akbaba kuresel emperyalizm2

Rusya ve Çin, Arjantin'i "akbabalar"ın elinden kurtaracak!

Akbabaların sonu!

Tam ABD mahkemesinin Arjantin'e 1.5 milyar dolar borç çıkardığı sırada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Buenos Aires'e geldi. Putin'in cuma gecesi ilk durağı Küba idi. Oradan gezi programında olmayan Nikaragua'nın başkenti Managua'ya gece yarısı inerek Başkan Daniel Ortega ile görüştü. Ortega'nın, Putin'i ordu-istihbarat-polis şefleriyle karşıladığını da ekleyelim. Putin 36 saat uyumadan Arjantin'e gelmiş oldu.

Arjantin'i körün tuttuğu file benzetebiliriz: Neresinden tutarsanız ona göre tanımlarsınız. Hatta sırtına çıkıp kırk yıl sömürmek de mümkündür. Fakat toplamda büyük bir ülkedir.

NATO'YA SAVAŞ AÇMIŞ TEK ÜLKE!

1982'de Malvinas Adaları'nı geri almak için İngiltere ile savaşmıştır. Bu anlamda dünyada bir NATO ülkesine savaş ilan etmiş tek ülkedir. Nükleer teknolojide dünyanın ilk beş ülkesinden biridir. Latin Amerika'nın en güçlü nükleer reaktörleri bu ülkededir. Kıtanın en yüksek eğitim düzeyine sahip toplumuna ve sağlam bir demokrasi mücadelesi tarihine sahiptir. Darbe döneminde otuz bin yurttaşını kaybetmiş, ama o faşist cunta sivil anayasanın tek bir maddesini değiştirememiştir. İki yüzyıllık tarihinde Arjantin anayasası sadece üç kere değiştirilmiştir. Çünkü Arjantin'de seçimle gelmiş bir hükümetin anayasanın tümünü (ya da herhangi bir maddesini) değiştirme yetkisi yoktur. Bunun için meclisin kendini feshetmesi ve sadece yeni anayasayı yapmak üzere yeni bir meclis ve senato seçilmesi gerekir. Üstelik hem meclis hem de senatoda çoğunluk sağlanmadığı müddetçe bu gerçekleştirilemez.

Rus Devlet Başkanı Küba'da Prensa Latina'ya şunu söyledi: "Arjantin, Rusya'nın Latin Amerika, Birleşmiş Milletler ve G-20'de stratejik ortağıdır". Ayrıca, başkanlık konutu "Casa Rosada"da onuruna verilen yemekte Malvinas'taki İngiliz işgaline karşı Arjantin'in iradesini tanıdıklarını da en başta belirtti. Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner de çok kutuplu dünya için Rusya'yla beraber olduklarını söyledi.

ÇİN'İN YATIRIMLARI!

Putin, Arjantin ziyaretiyle "stratejik üçgeni" tamamladı. Geriye ekonomik konular kaldı. Onu da bu Cumartesi günü Arjantin'e tarihi bir ziyaret yapacak olan Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping'e bıraktı. Çin, Arjantin'e tren ve bayındırlık hizmeti alanında 12 milyar dolarlık yatırım planlıyor.

Çin, 2005'ten bu yana Latin Amerika'ya 102,2 milyar dolar borç dağıttı. Ayrıca 346,7 milyar dolar enerji alanına, 171 milyar dolar da maden işletmelerine yatırım yaptı. Üstelik Ekvador'daki Toachi-Pilatón Hidroelektrik Santrali ve Nikaragua'da Panama Kanalı'na alternatif okyanuslar arası kanalı gibi dev yatırımlar bu hesaba dahil bile değil. 2013'te Latin Amerika-Çin ticareti ise 261 milyar dolar düzeyinde seyretti.

BRİCS'TEN TARİHİ HAMLE!

Çin Cumhurbaşkanı gelmeden önce BRICS ve Arjantin'in de üyesi olduğu Güney Amerika Birliği UNASUR bir devlet başkanları zirvesi yapacak. Brezilya'da gerçekleşecek toplantının önemli bir başlığı var: IMF ve Dünya Bankası'na karşı Yeni Dünya Kalkınma Bankası'nın kurulması. Salı günü Fortaleza'da imzalanacak anlaşmayla BRICS (Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan, Güney Afrika) ülkeleri dünyayı "kuzeyli akbabaların" elinden kurtaracak bir finans merkezini birlikte kuracaklar.

İşte Arjantin'i "akbabalar"ın elinden kurtaracak güç burada şekillenecek. Hiçbir ulus, geleceğini "akbaba fonları" ile yatıp kalkan ABD'li bunak bir yargıcın iki dudağına bakarak şekillendirmez. Hele ki Arjantin gibi bir ülkeye hiçbir güç bunu kabul ettiremez.

Özgür UYANIK - 15 Temmuz 2014 - Aydınlık Buenos Aires

Son Yazılar