fikret akfirat

PKK eylemlerine kitlesel katılım yok!

Güneydoğuda kısmen Diyarbakır ve birkaç yer hariç, eylemlere kitlesel katılım yok.

Türkiye’nin diğer illerinde de milyonlarca Kürt kökenli yurttaş yaşıyor. Eylemlere 3-4 yüz, en fazla bin kişilik kalabalıklar katılıyor. Bunlar da şehirlerdeki işsizler. İş sahibi; esnaf, tüccar, memur, işçi, köylüden ne Güneydoğuda ne de başka yerde bu eylemlere destek ve katılım yok.

PKK, tarihinin siyasal olarak en güçlü olduğunu düşündüğü dönemde büyük çaresizlik içinde ne yapacağını bilemiyor. Bütün yaldızları dökülüyor.

PYD’YE SÖZ VERMİŞ...

PKK’nın Ayn el Arap’ta IŞİD’in saldırısı üzerine Türkiye’de başlattığı eylemlerin hedefi ne? PKK, AKP’yi protesto ettiğini açıklıyor. Neden? Çünkü, “çözüm süreci ortakları AKP, Kobani’de PYD’ye destek sözü vermiş, fakat bu sözü yerine getirmememiş!”

4 Ekim’de Ankara’ya gelen PYD’nin lideri Salih Müslim, “Türkiye söz verdi, yerine getirmedi” diyor. PKK’nın silahlı unsurlarının başındaki Murat Karayılan, “Bizim duyduğumuza göre bundan iki hafta önce de PYD lideri Salih Müslim’e verilen sözler vardı ancak onlar yerine getirilmedi” diyor. Karayılan, o sözlerden birinin de Serekaniye’den Kobani’ye koridor açılması olduğunu belirtti: “15 gündür Serêkaniyê’den Kobanê’ye koridor açma sözünü verip yerine getirmeme tutumu, bir ambargo ve kuşatma tutumudur. Beklenti yaratıyor ama pratikleştirmiyor ve imha edilmesine zemin hazırlıyor.”

Böyle bir söz verilmiş olsa bile bunun yerine getirilebileceğini, yani PKK’ya Türkiye üzerinden silah sevkıyatı yapılabileceğine inanmak safdillik midir, yoksa

Abdullah Öcalan, çözüm süreci adı verilen görüşmelerde Tayyip Erdoğan’a teslim olmuştu, PKK bütün planlamalarını bu görüşmelere göre yaptı. MİT’in uçağına binerek Oslolarda görüşmeler yaptılar. ABD’nin ve İngiltere’nin koordinatörlüğünde özerklik elde edeceklerdi. Öcalan’ın deyişiyle, PKK’yı Türkiye’nin askeri yapıp bölge ülkelerini böleceklerdi sözümona böylece Türkiye’yi büyüteceklerdi. Böyle bir girişimin mümkün olmadığını ne yazık ki Kürt halkının canı, kanı pahasına herkes öğrenmiş oluyor.

KUKLA DEVLET DERSLERİ...

1991’de de Kürt halkını kandırmış ve ayaklanmaya sevketmişlerdi. Uçuşa yasak bölge ve Çekiç Güç korumasıyla bir devletçik inşa etmeye çalıştılar. Ancak 25 yılda, Amerikan silahlı ve siyasi gücünün korumasına, Türkiye’deki Amerikan işbirlikçisi iktidarların desteğine, fiilen ayrı bir devletmiş gibi örgütlenmelerine rağmen yine Bağdat’tan kopamıyor, yine Bağdat’a bağımlı, bir o kadar da İran ve Türkiye’ye bağımlı bir Barzanistan var karşımızda. Bağdat para musluğunu keser kesmez açıkta kalıyor Barzani. Bağımsızlık efelenmelerini hatırlayın Haziran ayı başında. Ne oldu peki? Kendi başına petrol satma imtiyazı elde etti görünüyor değil mi? Bu da pamuk ipliğine bağlı. Şu anda bunu da tam olarak gerçekleştirebilmiş değiller. Ayrıca petrol parasının Irak merkezi Hükümetiyle paylaşılması da önümüzdeki günlerde gündeme gelebilir.

PKK’nın MİT ve AKP’ye angaje olan tutumu zaten bir süredir PKK içinde tartışma yaratmıştı. Son dönemde ise PKK’nın kendini kandırılmış hisseden bir çocuk gibi yaptığı çılgınlık eylemlerinin Kürt halkı içinde taraftar bulması mümkün değil.

Fikret AKFIRAT - 09 Ekim 2014 - Aydınlık

Son Yazılar