hasan basri ozbey11 225

İşçi Partisi Genel Sekreterliği Görevinden İstifa Ediyorum!

Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı zaferini ilan ettiği saatlerde İşçi Partisi istifa şokuyla sarsıldı.

İşçi Partisi Genel Sekreteri Hasan Basri Özbey, saat 19.00'da Doğu Perinçek'e gönderdiği mektupla istifa ettiğini duyurdu.

İşte Hasan Basri Özbey'in İP lideri Doğu Perinçek'e yazdığı mektubun tam metni:

İşçi Partisi Genel Başkanlığı’na,

Konu : İşçi Partisi Genel Sekreterliği görevinden istifa bildirimidir.

İşçi Partisi Genel Sekreterliği görevinden istifa ediyorum.

Görevden ayrılma kararımın esasını oluşturan siyasi, ideolojik ve örgütsel gerekçelerim ile ikincil ve de önemsiz olan özel-kişisel gerekçelerimi yazmayacağım.

Çünkü, istifamı zorunlu kılan sorunların çözümü konusunda ümitvar değilim.

Bu nedenle gerekçelerimi tartışmaya açmayı yararsız görmekteyim.

İlerde, ateşe atmak iddiasında olduğumuz “ben”imiz yol verirse, tartışma amaçlı olmasa da, durum tespiti için gerekçelerimi yazmak hakkımı saklı tutuyorum.

Ancak bu aşamada, şu hususun bilinmesinde yarar görüyorum:

Son 3 aylık dönemde Genel Sekreterlik koltuğu işgal altındadır.

İşgalci devre dışıdır ve gizli işsizdir.

Genel Sekreter, tüzüğün ve Kurultay, MKK ve MYK kararlarının yüklediği görevleri, özgüven ve kararlılıkla yerine getirememiş, görevini yapamamıştır.

Genel Sekreter, çok önemli bir süreçte ve çok önemli bir tartışmada görüş açıklamamış, tutum alamamış, seyretmek zorunda kalmış, boyun eğmiştir.

Genel Sekreter; “Genel Başkanın yüzüne baka baka farklı fikirler savunmuş”, “dangalakça karara meyletmiş”, “düşmanın ajan örgütleriyle aynı safa düşmüş”, “gerçeğe aykırı bilgi vermiş”, “Beyoğlunun sidikli sokaklarında öncü savaşçı olmuş”, “Parti tarihinin üçüncü dönemecinde ideolojik zaafa düşmüş”, “toplumdan bihaber, halktan kopmuş”, “tecrübesiz”, “şucu bucu” olup “kendi aranızda toplanıp karar alın” önerisine muhatap olmuş, Kurultaydan sonraki en yüksek karar organının toplantısında konuşmamış, oy kullanmamış, ajan örgütün gazetesi sallanarak hakarete muhatap olunca gösterdiği insani, insiyaki tepki, “neden rahatsız oluyorsun” tepkisiyle karşılanmış, yüreğinin sesini dillendirince “kötü yönetici” sayılmış, bu da yetmemiş “kınanmış”, özgüvenini, kararlılığını kaybetmiş, “bu iş burada bırakılamaz, üstüne gidilecek” tehdidinin öznelerinden olmuş, hayali bir “şu’cu ekibin” parçası yapılmıştır.

Bunlarla mücadele etmem, etmeyeceğim.

Bu iklimde Genel Sekreterlik yapmam olanaksızdır.

Bu iklime uygun Genel Sekreter ben değilim.

Bu iklim, maalesef yürürlükteki “tarzı siyasettir”. Değişme olasılığı yoktur!

Belki de değişmesine gerek yoktur. Böyleyse bu tarz siyasette bana yer yoktur!

İstifa ederek, fuzuli işgale son veriyorum ve “burada bırakılamayacak iş” için boşa emek harcanmasını önlüyorum."

Odatv - 10 Ağustos 2014

HASAN BASRİ ÖZBEY’DEN KAMUOYUNA ZORUNLU AÇIKLAMA :

İŞÇİ PARTİSİ 40 YILLIK DOĞRU HATTI, KARARLI MÜCADELESİ VE DİRAYETLİ ÖNDERLİĞİYLE BÜYÜK ZAFERLERE İLERLEMEKTEDİR!

İşçi Partisi Genel Sekreterliği görevinden istifam üzerine çeşitli spekülasyonlar yapılmaktadır.

İstifamızın gerekçeleri benimle, Partim arasındadır. Özeldir! Kişiye özel olarak Genel Başkana ve Merkez Yürütme Kurulu Üyelerine gönderilen istifa mektubumuz, kaynağı meçhul bir biçimde bir internet sitesi tarafından ele geçirilmiş ve yayınlanmıştır. F Tipi Gladyo’nun benzer eylemleriyle yıllarca hapisanelerde kalan kişilerin yönetimindeki anılan internet haber sitesinin eylemi, kişisel haklarımıza, haberleşme özgürlüğümüze yönelmiş çirkin bir saldırıdır.

ÖNCÜ PARTİ

İşçi Partisi, Türk Devriminin öncü partisidir.
Her meselesini tartışır, eleştiri özeleştiri mekanizmasını her zaman işletir.
Karara varır ve savaşına devam eder. Bunun için sağlıklıdır.
Eleştirilerimizin hedefinde, partinin ideolojisine ve programı yoktur.
Eleştirilerimizin hedefinde kişiler yoktur.

TÜRKİYE’NİN UMUDU İŞÇİ PARTİSİ

İşçi Partisi ideolojik hattı, Kemalist Devrimi tamamlama programı ile Türkiye’nin umududur.
50 yıllık eğilmeden bükülmeden kararlı mücadelesiyle, ulusal ve uluslarası düzlemde saygın bir lider ve tarihsel bir şahsiyet olan Sayın Dr. Doğu Perinçek’in dirayetli önderliğinde İşçi Partisi, büyük zaferlerin arifesindedir. Buna inancımız tamdır.

FEDA OLSUN

Türk Devriminin yeni atılımına önderlik edecek olan İşçi Partisi’ne, 41 yıldır her düzeyde hizmet etmiş olmaktan onur duymaktayız.
İşçi Partisi ve Milletimiz için;
Emek verdiysek, emeğimiz feda olsun!
Fedakarlığımız olduysa, az olmuştur ama feda olsun!

NÖBET DEĞİŞİKLİĞİ

Asıl olan kişiler değil, parti ve görevlerdir.
İstifamız bir görev değişikliğidir.
İşçi Partisi’nde Genel Sekreterlik görevini çok daha başarılı yürütecek olan çok sayıda devrimci arkadaşımız vardır.
Nöbet yeri derhal dolmuştur.
İşçi Partisi görev başındadır.
Atatürk Devriminin Karargahı Atatürk’ün koltuğunu işgal edenleri yıkma ve Milli Hükümeti kurma savaşımını artan ivmeyle sürdürmektedir.
Saygılarımla.

Hasan Basri Özbey - 11 Ağustos 2014
https://www.facebook.com/hasanbasri.ozbey

İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek’in Hasan Basri Özbey'in istifası üzerine yaptığı açıklama:  

DOĞU PERİNÇEK’İN AÇIKLAMASI :

“Genel Sekreterimiz Sayın Hasan Basri Özbey arkadaşımız, 2 Ağustos 2014 günlü MKK toplantımızdan bir gün önce, 1 Ağustos 2014 Cuma günü özel görüşme isteğinde bulundu.

Görüşmede Partimizin “ideolojik ve siyasal çizgisine sonsuz bağlılığını” vurguladı. Ancak eşinin avukatlık bürosunda yalnız kaldığını, iş yükünün çok ağır olduğunu, bu nedenle avukatlık yapmak zorunda olduğunu belirterek istifa kararını açıkladı. İş Hukuku alanında Partimizin İşçi-Sendika Bürosu’na katkıda bulunabileceğini dile getirdi.

Kendisine, bir gün sonra yapılacak MKK toplantısında değil, seçimden sonra istifa etmesini önerdim. Kabul etti. Seçim akşamı internet üzerinden MYK üyelerine gönderdiği istifa dilekçesinde yer alan gerekçelerin büyük bölümü MKK toplantısıyla ilgilidir. Oysa arkadaşımız toplantıdan bir gün önce istifa kararını bildirmişti. Ayrıca, Partimizde internet üzerinden istifa diye bir uygulama bugüne kadar görülmemiştir.

Sayın Hasan Basri Özbey arkadaşımıza Genel Sekreterlik görevindeki başarılı çalışmaları nedeniyle teşekkür ediyoruz.

Ağustos ayında yapılacak MKK toplantısına kadar Genel Sekreterlik görevine MYK üyemiz Sayın Nusret Senem arkadaşımız vekalet edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Y   o   r   u   m   l   a   r   :

Misafir - devrim11 - 2014-08-10 23:52:54

çok üzücü bir haber.kesinlikle istifa etmemeliydi! :(

Misafir - vatandaslar - 2014-08-10 23:24:36

Özbey devrimci karekterdir.

Misafir - endofdays - 2014-08-10 23:16:48

GERÇEK VATANSEVER VE ATATÜRKÇÜLERİN ARTIK MİLLETİMİZİN KURTULUŞUNA DAİR İŞÇİ PARTİSİ NE BAĞLADIĞI TÜM UMUTLAR EMİNİM ARTIK SÖNMÜŞTÜR.BİR GÜNDE ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN İKİ BÜYÜK FACİA YAŞADIK.GERÇEKTEN KARA BİR GÜN.ARTIK TEK UMUDUMUZ BÜYÜTTÜĞÜMÜZ VE BİREY HALİNE GETİRDİĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZ...

GERÇEK(PRAVDA) - 2014-08-10 22:41:13

Özü sözü bir olan, söylediği söze inanan. Dürüst, kararlı ve lider vasıflı Kemalist. Demek ki Ergenekon boyunca taşıyıp büyüttüğün parti de bazıları kendine demokrat. Çok üzüldüm.

Misafir - ERDiNC ÜNLÜ - 2014-08-11 05:23:02

Sn. Özbey´in degil, sn. Dogu Perincek´in istifa etmesi gerekli. Isci Partisi´inde de diger partiler gibi bir lider sultasi var. iP´in en büyük hastaligi elestirileri kabullenmeme ve özelestiri yapamama hastaligidir. Bu hastaliktan bir kurtulsalar mesafe alabilecekler. Bir cok yanlislari var, ama dedigim gibi bu hastalikltan bir kurtulsalar, bütün sorunlar asilir. Su ana degin cok elestirilerde bulundum, bana cevap verme lutfunda dahi bulunmadilar. Özelestiri yapamayanlar, elestirileri kabullenemeyenler asla yol katedemez. Ayrica bu zaaf bir kisiyi, bir yapiyi diktaya götürür. Oysa ki elestiri ve özelestiri kültürü cok yüksek bir haslettir. Fazla söze gerek yok. Hani o meshur hikayedeki gibi. Napolyon komutana savasi neden kaybettigini sormus. Komutan, “Cok sebebi var. Önce cephanemiz bitti” der. Napolyon, “Tamam, gerisini söyleme!” der.

Misafir - ali 2014-08-11 03:26:38

dar kapı siyaseti İŞÇİ partisinde hala devam ediyor.fedakarlıkları bir anda yok sayma insana değer vermeme bu örnekle somutlaşıyor.bu siyasetlerine karşı binlerce işçi aydın kaybettekleri halde yolları kendi dar çevreleri.

Misafir - Atilla - 2014-08-11 02:47:35

Sosyalist, Isçi Partisi üyesimisin bilmiyorum ama eger öyle isen yazdigin yorum bir Isçi Partiliye hiç yakismiyor. Hasan Basri Özbey istifa ettikten sonra mi kötü adam oldu? ki boykotu destekleyen adamin CHP'de ne isi olabilir? Isçi Partisi boykot karari almayarak korkak davrandi. Boykot ise yaramaz dediler, oy kullanmayanin orani %20, demek ki boykot ise yarardi ve ben twitterde görüyorum Isçi Partililer çekine çekine Dogu Perinçek'in kararina karsi boykotu destekliyor.

Misafir - Atilla - 2014-08-11 02:40:20

UlusalKanal'da ve AydinlikGazete'de Ekmeleddin Ihsanoglu'nun RTE'nin karsisinda hiçbir sansi yok dedilerki çok dogru. Peki Dogu Perinçek, Ihsanoglu'nun kaybedecegini bile bile neden oy verdi? Cünkü millet Dogu Perinçek'e AKP ile ittifak halinde demesin diye. Isci Parti'si dogru bir tutum sergilemisti taki Dogu Perinçek oy verme karari alana kadar. Isteyen oy verir isteyen oy vermez ama Dogu Perinçek vermemeliydi, hiç yakismadi.

Misafir - Atilla - 2014-08-11 02:37:17

Durum, Hasan Basri Özbey, Ekmeleddin Ihsanoglu'nu Dogu Perinçek'ten daha çok elestirdi. Bu durumda sana göre Hasan Basri Özbey de AKPli oluyor. Yani saçmalamissin ki mektupta öyle bir anlam da çikmiyor.

Misafir - güney - 2014-08-11 02:09:54

H.B.Özbey görevini başarıyla yerine getirmiş 40 yıldır bilimsel sosyalizmi savunan bir önder 'sosyalist' rumuzlu kişinin 'bireyci kemalist'şeklindeki ifadesi çirkin.Doğu Perinçek'in arkasına sığınarak böyle sözcüklerin kullanılması devrimcilere yakışmaz

Misafir - Devrim - 2014-08-11 01:46:11

'sosyalist' rumuzlu arkadaş!H.Basri Özbey arkadaşları içerdeyken partisini başarıyla temsil etti,partisini büyüttü,mücadeleci bir kimlik kazandırdı partisine Yiğidi öldür ama hakkını yeme!

Misafir - Durum - 2014-08-11 01:02:14

İP Génél Başkanının yéni politikasıyla uzlaşamadığını duyurmuş. Malum génélbaşkan bir sürédir téhlikéli bir şékildé AKP'yé yanaşmaya başladı.İstifanın içindé bu şikayétlér var.Tabiki üstü kapalı olaak. !!!

Misafir - birvatandaş - 2014-08-11 00:14:44

Hasan Basri Özbey gerçekten çok degerli bir devrimcidir. İşçi Partisi için büyük bir kayıp. Yazık oldu. Kendisine yapılan yakıştırmalar çok çirkin, çok üzüldüm.

Misafir - Cengiz - 2014-08-11 00:01:55

Doğu Perinçek'e saygım var ama yönetimi artık gençlere bırakmalı. Kan değişimi olmadan İşçi Partisi yüzde 1'e bile varamaz. Bence İşçi Partisi'nin başına Çağdaş Cengiz ve arkadaşları gelmeli.

TC Hayri Dedeoğlu 

Amerikan karşıtı tek. Parti işçi partisi dir. Biz taksim'de Silivri'de, Tandoğan'da Kızılay'da, Anıtkabir'de barikatları yıkarken levent kirca'lar, hasan basri ozbey'ler hep vardı. Ama ben masum Türker, haydar baş, Pamukoğlu Paşaları oralarda hiç görmedim. Şu halde, ülkenin kurtuluşa ve selamate götürecek tek parti İşçi PartisiAnkara dir. Ben Perinçek in büyük bir lider olduğunu biliyorum. Ama, Perinçek Silivri'den dışarıya çıkıncaya kadar herşey daha güzel ve daha yolundaydı. Sevgili Hasan Basri Özbey işi daha güzel götürüyordu. Ve hatta Kızılay'daki barikatları en ön safta, kendi elleriyle yıktı. Ve herkese nasip olmayan bir hamle ile, Dünyayı salladı.

Son Yazılar