davutoglu petraeus225

Suriyelileri amaçlarınıza alet etmeyin! (2)

Tarih boyunca mağdur olmuş, vatanından edilmiş, iltica etmek zorunda kalmış

milyonlarca insana yurt olmuş Suriye, yakın tarihte ABD'nin Irak işgali sonrasında 4 milyon Iraklı mülteciye, 2006 İsrail'in Lübnan saldırısı esnasında 1 milyon Lübnanlıya, 1948'den beri yarım milyon Filistinli aileye ev sahipliği yapıyor. Mülteci sorunları ve sıkıntılarına aşikar olan Suriye, kendi halkının hangi mezbele çıkarlar için kullanıldığını idrak ettiği için Türkiye dahil bütün komşu ülkelerdeki Suriyelilerin evlerine dönmelerini istemiştir. Vatan'dan daha değerli bir mekânın olmadığını bilen Suriye'nin bu talebine Ürdün ve Lübnan'a giden Suriyeliler olumlu yanıt vermiş ve güvenli bölgelere yüzbinlerce vatandaş geri dönmüştür.

SURİYELİ BAKANLA KONUŞTUM TÜRKİYE'YE MESAJ GÖNDERDİ!

Türkiye bu çağrılara kulak vermemiş, hudut bölgesinde yaktığı fitne ateşini söndürmemeye yemin etmiştir. Hâlbuki Türkiye'nin kevgire dönmüş hudutlarına sahip çıkması, terör örgütlerine kapılarını kapatması, Türkiye'ye, özellikle yakın bölgelerden göç etmiş, milyonlarca Suriyelinin evlerine dönmesi hem Suriyeliler hem de Türkiye vatandaşları için yığınla meselenin ve sıkıntının hal olmasının önünü açacaktır.

Salı günü, Suriye-Vatan Uzlaşma Bakanlığından sorumlu Devlet Bakanı Dr. Ali Haydar ile görüştüm. Bu görüşme esnasında Suriye hükümetinin Türkiye'deki mülteciler için neler planladıklarını sordum:

"Suriye hükümeti olarak Türkiye'deki bütün mültecileri kayıtsız şartsız kabul etmeye hazır olduğumuzu resmi olarak BM Mülteci Komiserine bildirdik. Lübnan Arsel mülteci kampı bariz bir emsal teşkil etmektedir. Bölge IŞİD terörüne maruz kalınca kendilerine kapılarımızı açtık ve farklı siyasi içtihatlara sahip olmalarına rağmen bugün aziz vatanlarında sağ-salim ve güven içinde yaşamaktadırlar. Lazkiye spor komplekslerinde küçük bir çocukla yaptığım konuşma esnasında yaşadığım ilginç bir anımı aktarmak istiyorum. Çocuğa babasının nerede olduğunu sordum. Çocuk cevaben: 'Babam kâfir Suriye devletine karşı cihat ediyor' dedi. Mülteciler Suriye devletinin geri dönenlere zulüm ettiği haberlerine itimat etmesinler. Türk hükümetine buradan tekrar çağrıda bulunuyoruz. Mülteciler meselesini siyasi-ticari amaçlarınıza alete etmeyiniz. Gelin bu meseleyi Suriyelilerin ve Türkiye'nin daha büyük sosyal felaketler yaşamadan ülkenizin hayrına çözmek için işbirliği yapalım."

Arapçadan: Prof. Dr. Mehmet Yuva

Bessam Abu ABDULLAH - 22 Ağustos 2014 - Aydınlık

Son Yazılar