chp kirilmis oklar4

2015 siyasal depremi!

AKP'nin yanlışlarla dolu dış politikaları sonucu ülkenin savaşın eşiğine getirildiği, ekonomik

göstergelerin tepetaklak olduğu, sosyal güvensizliğin zirve yaptığı bir ortamda 2015 genel seçimlerinin Nisan ayına alınması düşünülmektedir. Ortamın toz duman olduğu günlerde bile 2015 de siyasetin neler getirebileceği tartışılmakta ve bazı hesaplar yapılmaktadır. Değişik ortamlarda yapılan siyasal öngörülere göre 2015 genel seçimlerinde, yaşanan ve yaşanacak tüm olumsuzluklara karşın, seçmenin para-din sarmalında gene AKP'ye büyük destek vereceği ve AKP'nin Anayasa'yı değiştirebileceği sayı olan 367 milletvekili çıkarabileceği konuşulmaktadır.

ANA MUHALEFET PARTİSİ HANGİSİ OLACAK?

Bu öngörüde MHP'ye büyük şans tanınmakta ve MHP'nin ana muhalefet partisi olacağından söz edilmektedir. MHP bugüne kadar hep AKP'nin stepnesi olmuştur. Bakmayın Bahçeli'nin mikrofonlarda esip gürlemesine, kürsülerden idam ipleri atmasına. Bunların hepsinin seçmen dalkavukluğu bağlamında birer şov olduğu ve aslında MHP'nin AKP'nin gizli ortağı olduğu vurgusu yapılıyor. Türbanda, tezkerede olduğu gibi MHP sürekli AKP için bir moral kaynağı olmuştur. MHP Genel Başkanı'nın MHP'yi pasifize eden tutumunu bazıları MHP'nin iğdiş edilmesi olarak algılasalar da partinin destek göreceği ve 2015 sonrasında ülkenin siyasal ortamını AKP-MHP ikilisinin belirleyeceği konuşulmaktadır

CHP'NİN KARANLIK TÜNELİ!

Kurultaydan bir Pirüs zaferi ile çıkan CHP Genel Başkanı partililerin ve yurtseverlerin gönlünü karartmaya devam ediyor. Kurultay delegelerine ve dolayısı ile parti tabanına saygısızlığını zirveye çıkararak delegenin oy vermediği, adını ısrarla ve bilinçli olarak çizerek genel başkana bir mesaj vermek istediği Erdoğan Toprak nam kişiyi ve gene delegenin oy vermediği AKP'nin açılım mimarını genel başkan baş danışmanı yaparak partisi ile ne kadar ters düştüğünün altını çizmekte bir sakınca görmemiştir.

Güvenilirliği ve liderlik yeteneği böylesine erozyona uğramış, parti tabanı ile sorunları olan bir genel başkan öncülüğünde 2015 seçimlerine girecek CHP'nin bu seçimlerin mağlubu olarak büyük darbe alacağı dillendirilmektedir. 2015 seçimlerinde CHP'nin barajın altında kalabileceği veya en iyimser tahminle 50 dolayında milletvekili çıkarabileceği konuşulmaktadır. CHP'li seçmenin partisine küskün olduğu ve oy tercihini tutarlı politikalar izleyen İşçi Partisi'nden yana kullanabileceği ileri sürülen savlar arasındadır.

TÜRKİYE NEREYE GÖTÜRÜLMEK İSTENMEKTEDİR?

Politika fukarası AKP ülkeyi bir kör karanlığın içine sürüklemektedir. Bir avuç yandaşı zengin etmek amacı ile Cumhuriyetin tüm kazanımları satılmış, Atatürk'ü ve devrimlerini inkâr sürecine girilmiş, eğitimi yobaz yetiştirme yöntemi olarak algılamış bir partinin yönetiminde ülke sonu belirsiz bir maceraya sürüklenmektedir.

Tehlikenin ayırdına varan bazı eski ve yeni CHP milletvekilleri, akademisyenler ve inançlı partililer bir araya gelip bir Kurtuluş ve Yeniden Yapılanma Platformu kurmuşlardır. Yapılan ve yapılacak çalışmalar CHP'nin ve ülkenin kurtuluşu için yeni bir yol haritası çizecek ve umutsuzların umudu olacaktı.

CHP GAFLET UYKUSUNDAN UYANMALIDIR!

CHP 1970'llerde bizim bozuk düzeni değiştirmek için kavgasını verdiğimiz CHP olmaktan çoktan yok çıkarılmıştır. İnancı, ideolojisi, heyecanı olmayan bir duruma düşürülen CHP'yi bu noktaya hangi iç ve dış güçler getirdi? CHP'nin dişleri, tırnakları sökülmüş bir aslan konumuna gerilmesinde kimlerin sorumluluğu var?

CHP inançsız, ülküsüz, emeğe uzak, tabanına yabancı siyaset cücelerine bırakılamayacak kadar önemli bir partidir. Demokrasinin, laikliğin, Atatürk ilkelerinin, çağdaşlığın yaşatılması CHP'nin varlığına bağlı olduğu unutulmamalıdır. CHP'ye ve bu ülkeye kıymayın beyler ve gerekeni yapın.

Engin ÜNSAL - 19 Ekim 2014 - Aydınlık

Son Yazılar