isid cia capul cetesi

IŞİD Hatay'a dayandı!

Bölgemiz, ülkemizi de ciddi derecede tehdit eden, cehennemî gelişmelere gebe.

Mardin, Urfa, Antep ve Hatay vilayetlerimizde askerlerimizi akaryakıt kaçakçılarına kurban vermeye devam ediyoruz.

LİBYA'DA TÜM UÇAKLAR YAKILDI!

Libya kaynıyor. Ülkenin tek uluslararası Trablus havalimanı yoğun çatışmalara sahne. Havalimanında mevcut olan kullanılabilir uçakların tamamına yakını tahrip ediliyor. Bingazi havalimanı uzun zamandır uçuşlara kapalı. Libya'da erken kalkan darbe yapıyor. Ülke, Batı ülkelerin kuvvetleri, aşiretler ve farklı silahlı Lordların denetimindeki terör grupları arasında bölüşülmüş. "Köpeklerin kardeşliği önlerine kemik atıncaya kadardır" sözüne uygun, petrolden daha çok pay almak uğruna Libya'yı kasıp kavuruyorlar. Kaddafi sonrası Libya'nın bu duruma gelmesinde Erdoğan-Davutoğlu rejimi birinci derecede sorumludur. Türkiye'nin yakın dostu, 1974 Kıbrıs askeri harekâtında Türkiye'nin yanında kayıtsız şartsız duran, gerekli maddi yardımları sunan, on binlerce Türk'e ekmek kapısı olan ve 28 milyar dolar yatırım imkânı veren Kaddafi'ye "demokrasi ve özgürlük" yalanlarıyla ihanet edildi. Türkiye'nin onuru ve milli çıkarları ABD ve İsrail için ayaklar altına alındı. Libya artık Kuzey Afrika'nın Afganistanı'dır. Bugün Libya terör mikrobu üreten bir bataklık ve laboratuvar sahasıdır.

IŞİD'İN EN BÜYÜK TEDARİKÇİSİ!

IŞİD ve El-Nusra gibi cani ve harami şebekelerin Suriye ve Irak'taki faaliyetlerine en büyük silah ve militan sevkiyatı buradan yapılmış ve halen yapılmaktadır. El-Kaide ve onunla ortak hareket eden terör gruplarının denetiminde olan bölgeler itibariyle Afganistan, Yemen, Somali, Çad, Nijerya ile Tacikistan, Özbekistan, Çin Uygur bölgesi, Katar, Türkiye ve Kosova'dan sonra terör grupların sofistike silahlar üzerine eğitim aldıkları, militan devşirdikleri en önemli ülke Libya'dır. Sadece El-İntisar adlı Libya gemisinin İskenderun Körfezi üzerinden Suriye'ye taşıdığı tonlarca askeri mühimmat ve binlerce militan Davutoğlu'nun boynuna asılmış utanç madalyasıdır.

PETROL AKLAMA VE NİHAT ÖZDEMİR!

İskenderun Körfezi Akdeniz havzasının en stratejik limanıdır. Özelleştirilerek eski FB yöneticisi Nihat Özdemir'in başında olduğu Limak Holding'e kiralanmıştı. Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın Erdoğan'ın Hatay Cumhurbaşkanlığı seçim iftarına katılması anlamlı. Zira Hatay-İskenderun Körfezi, (Adana'nın Yumurtalık, Ceyhan ve Hatay'ın Dörtyol bölgeleri bu körfezin geleneksel sınırları içindedir). Samsun-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Kerkük-Ceyhan petrollerinin toplandığı ana sevkiyat merkezdir. Ayrıca Hatay-Dörtyol ilçesi ham petrol satışının yapıldığı ülkemizdeki sadece üç yerden birisi ve en önemlisidir. Türkiye'nin Akdeniz üzerinden yurtdışına ihraç ettiği gerek yerli gerekse ithal akaryakıt satış terminalleri Hatay-Dörtyol'dadır. Filistin'i kaçak petrolün aklandığı en kayda değer yerlerden birisidir.

IŞİD GÜVENLİ KORİDOR AÇIYOR!

IŞİD farklı hedefler için piyasada. Kerkük Barzanistan'a eklemlendi. Türkmenler paramparça. Musul an itibariyle Nakşibendi tarikatın yeni lideri olarak pazarlanan Saddam'ın sağ kolu İzzet İbrahim El-Duri'ye bağlı silahlı çetelerin kontrolünde. Buradan ayrılan IŞİD Suriye'ye odaklandı. Daha ağır silahlar, füzeler ve saflarına kattığı on binlerce yeni cani ve haramiyle Suriye'nin su, doğalgaz ve petrol havzalarına musallat olmak niyetinde. Musul'dan Rakka'ya buradan Halep'in Kuzeyinden Hatay bölgesine kadar olan geniş bir coğrafya üzerinde güvenli bir koridor açmak arzusunda.

KÜRTLERE GÜVENLİK GÖREVİ!

Suriye Kürt gruplarının kontrolündeki bölgeleri ele geçirmekten ziyade onları hudut bölgesine sıkıştırıp koridor için gerekli olan yolun güvenliğini istiyor. Suriye sahasında mevcut olan irili ufaklı bütün muhalefet gruplarını ya yok ediyor ya da bünyesine katıyor.

HATAY SINIRINDA ARTIK IŞİD VAR!

Bugün (dün) sabah itibariyle Hatay vilayetimize komşu Suriye tarafında ÖSO kontrolünde olan kasaba ve köylerin IŞİD ve El-Nusra gibi terör örgütlerin eline geçtiği haberi düştü. ÖSO kuvvetleri ya Hatay'a ya da Suriye ordusunun kontrolündeki bölgelere kaçıyor. Erdoğan-Davutoğlu rejimine çok kızgınlar. "İhanete uğradık" diyorlar. Suriye ordusunun, büyük kentlerin güvenliği stratejisi, tamamlandıktan sonra Suriye ordusunun kırsal alan ve sınır bölgelerine konumlanmış IŞİD'e karşı büyük operasyonlar yapmaya başlayacağı aşikâr. Hatay sınırına yığınak yapan IŞİD ve bölgede mevcut olan terör grupları orada tutunamadıkları takdirde kapağı Türkiye'ye atacakları gün ışığı gibi ortada. "Komşuda pişer bize de düşer" misali ya bu yangını söndürmek için sefer-birlik ilan edip şeytan üçgenini yıkacak, yahut bu ateş hepimizi yakacak.

Mehmet YUVA - 23 Temmuz 2014 - Aydınlık

Son Yazılar