emperyal ajan3

Kaybeden Atatürk'ün Türkiyesi'dir!

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak aday arayışı, halkın tümünü kucaklayacak aday beklentisi ile başlatıldı.

“Kucaklama” sıcak, insani ve korumacı bir kavram. Kucaklanmak isteği, korunma, sığınma, sevilme ihtiyacının bir yansıması…

Toplumun bir bölümü, AKP tarafından sürekli kucaklanıyor. Onlar Cumhuriyetle hesaplaşma adına 12 yıldır kayırıldılar, korundular, ayrıcalıklardan yararlandılar, zenginleştiler, sosyal tabakaların en üstüne yerleştirildiler.  Eğitim onların isteklerine göre yapılandırıldı, ihaleler onlara verildi, devletin kilit noktalarına onlar yerleştirildi, yargı onların beklentilerine uygun kararlar verdi.

Toplumun diğer yarısı ise ezildi, haksızlıklara uğradı, demir parmaklıklar ardında yaşamlarını çürüttü. İşsizlikle, yoksullukla sınandı ve itibarsız kılınarak aşağılandı.

AKP politikaları ile ayrıştırılanlar, ezilenler, aşağılananlar, yaşam biçimlerine, inandıkları değerlere baskı uygulananlar tüm bu acılara göğüs gererken bir umutları vardı. Cumhurbaşkanlığı seçimi… Cumhurbaşkanlığı seçimi, ülkemiz için bir umut olabilir, aydınlığa giden yolu açabilir, yeni Cumhurbaşkanı ile yaralar sarılabilir, Türkiye Cumhuriyet değerleri ile barışabilirdi.

Şimdi onlar soruyorlar:

“Bizi kim kucaklayacak?”

“Uğruna mücadele ettiğimiz, eğilmeden, bükülmeden savunduğumuz, bedel ödemekten yüksünmediğimiz Cumhuriyet değerlerinin, devrimlerimizin, gönlümüzdeki Atatürk sevgisinin temsilcisi olacak Cumhurbaşkanı adayımız nerede?”

Topluma duyulan saygının göstergesi, bu sese kulak vermektir; 12 yıldır kucaklanmakta olanlara yeni bir kucak açmak değil…

Milyonlarca kişi kendisini öksüz hissediyorsa, tepkiler çığ gibi büyüyorsa, çatı adayını reddedenler gece gündüz telefonlara sarılıp feryat ediyorsa, bunlara kulak tıkayanların tavrını nasıl açıklamak gerekiyor?

Kazananı belli olmayacak bir seçime doğru ilerliyoruz. Kim kazanırsa kazansın kaybeden bellidir. Kaybeden Atatürk’ün Türkiyesi’dir.

Kaybeden, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkeleri, ideolojisi, 90 yıllık onurlu mücadele çizgisi, sosyal demokrasi ve çağdaş ve tam bağımsız Türkiye idealidir.

Türkiye artık siyasal İslamcı siyasetin tek seçenek haline dönüştürüldüğü, Neo-Osmanlıcı siyaset anlayışının prim yaptığı, Cumhuriyet Türkiye’sinin ameliyat masasına yatırıldığı, Mustafa Kemal Atatürk’ün giderek değersizleştirildiği bir sürece adım atmıştır.

“RTE olmasın da kim olursa olsun” diyenlerin tuzağına düşülmüştür.

“RTE olmasın” diyenlerin karşı çıkışı sadece yolsuzluklara ve otoriter yönetim anlayışına indirgenmiş, laik Türkiye’ye ve cumhuriyet değerlerine karşı oluşturduğu tehdit görmezden gelinmiştir.

Tuzağı görmeyenler, görüp de görmezden gelenler, kişisel çıkarları için suskunluğu seçenler için gelecekte yaşanacak pişmanlıkların dönüşü, ne yazık ki olmayacaktır.

Gerçekleri görenlere, görüp de ses verenlere selam olsun!

Nur SERTER  - 25 Haziran 2014 - Odatv

Son Yazılar