiği destekle bilinen Levy, bu dönemde pek çok Arap ülkesini ziyaret etmişti.

Libya’da Kaddafi yönetimine karşı başlatılan saldırının basın ayağında etkin bir rol oynayan Levy’nin, bu dönemde bölgede faaliyet gösteren El Kaide militanları ile bir arada bulunduğu fotoğrafları basına yansımıştı.

Ukrayna’da 'özgürlükçü' Nazi'lerin yanında!

Son olarak 2013 yılında, Ukrayna’yı ziyaret eden Levy, Kiev’de, Rusya karşıtı faşist Svoboda grubu liderleri ile görüşmelerde bulunmuştu. Levy’nin Kiev’de gerçekleştirdiği görüşmeleri Fransız devleti adına gerçekleştirip gerçekleştirmediği ise henüz açıklık kazanmadı.

İsrail ve Filistin arasındaki anlaşmazlıkta, koşulsuz bir biçimde İsrail yönetimine destek veren Levy, geçtiğimiz Temmuz ayında Gazze’ye düzenlenen İsrail saldırısını “terörle mücadele” adı altında savunmuştu.

Levy, Fransız “Sosyalist Partisi'ne” yakınlığı ile bilinen Liberation gazetesinin Yazı Kurulu üyesi ve aynı zamanda Fransız devlet televizyonu Arte’nin yönetiminde yer alıyor.

Sinan GÜZALTAN - 04 Kasım 2014 - Aydınlık Kahire

Son Yazılar