gurcu subayi isid komutani225

Musul işgalinde IŞİD tek başına değil!

Irak’ta 7 Mart 2010 seçimleri öncesinde Sünni grupların birararaya getirildiği bir liste oluşturulur.

Irakiyye adlı blok içinde yer alan çeşitli parti ve hareketlerden temsilciler birleşme öncesinde ikişerli, üçerli gruplar halinde Ankara’ya gelirler.

ABD, Aralık 2011’de Irak’tan son askeri birliklerini de çekecektir ve giderken, Irak’ın başında sözünden çıkmayacak bir yönetim oturtmak istemektedir. Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nin koordinasyonu ve Ahmet Davutoğlu’nun girişimleriyle Sünni kökenli partilerden bir blok oluşturuldu. AKP’nin baskısıyla Irak Türkmen Cephesi de bu bloğa dahil edildi. Iyad Allavi’nin liderliğindeki Blok içinde yer alan bazı kişiler şöyleydi:

Salih El Mutlak, Usame Nuceyfi, Tarık El Haşimi, Rafi El Isavi, Şeyh Abdullah Humaid El Yaver, Abdullah Yaver ve Irak Türkmen Cephesi.

Davutoğlu’nun evinde oluşturulan liste!

Cengiz Çandar’ın “Mezopotamya Ekspresi” adlı son kitabında, Davutoğlu Irakiyye ile ilgili şunları söyer:

“El-Irakiyye listesi benim evimde kuruldu. İranlılar bize verdikleri sözü tutmamıştı. Bunun üzerine, İyad Allavi’yi çağırdım. O gece, Amman’daki Sünni direnişçilerle de telefon teması kurdum. Bir araya gelmesi mümkün olmayan kişileri bizden başka kimse bir araya getiremezdi. Allavi’den Usame el-Nuceyfi’ye, Tarık el-Haşimi’ye kadar herkesi el-Irakiyye listesinde ben bir araya getirdim.”

Türkiye bağlantılı Anbar-Tel Afer-Rakka hattı!

Irakıyye Bloğu esas olarak, Sünni Arapların yoğun olarak yaşadığı El Anbar, Tıkrit, Felluce hattına dayanmaktadır. Buradaki Arap aşiretlerin bir ucu IŞİD vb. örgütlerin yoğunlaşma alanlarındaki Suriye’ye de uzanmaktadır. Irak’taki seçimlerden bir yıl sonra, temelleri uzun yıllar önce atılan Suriye operasyonu devreye sokulmuştur. Suriyeli kaynağımıza kulak verelim:

“El Anbar vilayetinde Türkiye istihbaratının doğrudan görüştüğü aşiret liderleri var. Bunlar Türk istihbaratının yönlendirmesiyle, Tarık Haşimi ile bağlantı içinde Irak’ın kuzeyinden Suriye’ye uzanan bir geçiş rotası oluşturdular. Türk istihbaratı, bu aşiretler vasıtasıyla, Tel Afer-Sincar hattından silahlı grupları rejime karşı savaşmak üzere Suriye’ye sokuyordu.”

2010 yılındaki seçimlerde Irakiyye Bloğu’nun Hükümeti kurması için hem ABD hem AKP bütün gücünü kullanmış, fakat buna rağmen dokuz buçuk ay sonra Nuri El Maliki Hükümeti kurulmuştu. Irakiyye Bloğu dağılmış, Maliki’ye katılanlar olmuştu.

Aralık 2011’de ABD birliklerinin ülkeden ayrılmasından sonra, Irak Yüksek Yargı Konseyi, Tarık el-Haşimi için “terörist gruplarla bağlantısı olduğu” gerekçesiyle yurtdışına çıkış yasağı ve tutuklama kararı verdi.

Özgür Irak Ordusu!

Bütün bunların nedeni, Irak yönetiminin elindeki belgelere göre, AKP himayesindeki Haşimi liderliğinde Katar, Suudi Arabistan ve AKP Hükümeti’nin destek ve yönlendirmesiyle, Irak’ta Sünni selefi grupların merkezinde yer aldığı Özgür Irak Ordusu adlı bir oluşumu kurmasıydı.

23 Ocak 2013’te Aydınlık’ta yer alan “Özgür Irak Ordusu Gölbaşı’nda eğitildi” başlıklı bir haberde, şu bilgilere yer verilmişti:

“(...) geçen yılın (2012) sonbaharında Ankara’ya Irak’tan eski rejimde görev yapan bazı eski askerler geldi ve görüşmeler yaptı. Ayrıca kaynağın ‘Haşimi’nin adamları’ sözleriyle nitelediği bazı kişiler, Ankara Gölbaşı’nda askeri eğitimden geçirildi.”

‘Duri, Musul’u Türkiye’ye verecekmiş’

Son Musul işgaliyle ilgili haber merkezlerine ulaşan bilgiler arasında, operasyonu, Saddam Hüseyin dönemindeki Devrim Komuta Konseyi Başkan Yardımcısı İzzet El Duri’nin de desteklediği bilgisi veriliyor. Bağdat’taki kaynağımız, Tarık Haşimi gibi İzzet İbrahim El Duri’nin de AKP Hükümeti ile Maliki Hükümeti’ni devirmek üzere anlaştığını ileri sürdü. Anlaşma ise şöyle: Duri, Maliki’yi devirmek için AKP’ye destek verecek, Duri ise Musul’u AKP’ye verecek! Kaynağımız gülerek ekliyor: ‘Sanki Musul, Duri’ninmiş!’

Fikret AKFIRAT - 13 Haziran 2014 - Aydınlık

Son Yazılar