ekmeleddin menderes olmasaydi2 

Atatürk Olmasaydı Da - O - Olurdu!

“Adnan Menderes ve arkadaşları olmasaydı

Türkiye hiçbir zaman diktatörlükten, mutlakıyetten ve totaliter rejimlerden kurtulamazdı” dedi.

Diyen kim?
Ekmeleddin İhsanoğlu, koskoca profesör…

Peki, Adnan Menderes’in kurtardığı diktatörlük(!) kimin dönemine ait? Diktatör kim?
Atatürk’ün silah arkadaşı, İsmet İnönü dönemi ve dolayısıyla diktatör de İnönü!

Bu durumda, Atatürk ve İnönü’nün partisi CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı yaptıkları şahıs, bu partinin ve Türkiye’nin kurucularına diktatör demiş oluyor.

O akıllı, biz aptalız ya; Atatürk ve İnönü’nün adlarını anmıyor ve bizler de anlamıyoruz!

*** *** ***

Diyor ki;
“Onların sayesinde demokrasi mücadelesi veriyoruz. Onları her zaman rahmetle ve minnetle anmamız lazım. Onlar canları pahasına bu demokrasiyi kurdular.”

Atatürk ve İnönü mücadele vermemiş, diktatör olmuş; yaptıkları ortada olan Menderes ve arkadaşları ise demokrasi kahramanı olmuş!
Bak, bak…

Bu ülke ve demokrasi için Atatürk-İnönü canlarını vermemiş; kendisini aday yapan partiyi kurarak demokrasinin önünü açmamış!
Vay, vay, vay…

*** *** ***

Atatürk’ün koltuğuna yine Atatürk’ün partisi tarafından aday gösterilen şahıs, Atatürk ve arkadaşına neler diyor?
Buna mı oy vereceğim ben?
(Hayır hiçbirine.)

*** *** ***

Bu konuda, TV’de çok belge gösterdim. Hepsi de güncel.
Oysa bunların hiçbirine gerek yokmuş, Ekmeleddin Efendi (Osmanlıcı ya, o yüzden Efendi!) konuşsa yetiyor.

Demek ki bu nedenle miting yaptırmıyorlar kendisine.
Ne kadar çok konuşursa, o kadar çok pot kıracak ve “deşifre” olacak.

Yakışıyor mu CHP’ye, böyle kişinin peşine takılmak?

Babasından “Atatürk sevgisi almadığı” çok net ve kesindi, bir kez de kendisi söyledi, gözleri buğulanarak:
“Ben babamdan ailemden Menderes sevgisi almış birisiyim. Onun için buradayım.”

*** *** ***

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun, Menderes, Özal ve Erbakan’ın mezarlarını ziyaretindeki konuşmasının bu bölümlerini “Atatürkçü” medya da vermiyor nedense!

Demek ki, boşuna “Cumhuriyet’in cahiliye devri” demiyorum

*** *** ***

Haberin ayrıntısını -tarihe kayıt olsun diye- aynen veriyorum:

“>i>Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, merhum Başbakanlar Adnan Menderes ve Necmettin Erbakan'ın kabirlerini ziyaret etti. Adnan Menderes'in kabri başında duygusal anlar yaşayan İnsanoğlu, gözyaşlarına hâkim olamadı. (…)

Yaptığı ziyaretin bir vefa borcu olduğunu söyleyen İhsanoğlu, ‘Bu ziyaretler bir vefa borcudur. Türkiye’de biz bugün demokratik süreci gelmişsek milletimizin birliği ve bu şehitler sayesinde olmuştur. Adnan Menderes ve arkadaşları olmasaydı Türkiye hiçbir zaman diktatörlükten, mutlakıyetten ve totaliter rejimlerden kurtulamazdı. Onların sayesinde demokrasi mücadelesi veriyoruz. Onları her zaman rahmetle ve minnetle anmamız lazım. Onlar canları pahasına bu demokrasiyi kurdular. Bize de düşen demokrasiyi ilelebet yaşatmaktır.’

Konuşması sırasında duygulanan ve gözyaşlarına hâkim olamayan İhsanoğlu, ‘Ben babamdan ailemden Menderes sevgisi almış birisiyim. Onun için buradayım’ ifadelerini kullandı.(…)

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun son durağı merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ın kabri oldu. Erbakan'ın Merkezefendi Mezarlığı'nda bulunan kabrini ziyaret eden İhsanoğlu, ‘Rahmetli Erbakan hoca ülkemizin yetiştirdiği çok kıymetli bilim adamlarından, siyaset adamlarından bir tanesiydi. Türkiye'de de siyasi bakımdan ezilmiş, uzun yılardır kimsenin ilgilenmediği kitlelerle ilgilenmiş, onlara umut vermiş ve onların aktif siyasete katılımını sağlamıştır. Refah partisinden ayrılanlar da bugün günümüze kadar 12 yıldır iktidarda devam ediyorlar. Demek ki Erbakan hocanın Türk siyasetindeki etkisi devam ediyor. Gerçi bazıları onun bu etkisini inkâr etmişlerdir ama Türk milleti vefakârdır’ ifadelerini kullandı.”

Hulki CEVİZOĞLU - 22 Temmuz 2014 - Yurt Gazetesi
http://cevizkabugu.com.tr/

Son Yazılar