fikret akfirat

PKK, Irak'ta hareket alanını genişletti!

IŞİD saldırısının ardından PKK yöneticileri üst üste yaptıkları açıklamalarda

bölgede statükonun bozulduğunu ve bundan en çok kendilerinin yaralanacağını vurguluyor. IŞİD ile ilgili eleştirel görünen açıklamaların satır aralarında yer alan bu değerlendirmelerden en açık olanı Murat Karayılan'ınkiydi. 18 Haziran'da Aydınlık'ta da yer verilen açıklamasında Karayılan şunları söylemişti:

"IŞİD'in son Musul çıkışı bir kez daha Skeys-Picot zihniyetine dayalı anlaşmaların anlamsızlığını ve Ortadoğu'nun yeniden düzenlenmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Özgürlük mücadelemizin tüm parçalarda ulaştığı boyutu da dikkate alındığında içinde bulunduğumuz yüzyılın bir Kürt yüzyılı olmasının koşulları doğmuştur. Bununla birlikte Ortadoğu'da derinleşen bu kaotik durum karşısında Kürt özgürlüğü temelinde demokratik konfederal sistemin çıkış yapma koşullarını da geliştirmiştir."

Karayılan, aynı açıklamasında, MİT ile İmralı'da görüşmeler yürüten Öcalan'ın bu gelişmeyi bir yıl öncesinden gördüğünü ve "Şengal'den Kerkük'e uzanan 'orta hat'" adını verdiği bir hattan bahsettiğini belirtti. Öcalan'ın bu hatta diğer örgütlerle ittifak kurmalarını önerdiğini açıklayan Karayılan, Mesut Barzani liderliğindeki KDP ve Celal Talabani'nin KYB'sine şöyle seslenmişti: "Kerkük ve Şengal'de halkımızı savunma savaşına HPG güçlerinin de katılması için olanak açmaya çağırıyorum."

ŞENGAL'DE YENİ KANDİL!

Karayılan'ın bu açıklamasından sonra, KDP'ye yakın Basnews'in PKK kaynaklarına dayandırdığı habere göre, PKK'ya bağlı silahlı unsurlar, Suriye-Irak-Türkiye üçgeninde yer alan Şengal Dağı'na yerleşti. PKK'ya yakın kaynak, Şengal dağı bölgesindeki Irak-Suriye arasındaki Rabia sınır kapısının PYD'nin denetiminde olduğunu kaydetti ve "PKK Şengal Dağı'nı Kandil gibi merkezi üslenme alanı haline getirmeyi amaçlıyor'' dedi.

Iraklı kaynakların verdiği bilgiye göre, daha önce Rabia sınır kapısının 20 kilometre kuzeyinden Türkiye'ye kadar olan kısmında KDP'nin hakimiyeti vardı. IŞİD'in saldırısından sonra, Türkiye sınırından Tel Afar'a kadar olan Suriye sınırındaki bölgenin tamamı KDP'ye bağlı Peşmerge'nin kontrolüne geçti.

Rabia sınır kapısının Suriye tarafındaki Til Koçer bölgesi, Ekim 2013'ten beri PYD'nin konrolünde. Fakat Iraklı bir kaynağın Aydınlık'a verdiği bilgiye göre, IŞİD Musul saldırısı sırasında kapının olduğu bölgeyi Suriye'den Irak'a geçerken kullandı. Iraklı kaynak, IŞİD'in Musul işgaliyle başlayan operasyonun aylar öncesinden planlandığını ve Barzani yönetimi ile anlaşmalı olduğunu vurguladı. Nitekim, IŞİD ile Peşmerge güçleri arasında herhangi bir çatışma olmadığı gibi, tam tersine Irak Ordusu'nun boşalttığı alanı Peşmerge doldurdu. Dikkat çekici olan önemli bir nokta da, bir süre IŞİD ile savaşan PYD'nin de Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'in boşalttığı alanda hakimiyet kazanması. Ayrıca kısa bir süre öncesine kadar çatışma yaşayan PYD ile Peşmerge güçleri fiilen ortadan kalkan Suriye ve Irak sınırının kuzey bölgelerinde karşılıklı kuvvet bulundurmaya başladı.

PKK-KDP GÖRÜŞMELERİ!

Aynı doğrultuda önemli bir gelişme de PKK'nın Suriye kolu PYD ile KDP yetkilileri 23 Haziran'da İstanbul'da biraraya gelmesi oldu. KDP'ye yakın Basnews'in haberine göre KDP ve PYD temsilcileri Ankara'da da buluştu. Toplantıda tarafların dört madde üzerine anlaştığı öğrenildi.

Anlaşma sağlanan maddeler şunlar: Medya üzerinden karşılıklı yapılan anti-propagandanın sonlandırılması, Kuzey Suriye ve Kuzey Irak sınırı üzerinde yaşanan sorunlara ortak çözüm bulunması,

Suriye'nin kuzeyinde tüm Kürt parti ve örgütlerinin siyasal çalışmalarını yapabilmelerine olanak tanıyan demokratik bir ortamın sağlanması, Taraflar arasındaki ilişkilerin ilerletilmesi amacıyla görüşme ve diyalogun sürdürülmesi.

MİSAK-I MİLLİ'NİN GÜNCELLENMESİ!

Bütün bu gelişmeleri anlamlandıran yazı ise PKK yayın organı 23 Haziran günlü Özgür Gündem'in manşetinde yer aldı. Mustafa Karasu, Hüseyin Ali imzasıyla yayımladığı yazıda, Suriye'nin ve Irak'ın kuzeyini kapsayarak "Misak-ı Milli'nin güncellenmesi"ni öneriyordu. Abdullah Öcalan'ın yazı ve konuşmalarında sıklıkla dile getirdiği bu görüş, AKP-PKK açılımının da temelini oluşturuyor. Karasu'nun aynı yazıda bu işlemin PKK ile işbirliği içinde olacağını döne döne vurgulaması da ayrıca dikkat çekti.

Tam bu süreçte, AKP ve PKK yönetimlerinin açılımda ikinci aşamaya geçildiğini açıklaması ve ardından, 7 maddelik bir paketin TBMM'ye sevkedilmesi de Musul işgaliyle başlayan yeni hamlenin amacını ortaya koyan resmi tamamlayan son gelişme oldu.

Fikret AKFIRAT - 27 Haziran 2014 - Aydınlık

Son Yazılar