beyhan yildirim ozel soylesi aydinlik2 

Bölgedeki koşullar Kürt devletine izin vermez!

SPD’nin Savunma Sözcüsü Rainer Arnold Aydınlık’a Konuştu :

Aydınlık’a konuşan Alman Parlamentosu Milletvekili ve SPD’nin Savunma Sözcüsü Rainer Arnold, sınırların silahla değiştirilmesine karşı olduklarını ve Kürt önderlerin de bu gerçeği kabul etmesi gerektiğini belirtti.

BAŞBAKAN Angela Merkel’in koalisyon ortağı Almanya Sosyal Demokrat Partisi SPD’nin Savunma ve Güvenlik Politikaları Sözcüsü, Alman Parlamentosu Milletvekili Rainer Arnold, gündeme ilişkin sorularımızı yanıtladı.

2002 yılından bu yana partisinin Savunma ve Güvenlik Politikaları Sözcüsü olarak görev yapan Arnold, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in (SPD) en önemli kurmaylarından.

Almanya-ABD ilişkilerine büyük önem veren Rainer Arnold, Berlin’in Irak ve Suriye’nin bölünmesine karşı olduğunu vurguladı. Diplomatik bir dille, sorularımıza kısa yanıtlar vermeyi tercih eden SPD Dışişleri Sözcüsü şu ifadeleri kullandı:

“Almanya olarak, sınırların silah zoruyla değiştirilmesine karşıyız. Kürtler, kimliklerini ve haklarını yürürlükteki özerklikle koruyabilirler. Kürt önderleri şu gerçeği kabul etmelidirler: Bölgedeki koşullar, bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına izin vermez.”

Rainer Arnold, Tayyip Erdoğan’ın İsviçre’deki banka hesapları konusunda Alman Hükümeti’nin elinde bilgiler olduğu yönündeki sorumuzu ise yanıtsız bıraktı.

rainer arnold3

‘ALMANYA KENARDA KALAMAZ’

Beyhan YILDIRIM >>> SPD olarak, 1998’den bu yana 12 yıl koalisyon hükümetlerinde yer aldınız. Dış politikadaki en önemli kazanımlarınız neler oldu?

Rainer ARNOLD >>> Almanya, söz konusu dönemde Avrupa Birliği bütünleşme sürecinin ilerlemesi ve derinleşmesi için elinden gelen her şeyi yaptı.

Beyhan YILDIRIM >>> Alman Hükümeti ve Meclisi’nin Kuzey Irak’a silah gönderme kararı, ana muhalefet tarafından ‘tabunun yıkılması’ [Almanya’nın çatışma bölgelerine resmen silah gönderme kararı alması] olarak nitelendi...

Rainer ARNOLD >>> Burada kesinlikle bir tabunun yıkılması söz konusu değildir. Dünyanın başka bölgelerinde de, örneğin Somali’de, Mali’de [askeri] eğitim faaliyetlerinin yanı sıra askeri yardımda bulunuyoruz. Amacımız, söz konusu ülkelerin güvenlik sorunlarını ileride kendi çabalarıyla aşabilmeleri için katkıda bulunmaktır. Güvenliğin, barışın, hukuk devletinin inşasında Almanya ve Alman Ordusu kenarda kalamaz.

Beyhan YILDIRIM >>> Temel bir eleştiri, Kuzey Irak’a silah sevkiyatı ile bölgedeki şiddetin daha da tırmanacağıdır...

Rainer ARNOLD >>> Mesele çok açıktır. Cihatçılara, IŞİD’e karşı silah gücüyle mücadele edilmesi gerekiyor. “Almanya karışmasın” demek, etik olarak kabul edilemez. Bölgede demokrasi, insan hakları, barış ve istikrarın egemen olması Almanya’nın yararınadır.

Beyhan YILDIRIM >>> Katar Emiri’nin Berlin’i ziyaret etmesi, Merkel Hükümeti ile görüşmesi nedeniyle eleştirilere maruz kaldınız. ‘Katar, Suudi Arabistan ve Erdoğan yönetimi bölgedeki Cihatçıları destekliyor’ eleştirileri...

Rainer ARNOLD >>> Katar’daki yönetimin, teröristleri desteklediğine dair kanıt yok. Ancak Katarlı işadamlarının bölgedeki Cihatçıları finanse ettikleri, destekledikleri biliniyor. Temennimiz, Arap ülkelerinin yanı sıra Türkiye’nin de teröre karşı oluşturulan koalisyonda yer almasıdır.

‘BÖLGE, BAĞIMSIZ KÜRT DEVLETİNE İZİN VERMEZ’

Beyhan YILDIRIM >>> Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, ‘Bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına karşı olduğunu’ açıkladı...

Rainer ARNOLD >>> Almanya, Irak’ın toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesinden yanadır. Kürtler, kimliklerini ve haklarını yürürlükteki özerklikle koruyabilirler. Kürt önderleri şu gerçeği kabul etmelidirler: Bölgedeki koşullar, bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına izin vermez.

Beyhan YILDIRIM >>> Irak’ın toprak bütünlüğü korunabilir mi?

Rainer ARNOLD >>> Ben Peygamber değilim. Almanya, Alman Dışişleri, hepimiz Irak’ın toprak bütünlüğünün muhafazası için elimizden gelen her katkıyı sunmalıyız. Ancak burada belirleyici olan, Irak’ın izleyeceği politikadır. Bağdat, ülkedeki çeşitli grupların arzularını, endişelerini dikkate almalıdır.

Beyhan YILDIRIM >>> Eğer bölgede bir Kürt devleti ilan edilirse, ne gibi sonuçları olur?

Rainer ARNOLD >>> Bölge, mevcut durumdan daha da kırılganlaşır. Artı Irak’a komşu ülkelerde de, Kürt devleti düşüncesinin kendi toprak bütünlüklerini de zedeler endişesi hâkim olur muhtemelen.

Beyhan YILDIRIM >>> Türkiye’de konuşlanan Patriot Füze Bataryaları ve Alman askerleri geri çekilecek mi? Hollanda, Patriotlarını ve askerlerini geri çekeceğini açıkladı...

Rainer ARNOLD >>> Bunu, şu aşamada söyleyemem. Konuya ilişkin iç görüşmelerimiz halen devam ediyor. Patriotların konuşlanması Türkiye ile dayanışmamızı sergilemek için simgesel bir önem taşıyordu. Konuya ilişkin kesin karar henüz verilmedi. Ancak benim kişisel görüşüm, Patriotların ve Alman askerlerinin Almanya’ya geri dönmesi yönündedir.

‘DÜNYA ÇOK KUTUPLUDUR’

Beyhan YILDIRIM >>> NSA (Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı) dinleme krizi nedeniyle Almanya- ABD ilişkileri gerilmiş durumda.

Rainer ARNOLD >>> Dinlemeler hepimizi ilgilendiriyor. Üst düzeyde görev yapan siyasetçilerin dinlenilmesi kabul edilemez. Bunu, bütün açıklığıyla Amerikalılara söylemeliyiz ve söylüyoruz.

Beyhan YILDIRIM >>> Alman istihbaratı BND’nin Türkiye’yi sistematik olarak dinlediğinden haberdar mıydınız?

Rainer ARNOLD >>> BND, faaliyetleri konusunda Alman Meclisi bünyesindeki Parlamento Denetleme Kurulu’nu bilgilendiriyor. Söz konusu kurulun üyesi değilim.

Beyhan YILDIRIM >>> Tayyip Erdoğan’ın İsviçre’deki banka hesapları konusunda Alman Hükümeti’nin elinde bilgiler olduğu iddia ediliyor. BND tarafından dinlenilmesinin ortaya çıkmasına rağmen, Ankara’nın cılız tepkiler vermesi banka hesaplarına dayandırılıyor. Ne düşünüyorsunuz?

[Soru yanıtlanmadı.]

Beyhan YILDIRIM >>> Ukrayna Krizi’nde siyasi çözüm ne kadar gerçekçidir?

Rainer ARNOLD >>> Siyasi çözüm dışında bir seçenek yoktur. İhtilaf halinde olan taraflar, uluslararası toplum, çözüm için, mutabakat için katkılarını sunmalıdırlar. Putin ile görüşmeler devam etmelidir. Ancak Rusya’nın hatalarını söylemekten sakınmamalıyız. Toplamında, diyaloğun sürmesi belirleyicidir. Almanya, askeri çatışmaları önlemek için, diyaloğa her zaman büyük önem verir.

Beyhan YILDIRIM >>> Sovyetler’in dağılmasından sonra, ABD’nin bir zamanlar iddia ettiği “dünya tek kutupludur” siyasetine ilişkin görüşünüz nedir?

Rainer ARNOLD >>> Kesinlikle tek kutuplu bir dünyada yaşamıyoruz. Uluslararası devletler sistemi çokkutupludur; birçok yeni güç merkezi vardır. Asya’da, Güney Amerika’da yeni güç merkezleri vardır. Ancak dünya bundan dolayı daha güvenli olmadı. ABD’nin teröre karşı mücadelede önderlik rolü önemlidir.

‘Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz’

Beyhan YILDIRIM >>> Alman Dışişleri, Almanya, Suriye’nin de toprak bütünlüğünü destekliyor mu?

Rainer ARNOLD >>> Biz, sınırların silah zoruyla değiştirilmesine karşıyız. Bu, bütün sınırlar için geçerlidir. Biz, Suriye’nin devletler hukukunda geçerli olan sınırlarını tanıyor, destekliyoruz.

Beyhan YILDIRIM >>> Batı, bölgede artan terör nedeniyle Suriye yönetimiyle ve Esad ile görüşmeli midir?

Rainer ARNOLD >>> Görüşmek elbette her zaman savaşmaktan daha iyidir. Ancak Esad, meşru protestoculara karşı sert müdahalesiyle desteği haketmediğini gösterdi. Ancak şu olguyu her zaman dikkate almalıyız: Dış politikada gri alanlar çok fazladır. Son tahlilde, ister aşırı dinciler olsun, ister Esad olsun, karşımızdakiler halkları diktatörlükle yönetmek isteyen siyasi güçlerdir. O nedenle, diktatörler arasında tercihte bulunmak, bizler için söz konusu olamaz.

Beyhan YILDIRIM >>> ABD’nin IŞİD’i desteklediğine dair yapılan açıklamalar var...

Rainer ARNOLD >>> Bu yönde bir işaret yok. İnsanlar, Suriye’de demokrasi ve insan hakları için protesto ettiler. Ondan sonra radikal güçler belirdi. Toplamında, dışarıdan bakıldığında, anlaşılması son derece zor bir karmaşıklık var.

Beyhan YILDIRIM >>> Teşekkür ederiz.

Söyleşi : Beyhan YILDIRIM - 22 Eylül 2014 - Aydınlık Berlin

beyhan yildirim rainer arnold soylesi

Son Yazılar