ufuk soylemez225

3.Üncü Aday Açıklanacak (Mı)?

CHP ve MHP’nin çatı adayı olarak, “millici” değil de,

“dinci” bir ismi açıklaması muhalefet çevrelerinde ve AKP adayına oy vermek istemeyen geniş kitleler nezdinde büyük bir kafa karışıklığı ve hayal kırıklığına yol açtı.

Açıklanan adayın kişisel ve ahlaki niteliklerinin öne çıkarılması, akademik ve iş yaşamının övülmesi bu sıkıntının aşılmasına yetmiyor.

Adayın mesleki veya şahsi niteliklerine kimsenin bir itirazı da yok esasında.

Sorun, siyasal İslamcı bir çizgiden ve hayat anlayışından gelen böyle bir şahsiyetin Türkiye’nin bugün karşı karşıya kaldığı, bölücü-terörden, mezhep ayrımcılığına kadar önemli birçok meselesi hakkındaki yorum, fikir ve düşüncelerinin kimse tarafından bilinmiyor olması. ABD’nin “ılımlı İslam” adını verdiği ve bugün ülkemiz dahil, bütün İslam ülkelerini kaosa ve kamplaşmaya sürükleyen proje hakkında ne düşündüğü, Kıbrıs’ta, Ermeni meselesinde, AKP’den farklı ne dediği bilinmiyor.

Buna rağmen laik-demokratik Atatürk Cumhuriyetinin kurucu değerlerine gönülden bağlı, milyonlarca yurttaşımız, AKP ve T. Erdoğan’ı istemiyorsanız, bu adaya oy vermeye “mecbursunuz” anlamına gelen bir psikolojik harekata, baskıya ve propagandaya hedef oluyor.

Bu durumda, Atatürk Cumhuriyetine, onun laiklik başta olmak üzere kurucu değerlerine bağlı, milletin manevi değerlerine saygılı, milli duruşu olan, ulusal çıkarlardan yana, dürüst ve şaibesiz, hukukun üstünlüğüne inanan, devlet ve parlamento tecrübesi bulunan, kamuoyunda saygınlığı ile tanınan bir adaya, sağ-sol demeden, Atatürk’te Birleşenlerin gönül rahatlığıyla oy ve destek verebileceği bir 3′ncü adaya açıkça ihtiyaç olduğu görülüyor.

Şimdi bize düşen, Sn. Hüsamettin Cindoruk, Sn. Deniz Baykal, Sn. Metin Feyzioğlu, Sn. Sadi Somuncuoğlu gibi bu niteliklere uygun, kapsayıcı ve kucaklayıcı olan değerli isimlerden birisi üzerinde uzlaşarak, 3ncü bir aday olarak kamuoyunun takdirine sunmaktır.

Bu nedenle Ankara’da 24 Haziran 2014 tarihinde geniş katılımlı, bir büyük buluşma ve toplantı yapılacak. Oradan böyle bir sonuç çıkar ve mutabakat sağlanırsa, parlamentodaki yürekli, vatansever, Atatürkçü, millici ve gerçek demokrat, 20 CHP’li milletvekilinden böyle bir aday için imza vermeleri beklenecek.

Aksi halde siyasal İslamcı zihniyetten gelen iki adaydan birini seçmek zorunda bırakılacak yurtseverlerden önemli bir bölümünün sandığa gitmeme ihtimali durumu daha da zorlaştıracak gibi görünüyor.

Bu 3ncü aday önerisi, iyi niyetli, demokrat ve milli bir çözüm ve çıkış için hem meşru, hem de gerekli bir öneridir. Çatı adayına oy vermezseniz T. Erdoğan’a destek vermiş olursunuz diye yazan ve tehdit edenlere, biz de başka bir açıdan cevap vermek istiyoruz.

Çatı adayının en hararetli ve istekli destekçileri arasında, IMF ve ABD’nin has adamı K. Derviş’ten, dönek solculardan C. Çandar’a, F- tipi medyanın kalemşörü Ş. Alpay’dan, M. Altan’lara kadar gayrı-milli, Sorosçu, ikinci Cumhuriyetçi ve geçmişin kartel medyasının sabıkalı isimleri var.

Bu durumda Çatı adayına oy verecek, Atatürkçü – Cumhuriyetçi – millici vatansever ve demokrat insanlarımız, bu isimlerle hangi ilke-ideal veya istikbale yönelik olarak beraber hareket edecekler? Bu çelişki, bu lafları yazanları hiç rahatsız etmiyor mu?

Biz “siyasal İslamcı” – “yeni Osmanlıcı” zihniyetlere mahkum mu kalacağız. Bu millet sıkıştığında her zaman ya bir yol bulmuş ya da bir yol yapmıştır. Buna inanıyorum, milletimize güveniyorum.

Ufuk SÖYLEMEZ - 21 Haziran 2014 - Aydınlık

Son Yazılar