lice gercegi2

Özerklik İçin Köyleri Boşaltıyorlar!

Lice gerçeğini yerinde gördük! Çekilen PKK'lılar üçgende toplandı!

ABD denetiminde AKP hükümeti ile yürütülen açılım sürecinde Lice-Hani-Genç üçgeni PKK'nın özerklik merkezi haline geldi.

PKK'nın özerklik uygulamaları Kürt yurttaşları vurdu!

PKK'nın Lice'deki özerklik eksenli kışkırtma girişimleri sonrası tüm Türkiye'nin gözü buraya çevrildi. Aydınlık olarak bölgede neler olup bittiğini yerinde araştırmak istedik. Ancak PKK'nın Lice-Genç-Hani üçgenini dışarıya kapatması nedeniyle bölgede yaşayan köylüler ve kanaat önderleriyle konuşma yolunu seçtik. Onların isimlerini veremiyoruz, hatta birçoğunun yaşadığı köyün adını da. Nedeni açık. Bugünlerde AKP medyası tarafından barış yanlısı ilan edilen PKK, bu kişileri hemen hedefe oturtuyor.

ÖZERKLİK ÇALIŞMALARI BURADAN YÖNETİLİYOR!

PKK'nın bölgede operasyon yapmak isteyen askere karşı vatandaşları kalkan olarak kullandığı Lice, özerklik çalışmalarının merkezi konumunda. AKP ile yürütülen açılım sürecinde askerin geri çektirilmesi ve devlet kurumlarının etkisiz kılınmasıyla PKK, Lice-Genç-Hani üçgeninde deyim yerindeyse özerkliğin "hükümet konağı"nı kurmuş durumda.

İşte bölgede yaşayan köylülerin ve bölgenin önde gelen isimlerinin anlatımıyla Lice gerçeği: Lice-Genç-Hani üçgeninde yer alan dağ sıraları PKK'lılar için Irak'ın kuzeyindeki kamplara geçiş noktasını oluşturuyor.

PKK, BURADA BİRÇOK EĞİTİM ÜSSÜ KURDU!

Özellikle açılım sürecinde çevre bölgelerden çekilen PKK'lı gruplar Lice-Genç-Hani üçgeninde toplanmış durumda. PKK'nın kritik üs bölgesiyse "Speni" olarak adlandırılan Şenlik köyü çevresi. Açılım süreciyle nefes alan PKK, burada birçok eğitim kampı kurmuş durumda.

PKK'nın özerklik üçgeniyle ilgili en dikkat çekici iddia da Speni bölgesiyle ilgili. Bazı köylüler, PKK'nın kandırarak dağa götürdüğü çocukların bir kısmını işte bu bölgede tuttuğunu ifade ediyor. Köylülere göre PKK'nın Türkiye içindeki ana eğitim alanlarından biri işte bu bölge.

SÖZDE HÜKÜMET KONAĞI 'SİSE' KÖYÜNDE!

PKK'nın sözde KCK mahkemeleri de Lice'de. "Sise" olarak bilinen Yolçatı köyü, PKK'nın açılım süreciyle uygulamaya çalıştığı KCK örgütlenmesinin merkezi konumunda. Bölgede yaşayanların isyan ederek anlattığına göre PKK, sözde yargılamak istediği kişilerin yazılı çağrı kâğıtlarıyla Sise köyüne gelmesini istiyor. Köye yolu düşenlerin arasında Diyarbakır'da büyük inşaat işleri alan müteahhitten köy çevresinde ağaç kesen köylülere kadar geniş bir liste sayılıyor. PKK'nın Sise köyünde sözde PKK "şehitliği" de var. Bölgede yaşayan köylüler bu yerin kapısında ellerinde uzun namlulu silahlarla PKK'lıların nöbet tuttuğunu belirtiyor.

Bundan askerin haberi var mı? Elbette var. Ancak köylülere göre asker bu bölgeye uğramıyor. Mümkün olduğunca PKK'lılara ilişmiyor. Bu durumu da sadece bölgede yaşayanlar değil; Diyarbakır ve çevresindeki hemen hemen herkes biliyor. PKK bölgede yaygın biçimde yetiştirilen hintkeneviri üretiminden payını da Sise köyünde kestiği "ceza"lardan elde ediyor. Adı "ceza" olan bu paralar aslında hintkeneviri üretenlerin PKK'ya verdiği haraç. Ayrıca PKK'nın kendisine ait tarlaları da var.

KÖYLÜLER SİLAHLANIYOR!

PKK'nın Lice-Hani-Genç bölgesini özerklik üssü haline getirme girişimleri halkın tepkisine yol açmış. Zira bölgede üslenen PKK'lıların birçoğu başka yerlerden özel görevle Lice'ye gönderilmiş. Bu nedenle bölge halkının hassasiyetleri ve istekleri PKK'lılar tarafından dikkate alınmıyor. Geceleri kamyonet ve ciplerle "devriye" gezen PKK'lılar köylüleri yoğun baskı altına almış durumda. BDP'ye oy vermemesi nedeniyle PKK'lılar tarafından saldırıya uğrayan bazı köylerde PKK'ya karşı silahlanmanın başladığı endişeyle anlatılıyor. Lice'de yaşayan bir köylü aktarıyor: Yakında PKK ile köylülerin çatıştığı haberini duyarsanız şaşırmayın. Askerin koruyamadığı köylüler, başka çareleri kalmadığı için silahlanmaya başladı. Lice'de yaşayanların anlattığı bir olay ise inanması zor bir iddia barındırıyor. Buna göre PKK'nın yol kesme eylemleri sonrası bölgedeki askeri birlikler ile PKK'lılar arasında ilginç bir temas noktası ortaya çıktı. Yol kesme eylemi sırasında PKK'lılar durdukları araçların anahtarlarını topluyor. Akşam alınan anahtarlar sabah sahiplerine teslim ediliyor. Anahtarları teslim eden ise asker. Olay birçok kez tekrarlanıyor.

LİCE'DE KEÇİ BESLEMEK YASAK!

Lice-Hani-Genç üçgenindeki dağlık alan PKK için kritik önemde. Bölgenin ağaçlık olması PKK'lılara koruma sağlıyor. Keçiler ise bu ağaç ve çalıların yapraklarıyla besleniyor. Bu nedenle PKK, bu bölgede keçi yetiştirilmesini yasaklamış durumda. Liceli bir çiftçi, gizlice keçi yetiştiren bir komşusuna PKK'lılar tarafından 10 bin lira ceza kesildiğini anlatıyor. "PKK için önce kendi savunması gelir" diyor köylü, "çiftçinin geçimi son sıradadır. Ne kadar anlatsanız kabul etmezler."

ÖZERKLİK İÇİN KÖYLERİ BOŞALTIYORLAR!

AKP ile yürüttüğü açılım sürecinden aldığı destekle Lice-Hani-Genç üçgenini "özerklik" çalışmalarının merkezi haline getiren PKK, bölgede kendisine itaat etmeyen köylülere yönelik yoğun bir şiddet politikası yürütüyor. Bu köyler arasında Kıyı, Erkenciler, Orhanlı, Şahlak ve Akçabudak köyleri ilk akla gelen yerler. PKK'nın baskı uygulayarak köyünden attığı yüzlerce örnekten biri de Hüseyin Adıyaman.

'KÖYDEN ÇIKMAZSAK ÖLDÜRECEKLERMİŞ'

Dağcılar köyünde yaşamını sürdüren Adıyaman'ı, 30 Mart'taki yerel seçimler sonrasında PKK'lılar tehdit etmeye başlıyor. Yerel seçimde Adıyaman ailesinin kendilerine oy vermediğini tespit eden PKK'lılar, Adıyaman'dan köyü terk etmesini istiyor. PKK'lılar, Adıyaman'ı iki kez ciddi biçimde dövüyor.

Olayın sonrasını ise Adıyaman şöyle anlatıyor: "Eğer köyden çıkmazsak bizi öldüreceklerini söylüyorlar. Gece saat 23.00 sıralarında evimizi bastılar. Ben önce sessiz kaldım. Kaleşnikof ile evimin camlarını kırdılar. Daha sonra dışarı çıktım. Kapıyı neden açmadığımı sorduklarında uyuduğumu söyledim. Keleşin dipçiği ile belime vurarak beni evden uzaklaştırdılar. Daha sonra evden 500 metre uzağa giderek beni yüzüstü yere yatırdılar. Yerde iken Kaleşnikof ile belime vurarak beni öldüreceklerini söylüyorlardı." Adıyaman'a bu süreçte asker ve Emniyet görevlilerine başvurup başvurmadığını soruyorum. Adıyaman ve oğulları umutsuzca bakıyor ve şu sözler dökülüyor Adıyaman'ın oğullarının ağzından: "Birçok kez askere ve yakındaki karakola başvurduk. Köye gündüz gözü PKK'lıların geldiğini ve ailemize saldırdığını anlattık. Aldığımız yanıt şöyle oldu: Biz oraya gelirsek çok kalabalık geliriz; çatışma çıkar. Siz en iyisi köyü terk edin. Sizin emniyetinizi de sağlayamayız." Adıyaman ve ailesi bu olayların ardından Dağcılar köyünü terk ediyor.

Adıyaman şimdi Diyarbakır'da çocuklarının yanında yaşıyor. Ancak en kısa zamanda köye yine döneceğini belirtiyor ve ekliyor: Öldürmekten öte ne yapabilirler?"

Mustafa KAYA - 15 Haziran 2014 - Aydınlık

Son Yazılar