esad ve esi yemek icin sirada225

Ezberbozan Esad!

Antakya ve bütün Doğu Kilislerin Patriği 3. Gregorius El-Lahham Suriyeli. Suriye, Irak,

Ürdün, Lübnan ve Filistin’de yaşayan Arap-Süryani Hristiyanların en güçlü temsilcisi.  81 yaşındaki Patrik, Ürdün sınırına yakın Dera kentinde doğdu. Türkiye, büyük oranda, Doğu Hristiyanları konusunda bilgisiz, ilgisiz ve duyarsızdır.  Ülkemizde ezici çoğunluk Frenk (Haçlı) istilası ve terörünü sadece Müslümanlara karşı yapılmış sanır. Frenk terör virüsü Anadolu ve Büyük Şam coğrafyasında en büyük tahribatı Doğu Hristiyan topluluklarına karşı yapmıştır. Kiliselerini yakmış, din adamlarını Antakya, Halep, Kudüs, Beyrut kapılarında çarmıha germiştir. İşte bu devrimci, yurtsever ve milli duruşun simgesi olan Antakya ve Doğu Kiliseleri Patriği El-Lahham iki gün önce büyük bir heyetle Washington’daydı.

BİZİ KORUYANA ZARAR VERMEYİN!

Türk basını, IŞİD ve ABD’nin koalisyon tiyatrosuna odaklı olduğu için, bu ziyareti ya okumadı ya da üç maymunu oynadı. Avrupa ve ABD, Hristiyanlar ve azınlıklar konusunda hassasmış. Onların hassasiyeti bizimkilerin Türkmenler konusundaki samimiyetsizliği hatırlatıyor.

Obama ile bir araya gelen El-Lahham, Obama’nın Irak ve Suriye Hristiyanları için kaygılı, Hristiyanları ve azınlıkları terör saldırılarından korumak için her türlü yardımı sunmaya hazır olduğunu söylemesi üzerine, El-Lahham: “Esad bizi koruyor. Siz bizi düşünüyorsanız bizi koruyana zarar vermeyin bu bizim için kafidir.” demiştir. Yani, gölge etme başka ihsan istemeyiz dersini vermiştir. Henüz iki gün önce “Suriye sorunun çözümü değil meselenin parçası. Esad’ın meşruiyeti yoktur” diyen Obama, El-Lahham’ın bu ifadesi üzerine: “Evet biliyoruz. Esad Hristiyanları koruyor. Hristiyanlar onun yönetiminde rahatlar. Suriye hükümetinin bu konudaki duyarlılığını biliyoruz”  demiştir. Hayırdır, bayram değil seyran değil Obama Esad’ı neden öpüyor?

EL-LAHHAM SURİYE’NİN YANINDA!

Obama ile yapılan görüşmenin ardından El-Lahham ve kalabalık heyet ABD’de faaliyet gösteren ‘Hristiyanları Koruma’ derneğinin düzenlediği konferansa katılıyor. Doğu Hristiyanları konuşmalarında Suriye, İran ve Hizbullah’a destek mesajları veriyor. Rusya ve Çin’e bu kuvvetlere verdiği destekten dolayı teşekkür ediyor. Bu kuvvetlerin Hristiyanlar ve azınlıklar için yaptıklarını övüyor. ABD ve Batı Hristiyan toplumların Suriye’nin yanında olmasını talep ediyor. İsrail’i ve arakasındaki güçleri ağır eleştiriyor. Bunun üzerine konuşma yapan Teksas Vilayeti senatörü Ted Cruiz, İsrail’i övüyor. Doğu Hristiyanların İsrail’in yanında olmasını istiyor.

ESAD’DAN ONURLU DURUŞ!  

Suriye, İran, Filistinli örgütler ve Hizbullah’ı IŞİD kadar tehlikeli terör odakları olduğunu söyleyince salonda kıyamet kopuyor. El-Laham ve heyet Senatörün kürsüden inmediği ve salondan çıkarılmadığı takdir de konferansı protesto edeceklerini ifade ediyor. Kovboy senatör tıpış tıpış salonu terk ediyor. Bir gün sonra ABD’li yetkililerle Suriye krizi boyunca farklı mekânlarda bir araya gelen Esad’ın siyasi danışmanı Buseyna Shaban’ın ‘IŞİD bahanesiyle Esad’a kayarız’ ihtimalini düşünen ABD ve şürekalarına cevapı verdi: “Hangi bahaneyle olursa olsun Suriye’nin egemenliğine saygı duymayanla savaşırız. Suriye saldırıya maruz kalırsa cenk ederiz.”

‘Hayat bir onurlu duruştur’ Arap atasözüne uygun davrananlar düşmanı ya dize getirir ya da saygısını kazanır. IŞİD’e karşı Suudi, Katar, Küveyt, Bahreyn ile ittifak arayanlar bu onurdan gaiptir. Dün IŞİD ile ittifak kurduğunu ilan eden, artık emaresi okunmayan ÖSO ile YPG (PYD) ittifakını öven mızıkçı Demirtaş bu onurlu duruşun terbiyesinden mahrumdur. Hristiyanların, Kürtlerin, Ezidilerin ve azınlıkların korunması için onları ölüm mangalarının önüne atan ABD ve İsrail ile ittifak arayanlar bu onurdan yoksundur. Esad, ABD başta olmak üzere Demirtaş dahil çok kimsenin ezberini bozmaya devam ediyor.

Not: Sevgili Sabahattin Önkibar haklı olarak Pilotumuza karşı eşi ve yeni doğmuş bebeği önünde yapılan çirkin saldırıyı kınamış. Nasıl ki, yabancı turiste tecavüz eden Türk için “Tecavüzcü Türkler” ifadesi kullanılmaz ise birkaç şerefsiz Küveytli’nin eylemi içinde “rezil Araplar” tabiri doğru değildir. Emin Çölaşan’ın “Araplar bizi arkadan hançerledi” ifadesi ne kadar bilim dışıysa, sevgili üstat Sabahattin beyin bu ifadesi de medeni ve onurlu Arapları rencide etmiştir.

Mehmet YUVA - 14 Eylül 2014 - Aydınlık

Son Yazılar