ali karsilayan

‘İdarei maslahatçılar esaslı devrim yapamazlar!’

Doğan Avcıoğlu, ölümünün 30.yılında mezarı başında anıldı ve onun anısına bir panel düzenlendi.

Bu toplantılarda konuşanlar daha çok Avcıoğlu’nu aydın, tarihçi, yazar olarak tanıttılar. Onun sosyalist bir aydın olarak 1960-71 döneminde yürüttüğü devrimci mücadelesine pek değinmediler. 1961 yılında YÖN dergisinin yayınlanması Türkiye’de sosyalizm mücadelesinde çok önemli adımdı.

Doğan Avcıoğlu YÖN Dergisinin 22.08.1962 tarihli sayısında bakın ne yazmış. “Sosyalizmi, halkçılık, devletçilik, laiklik, cumhuriyetçilik ve milliyetçilik ilkelerine dayanan Atatürkçülüğün en tabii sonucu ve devamı sayıyoruz. Sosyalizmin, Atatürk devrimlerini geliştirme ve ileriye götürme yolu olduğuna inanıyoruz.”

Devrim gazetesinde ise şöyle yazmış; “Kemalist Devrim daha tamamlanmış değildir, devam etmektedir.” (Devrim 11.11.1969) O gün Milli Demokratik Devrim en iyi böyle tanımlanabilirdi.

Bugünlerde CHP çok tartışılıyor, Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkıp çıkmadığı konuşuluyor. Bazı CHP’liler de hâlâ “Biz Atatürk devrimlerinin bekçiyiz” diyorlar. “Bekçilik mi, devrimcilik mi?” tartışmasına bakın YÖN Dergisi’nde nasıl yanıt verilmiş.

yon chp tasfiyeler

CHP DEVRİMCİLİKTEN NASIL UZAKLAŞTI?

“Biz bu tarihi seyri CHP’nin inkılapçılık vasfını nasıl kaybettiğini göstermek için sıraladık.

Bu o kadar doğrudur ki, CHP’nin en yetkili ağızları “CHP inkılapların bekçisidir” demek suretiyle bu gerçeği açıklamışlardır. İhtilalci Mustafa Kemal’in getirdiği ilkeler ya canlı olarak yaşayacak ve gelişecek, yahut ölü bir dogma haline gelecekti.

CHP’nin bugünkü tutumu, ikinci ihtimali bilerek veya bilmeyerek savunmakta olduğu inancını vermektedir. Bir siyasi partiye bekçilik ödevini verdiğiniz gün, ondan ileri bir hamle beklemeye hakkınız yoktur.”

(Sırrı Hocaoğlu CHP Hatay milletvekili YÖN Dergisi 27 Aralık 1961)

CHP’Yİ ELEŞTİREN SÖZ!

Bu yazı 52 yıl önce Doğan Avcıoğlu’nun çıkardığı YÖN dergisinde yayınlanmış, hem de bir CHP milletvekilinin imzasıyla. Sırrı Hocaoğlu, 1962 yılında kurulan Sosyalist Kültür Derneği Kurucular Kurulu’ nda yer almış bir devrimci. Doğan Avcıoğlu’nun kendisi de önce CHP Bilim Kurulu’nda görev almış, yine CHP kontenjanından 27 Mayıs Anayasası’nı hazırlayan Kurucu Meclis’e girmiş bir aydındır ama CHP’nin devrimcilikten vazgeçtiğini görmüş ve ayrılmıştır. Aynı yıl içinde Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Falih Rıfkı Atay da aynı gerekçe ile CHP’den istifa etmişlerdir. 1971’de kendi ifadeleriyle “Asker, sivil aydın zümre” önderliğinde bir devrim eylemine girişmiş ama başarılı olamamıştır. 1969 yılında yayına başlayan Türkiye için DEVRİM gazetesinin logosunun altında Atatürk’ün şu sözü yer alıyordu : “İdarei maslahatçılar esaslı devrim yapamazlar” Bu söz özellikle CHP’yi eleştirmek için kullanılıyordu.

Ali KARŞILAYAN - 17 Eylül 2014 - Aydınlık

Son Yazılar